یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۹
شایستگان تقدیر جشنواره فارابی تحت حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان قرار می‌گیرند

رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: با توجه معاونت علمی ریاست جمهوری به این حوزه مقرر شد که شایستگان تقدیر این جشنواره نیز تحت حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) حسین میرزایی در اختتامیه دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی، با بیان اینکه جشنواره بین‌المللی فارابی امروز در ۲۷ تیرماه ۱۴۰۰ به دوازدهمین آیین تکریم خود رسیده است، افزود: تکریم عالمان علوم انسانی و علوم اسلامی، تکریمی که از رنگین کمان خود در اقصی نقاط جهان را در دل خود دارد، از زندگان تا عالمان پیشگام مرحوم تا عالمان پیشکسوت و خرسند است که این شجره طیبه کوشیده است در حد بضاعت مزجاه خود، احترام به علم و خصوصا علوم انسانی و اسلامی را در کشور ترویج کند.

او با تاکید بر اینکه از علمی که در مسیر صحیح خود بتواند به ثروت برای جامعه و عالم منجر شود، همواره باید حمایت کرد، اظهار کرد: ولی این مسیر برای علوم انسانی بسیار دشوار است و ضمن آنکه بخش‌هایی از آن از این مزیت برخوردار است، اما پاره‌ای دیگر به اقتضاء مسئولیت رهایی بخشی و انتقادی خود مسیر روشنگری را پیشه خود ساخته و کارکردی دیگر دارد. کارکردی که در کنار وجه کاربردی علوم انسانی مکمل، مقوم و مصحح هم هستند.

میرزایی، امسال را آخرین سال قرن چهاردهم شمسی دانست و یادآور شد: قرنی که در سرزمین ما از پرفراز و نشیب‌‎ترین قرن‌ها بوده است و فراموش نمی‌کنیم که در ابتدای این قرن یعنی در سال ۱۳۰۱ تعداد دانش آموزان دوره ابتدایی و متوسطه ما ۴۴۸۱۹ نفر بوده که به نسبت جمعیت قریب به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر آن زمان، کمتر از نیم درصد افراد جامعه را شامل می‌شد.

رئیس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی اضافه کرد: علاوه بر آن در سال ۱۳۱۳ که دانشگاه تهران با تجمیع مدارس و مراکز آموزش عالی پیشین تاسیس می‌شود، تعداد ۱۰۴۳ دانشجو وجود داشت و کل دانشجویان ما در سال ۱۳۲۰ به تعداد ۳۳۶۷ نفر و در سال ۱۳۵۵ تعداد دانشجویان به ۱۵۴۲۱۵ نفر می‌رسد. این میزان در بخش دانش آموزی اکنون قریب ۱۵ میلیون نفر و در بخش دانشجویی ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و در مجموع از جمعیت ۸۵ میلیونی کشور ۲۰ درصد آن را پوشش می‌دهد و روزگاری تا ۳۰ درصد جمعیت کشور را نیز در بر می‌‌گرفت.

وی تاکید کرد: بخش آموزش، آموزش عالی، علم و فناوری جامعه ما به یمن تلاش‌های صورت گرفته از «میرزا حسن رشدیه» که واقعا به تعبیر نیما «یاد او روشنم می‌دارد و قوتم می‎‌بخشد»، «محمد بهمن بیگی« آموزش عشایری و «توران میرهادی» و کسانی که در ساحت رسمی از وزارت معارف تا وزارت آموزش و پرورش کنونی زحمات طاقت فرسایی کشیدند و تلاش‌های بی شائبه‌ای که از زمان تاسیس دانشگاه تهران تا وزارت فرهنگ و آموزش عالی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفته است و تاکید جدی که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر اکوسیستم فناوری و نوآوری صورت گرفته است، مجموعه مکمل و قابل احترام دفاعی را به وجود آورده است که آگاهی بخشی و توانمندسازی مردان و زنان سرزمین ما را در کارنامه ارزشمند خود دارد و به اذعان پژوهش های متقن ملی معلمان و استادان قابل اعتمادترین افراد و مدرسه و دانشگاه مهمترین نهادهای تخصصی دارای سرمایه اجتماعی هستند.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی، اضافه کرد: سرمایه‌هایی که متاسفانه در کلیت آن و در سطح کلان با چالش‌های جدی روبه روشده و نیاز به توجه جدی و بازسازی و ترمیم دارد.

میرزایی ادامه داد: از میان فراگیران آموزش عالی ما نیمی مربوط به علوم انسانی هستند و تولیدات علمی بی‌شمار در این حوزه همه ساله در جشنواره بین‌المللی فارابی از طریق فراخوان عمومی و در وجه تکمیلی آن از طریق دریافت آثار دانشگاهی و مراکز پژوهشی، انجمن های علمی و ناشران معتبر کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد و همزمان در بخش بین الملل نیز آثار ایران شناسان و اسلام شناسان برجسته در کشورهای جهان مورد شناسایی قرار گفته و بررسی می‌شود.

او با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره فارابی یادآوری کرد: در دوازدهمین دوره جشنواره که امروز افتخار حضور در اختتامیه آن را داریم، در گروه های علمی ۱۵ گانه که کلیه رشته های علوم انسانی و اسلامی را در بر می‌گیرد، ۴۴۵۸ اثر و در بخش بین الملل نیز ۲۸۱ اثر دریافت و بررسی شده است.

رییس دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی اضافه کرد: بر اساس داوری‌های چندگانه کمیته‌های علمی و شورای علمی جشنواره از بین ۴۴۵۸ اثر در رده سنی بزرگسال ۱۱ اثر و در دره سنی جوان ۸ اثر واجد امتیاز لازم به عنوان برگزیده یا شایسته تقدیر شدند و در بخش بین الملل نیز مفتخریم که از ۷ برگزیده از کشورهای ایتالیا، افغانستان، بلژیک، آلمان، پاکستان، روسیه و تاجیکستان تقدیر به عمل می‌آوریم.

به گفته او، در بخش داخل و بین الملل در مجموع ۲۶ اثر که در واقع نیم درصد آثار دریافتی است، امروز مورد تقدیر می‌گیرند و علاوه بر آن به پاس احترام به شخصیت های پیشگام مرحوم، پیشکسوت، مترجم برتر، نظریه پرداز برجسته، انجمن علمی برتر، نشریه علمی برتر از ۱۱ شخصیت تجلیل به عمل خواهد آمد و مجموع برگزیدگان دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی ۳۷ نفر است.

میرزایی تاکید کرد: در پایان از حمایت های بی دریغ دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ستاری معاون علوم و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان و همکاران ایشان دکتر سعادت و دکتر سالاریه اعضای شورای سیاستگذاری جشنواره، رؤسای فرهنگستان علوم و زبان و ادب فارسی و دبیر شورای علمی، رؤسای گروه های علمی و داوران جشنواره که زحمت بررسی و ارزیابی آثار را بر عهده داشته اند و کلیه همکاران و کارشناسان خستگی ناپذیر فارابی بی نهایت سپاسگزارم.

رییس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی از قرار گرفتن افراد شایسته تقدیر این جشنواره در لیست حمایت بنیاد ملی نخبگان خبر داد و گفت: از آنجایی که برگزیدگان این جشنواره از داوری‌های دشواری عبور می‌کنند، بر اساس اصلاحاتی که در آیین‌نامه این جشنواره صورت گرفت و همچنین توجه معاونت علمی ریاست جمهوری به این حوزه مقرر شد که شایستگان تقدیر این جشنواره نیز تحت حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان قرار گیرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها