چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
نخستین جایزه ملی دوسالانه غزل برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: نخستین جایزه ملی دوسالانه غزل به دو زبان «فارسی و ترکی» به یاد حسین منزوی برگزار می‌شود.

محمدربیع احمدخانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در زنجان گفت: حسین منزوی از برجسته‌ترین شاعران و ادیبان معاصر کشور است که در سرودن قالب‌های کلاسیک همچون غزل تبحر فراوانی داشت.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه «حسین منزوی» در سرودن سبک‌های مدرن نیمایی و سپید هم تبحر داشت، افزود: منزوی نخستین دفتر شعرش را با عنوان » حنجره‌ زخمی تغزل» در ۲۵ سالگی به چاپ رساند که جایزه‌ فروغ فرخزاد را دریافت کرد.
 
وی با اشاره به اینکه در راستای بزرگداشت این شاعر زنجانی نخستین جایزه ملی دوسالانه غزل در 3 بخش برگزار می‌شود، افزود: نخستین بخش مربوط به «کتاب مجموعه غزل» چاپ شده از ابتدای سال 1396 تا 1398، بخش دوم مربوط به تک‌اثر (ارسال 5 اثر از سوی هر شرکت‌کننده) و بخش سوم در بخش پژوهش شامل پایان‌نامه و کتاب در حوزه نقد و بررسی غزل حسین منزوی است.
 
وی با اشاره به اینکه استانداری زنجان، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، مجمع انجمن‌های ادبی استان زنجان در برگزاری این برنامه ادبی همکاری دارند، افزود: مهلت ارسال آثار تا 31 اردیبهشت‌ماه است و علاقه‌مندان می‌توانند کتاب و مجموعه غزل و پژوهش‌های چاپ‌شده را به دبیرخانه ارسال کنند.
 
بر اساس این گزارش، «کتاب روز»، «یک شعر و یک شاعر»، «آیینه و ترازو» و «آیینه آدینه» از برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بود که این شاعر معاصر تهیه‌کنندگی آن‌ها را برعهده داشت.
 
وی در طول فعالیتش در تلویزیون نزدیک به ۱۵۰ ترانه سرود و محمد نوری، شهرام ناظری، کوروش یغمایی و علیرضا افتخاری از افرادی هستند که با منزوی در زمینه‌ ترانه و موسیقی همکاری داشته‌اند.
 
منزوی همچنین منظومه‌ «حیدر بابایه سلام» محمدحسین شهریار را به صورت شعر نیمایی ترجمه کرد و «با عشق در حوالی فاجعه»، «از شوکران و شکر»، «حنجره‌ زخمی تغزل»، «با عشق تاب می‌آورم» (شامل شعرهای سپید و آزاد)، «به همین سادگی»، «از خاموشی‌ها و فراموشی‌ها» و «با سیاوش از آتش» از آثار منتشرشده‌ او هستند.
 
حسین منزوی در ۱۶ اردیبهشت‌ ۱۳۸۳ خورشیدی بر اثر بیماری ریوی در بیمارستان شهید رجایی تهران درگذشت.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها