دوشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۲
توجه به استعداد‌های شهرستان در حوزه نویسندگی از اقدامات قابل‌توجه «شهرستان ادب» است

سید‌عباس صالحی، با بیان اینکه شهرستان ادب در حو‌زه شعر، رمان و داستان‌نویسی اتفاقات خوبی رقم‌زده گفت: توجه به استعداهای شهرستانی یک از بخش‌های مهم این مجموعه است و بخش قابل توجهی از شعرا، نویسندگان و داستان‌نویسانی که در این مجموعه در این 10 سال کار کردند در شهرستان‌ها بودند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید‌عباس صالحی در مراسم دهمین سالگرد تأسیس شهرستان ادب که در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد با اشاره به اینکه یکی از مجموعه‌هایی که در این 10 سال بی سرو صدا و بی‌ادعا کارهای مختلفی را انجام داده است مجموعه شهرستان ادب است، اظهار کرد: این مجموعه در حوزه‌های مختلف توفیقات زیادی را داشته است، یکی از حوزه‌های مورد توجه این مجموعه حوزه آموزش به ویژه در حوزه شعر، داستان و رمان است که با تلاش زیادی که در این قسمت داشته‌اند در حوزه استعدادیابی و پرورش استعداد اقدامات خوبی رقم زدند.
 
وی ادامه داد: توجه به استعداهای شهرستانی یک از بخش‌های مهم این مجموعه است و بخش قابل توجهی از شعرا، نویسندگان و داستان‌نویسانی که در این مجموعه در این 10 سال کار کردند در شهرستان‌ها بودند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه محصولات مجموعه شهرستان ادب که یکی از آمارهای کمی این مجموعه و تلاش آنها به شمار می‌رود با بیش از 220 اثر در این ده سال نشانگر فعالیت خوب و با کیفیت آن‌ها است و با وجود این آمار کمی حضور این آثار در جوایز ملی و منطقه‌ای و استانی همچون جایزه جلال، کتاب سال و ... به عنوان برگزیده یا قابل تقدیر را شاهد هستیم.
 
صالحی یادآور شد: یک مجموعه با انرژی جوانانه و با انگیزه و همچنین باهزینه اندک و حداقل هزنیه‌های بالاسری کار را به پیش می‌برند. به نظر می‌آید یک تجریه خوبی از عملکرد جوانانه کشور در حوزه شعر و ادبیات را در این مجموعه شاهد هستیم.
 
وی افزود: طبیعتا گام دوم انقلاب را این مجموعه با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب آغاز خواهد کرد که یکی از نکته‌های مهم در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب توجه به ارتقای کیفیت در محصولات این مجموعه است، هر مقداری که در این حوزه شهرستان ادب سرمایه‌گذاری بیشتری کند آثار ماندگار ملی و جهانی بیشتری خواهد داشت.
 
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: همچنین پاره‌ای از حوزه‌هایی که شهرستان ادب در آن حضور پیدا کرده چشم‌اندازهای جدید را پیش رو دارد، یکی از این حوزه‌ها موسیقی است و ما نیاز داریم موسیقی انقلابی و ایرانی را همراه با نیروها و استعدادهای جوان، با تعهد و با ارزش‌های بومی و اخلاقی خودمان رشد و گسترش دهیم و امید است در این حوزه هم محصولات بهتری ارائه کنند.
 
صالحی بیان کرد: شهرستان ادب در حو‌زه شعر، رمان و داستان‌نویسی اتفاقات خوبی رقم زده و اخیرا در حو‌زه موسیقی هم ورود کرده است، این حوزه بسیار برای کشور، نظام و انقلاب مهم است، براساس آمار سرانه فرهنگی کشور در سال ۹۸ میانگین مصرف موسیقی در ایران یک ساعت و ۶۳ دقیقه است و ۷۲ درصد مردم به موسیقی گوش فرا می‌دهند، این آمار در مقایسه با سینما و تئاتر که به ترتیب مخاطب 23 و 3/4درصدی داشته بیانگر علاقه مردمخ به این حوزه است.
 
وی ابراز کرد: مسیری که در فضای موسیقی باید جدی‌تر از گذشته به آن توجه کنیم دامنه و ساعات مصرف گسترده و همچنین ذائقه مصرف بسیار متنوع مخاطبین است، بنابراین تلاش دوستان در شهرستان ادب برای بازکردن یک دریچه برای حو‌زه موسیقی یک اتفاق مبارک است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حوزه نظریه‌پردازی گفت: حوزه نظریه‌پرداز‌های ادبی مهم است اما اگر بخواهیم‌ دغدغه‌ها را کم کنیم و حتی در سنت شعر که بسیار کهن است موفق باشیم نیاز به تقویت نظریه‌پردازی داریم، نظریه‌پردازی‌ها در شکل‌های مختلف رخ می‌دهد، برخی نظریه‌پردازی‌ها آکادمیک و استودیی و برخی میدانی است، اما نظریه‌پردازی نو آن است که بین این دو اتصال ایجاد کند و شهرستان ادب می‌تواند ترکیب این نظریه‌پردازی در حوزه ادبیات باشد، نباید فراموش کنیم که بخش مهمی از رقابت در حوزه غنی‌سازی نظریه‌ها است.
 
در پایان این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حداد عادل و جمعی از نویسندگان، شاعران و استادان حوزه ادبیات عضو شهرستان ادب از بیانات رهبر معظم انقلاب به مناسبت دهمین سالگرد این مجموعه رونمایی شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها