دوشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
چاپ مجموعه جدید ارباب حلقه‌ها با نقاشی‌های خود نویسنده

برای اولین بار قرار است مجموعه‌ای از داستان‌های ارباب حلقه‌ها با نقاشی‌های خود نویسنده این مجموعه جی.ار.ار. تالکین منتشر شود که گفته می‌شود آنها را در همان ایام نوشتن این داستان کشیده بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، برای اولین بار قرار است مجموعه‌ای از داستان‌های ارباب حلقه‌ها با نقاشی‌های خود نویسنده این مجموعه جی.آر.آر. تالکین منتشر شود که گفته می‌شود آنها را در همان ایام نوشتن این داستان کشیده بود. جان رونالد روئل تالکین نویسنده، شاعر، زبان‌شناس و استاد دانشگاه بریتانیایی بود که بیشتر به خاطر نوشتن آثار خیال‌پردازی حماسی‌اش شناخته می‌شود. از معروف‌ترین کتاب‌های او می‌توان به هابیت و ارباب حلقه‌ها اشاره کرد.
 
مجموعه داستان‌های ارباب حلقه‌ها اولین بار در سال 1954 منتشر شد ولی گفته می‌شود تالکین در همان سال نقاشی‌هایی برای این داستان کشیده بود که حالا قرار است سری جدید این کتاب‌ها با نقاشی‌های خود نویسنده منتشر شود.
 
مجموعه داستان ارباب حلقه‌ها ادامه اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که در همین ژانر نوشته شده است. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده، نگارش شده‌ است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه‌گانه جا افتاده ‌است، اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده به دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه‌ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کرد.
 
از آن زمان تاکنون کتاب ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌است. کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ به‌شمار می‌رود. تا امروز چند فیلم سینمایی و انیمیشن بر مبنای این داستان ساخته شده ‌است که معروف‌ترین آنها را پیتر جکسون ساخته است.
 
گفته می‌شود تالکین در زمان حیاتش زیاد هنر نقاشی خود را نمایش نمی‌داده و کسی از این موضوع اطلاع نداشته است. او برای داستان هابیت نیز نقاشی‌هایی کشیده است که به خاطر یک نقد منفی درباره نقاشی‌ها سعی می‌کرد آنها را نمایش ندهد. سی‌.اس. لوئیس نویسنده مشهور هم‌عصر تالکین نقاشی‌های او را قابل تحسین خطاب کرده بود.
 

تالکین در سال 1939 به ناشرش گفته بود که نوشتن داستان ارباب حلقه‌ها زمان و زحمت زیادی برده است و دیگر قادر نیست برای داستان نقاشی‌های تکمیلی اضافه کند و به خاطر همین داستان با تنها نقشه سرزمین میانه که تالکین برای انتشار آن اصرار زیادی داشت، چاپ شد. نقاشی‌های تالکین در مجموعه تصاویری کریستوفر پسر نویسنده نگهداری می‌شد و در سال 2018 برای اولین بار در نمایشگاهی در شهر لندن به نمایش درآمد.
 
حالا بنیاد تالکین امتیاز چاپ تصاویر را به انتشارات هارپرکالینز واگذار کرده است و قرار است مجموعه جدید ارباب حلقه‌ها با نقشه‌ها و نقاشی‌های خود نویسنده منتشر شود. کارشناسان می‌گویند تصاویر و نقاشی‌های تالکین کاملاً با داستان هماهنگ است و در ابتدا باید با همین تصاویر منتشر می‌شد.
 
«کریس اسمیت» معاون انتشارات هارپرکالینز تصاویر را منحصر به فرد و هماهنگ با داستان‌های هابیت و ارباب حلقه‌ها عنوان کرده است و اظهار امیدواری کرده با این تصاویر ارزش کتاب‌های چاپ شده نیز افزایش یابد. قرار است مجموعه جدید کتاب‌های ارباب حلقه‌ها در ماه اکتبر با 30 نقاشی و نقشه خود تالکین وارد بازار کتاب شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها