شنبه ۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۷
مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی اثر نوام چامسکی منتشر شد

کتاب «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» اثر نوام چامسکی با ترجمه‌ی محمد نصیری در ۱۹۸ صفحه و دو نسخه‌ الکترونیکی و کاغذی به همت نشر صاد منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «نوام چامسکی یکی از تندترین منتقدان نظام سرمایه‌داری نئولیبرال-و البته هر نظام متمرکز دیگر- است». این جمله تبدیل به یک گزاره‌ کلاسیک و کلیشه‌ای شده است که خواننده‌ عادی را بیش‌تر سردرگم می‌کند. مسئله اصلی این است؛ نظام سرمایه‌داری نئولیبرال چیست؟ انتقادهای چامسکی از این نظام با انتقادهای دیگران چه تفاوتی دارد؟ اصلا فرق سرمایه‌داری نئولیبرال با سرمایه‌داری غیرنئولیبرال چیست؟ «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» دقیقاً پاسخ به این پرسش‌هاست.
 
 این اثر با ترجمه‌ محمد نصیری در ده فصل نگاشته شده است و چامسکی در هر فصل به یکی از مصیبت‌های نئولیبرالیسم اشاره می‌کند. عنوان فصل‌های کتاب چنین است:

اصل اول: کاهش دموکراسی، اصل دوم: ایجاد ایدئولوژی، اصل سوم: طراحی مجدد اقتصاد، اصل چهارم: سنگین کردن دوش مردم، اصل پنجم: حمله به هم‌بستگی، اصل ششم: سلطه بر قانون‌گذاران، اصل هفتم: مهندسی انتخابات، اصل هشتم: سر‌به‌راه‌کردن توده‌ی مردم، اصل نهم: رضایت‌سازی، اصل دهم: به‌حاشیه‌راندن مردم
 
نوام چامسکی زبان‌شناس، فیلسوف و نظریه‌پرداز آمریکایی است. مقالات و کتاب‌های متعدد او درباره‌ روان‌شناسی زبان، پژوهش‌های نوینی را پیرامون این مسئله آغاز کرد. همچنین منتقد جدی سیاست‌های خارجی دولت ایالات متحده آمریکا و نظام سرمایه‌داری نئولیبرال است.
 
نسخه‌ کاغذی کتاب «مرثیه‌ای برای رویای آمریکایی» را می‌توانید با قیمت ۳۲۰۰۰ تومان از سایت نشر صاد به‌نشانی Saadpub.ir تهیه کنید و نسخه‌ الکترونیکی اثر نیز با قیمت ۱۶۰۰۰ تومان قابل دریافت از پلتفرم طاقچه است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها