سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب می‌کند

آیین اهدای جایزه‌ مرغک زرین کتاب سال کودک و نوجوانِ کانون پرورش فکری در تیر ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، دبیرخانه جایزه‌ کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری، اعلام کرد نامزدهای کتاب ماهِ چهار فصل سال ۱۳۹۹، به مرحله‌ داوری کتاب سال راه خواهند یافت.

بر این اساس روال این انتخاب به نحوی است که کارشناسان مجرب جایزه‌ کتاب ماه و سال کانون، هر ماه، کتاب‌های رسیده به دبیرخانه را بررسی و نامزدهای راه‌یافته به داوری را معرفی می‌کند. سپس آثار راه یافته به داوری، در پایان هر فصل، از سوی پنج داور که شامل دو نویسنده‌ کودک و نوجوان، دو شاعر کودک و نوجوان و یک مروج کتاب هستند، داوری می‌شود.

در پایان نیز جایزه‌ کتاب سال، از میان کتاب‌های نامزد در هر فصل انتخاب خواهد شد.

بر همین اساس و از میان کل کتاب‌های راه یافته به دور داوری کتاب سال ۱۴۰۰، ۶۶ عنوان کتاب از ۱۸ ناشر در بخش کتاب سال با هم به رقابت خواهند پرداخت.

به جایزه‌ کتاب امسال، آثار ۳۵ نویسنده و ۱۹ شاعر از نشرهای گویا، به‌نشر، هوپا، افق، سوره مهر، علمی فرهنگی، پیدایش، نشر توت، شهر قلم، قدیانی، میچکا، فاطمی، مدرسه، محراب قلم، سروش، لوپه تو، چرخ فلک، شهر قلم و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راه یافته‌اند.

در همین حال از ۶۶ عنوان کتاب راه یافته به داوری، ۱۱ عنوان به کتاب شعر کودک، ۱۲ عنوان به کتاب شعر نوجوان، ۲۰ عنوان به کتاب داستان کودک، ۲۰ عنوان به کتاب داستان نوجوان، ۲ عنوان به کتاب نمایش‌نامه‌ کودک و ۱ عنوان به کتاب نمایشنامه‌ نوجوان اختصاص دارد.

جایزه کتاب سال، علاوه بر انتخاب کتاب برگزیده‌ سال، بخش‌های دیگری نیز مانند جایزه‌ بهترین تصویرگری کتاب، جایزه‌ فرصت طلایی (برای کتاب‌هایی که فرصت چاپ نداشته‌اند)، جایزه‌ مداد پرنده (قدردانی از یک چهره‌ ادبیات کودک و نوجوان) و جایزه‌ استاد مهدی آذریزدی (بهترین کتاب بازنویسی و بازآفرینی) را شامل می‌شود.

داوران جایزه‌ کتاب سال از میان کارشناسان و داوران چهار فصل ۱۳۹۹ انتخاب و به‌زودی اعلام خواهند شد.

اسامی نویسندگان و کتاب‌های راه یافته، در پایگاه‌ خبری کانون به نشانی kanoonnews.ir و همچنین پرتال کانون به‌ نشانی kpf.ir منتشر شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها