سه‌شنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۸
حضور ۱۳۲ روستا از مازندران در جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

معاون فرهنگی و رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران از حضور ۱۳۲ روستا و آبادی‌های عشایری استان مازندران در هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب خبر داد.

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، معصومه فرجی، معاون فرهنگی و رسانه‌ای این اداره کل با بیان اینکه داوری جشنواره بر اساس شاخص‌های متعددی به انجام می‌رسد، گفت: ارزیابی فعالیت هر روستا بر اساس نیازهای محلی، آئین‌های بومی و ارزش‌های دینی، ملی و همچنین جلب مشارکت مردمی و پشتیبانی دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری از مؤلفه‌های مهم داوری جشنواره است.
 
وی افزود: با توجه به شرایط ناشی از کرونا، فعالیت‌های فرهنگی با سختی بیشتری همراه شده ولی علاقمندان به مطالعه توانستند با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی، با خلاقیت‌های ویژه، با همراهی و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، بخشداری‌ها و دهیاری‌ها به انتشار فرهنگ مطالعه پرداختند.
 
فرجی یکی از مهم‌ترین اهداف جشنواره را گسترش، توسعه و ترویج تقویت برنامه‌های کتابخوانی و تقویت زیر ساخت‌های فرهنگی و ترویج کتابخوانی در مناطق روستایی و آبادی‌هایی عشایری عنوان کرد و توضیح داد: فعالیت‌های فرهنگی روستا نظیر جشنواره‌ها، مسابقات کتاب‌خوانی و مشارکت مردم در این برنامه‌ها از شاخص‌های این جشنواره است.
 
معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اشاره کرد: جشنواره روستاهای دوستدار کتاب نخستین‌بار در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد که هرساله  روستاهای مازندران در این جشنواره با کسب رتبه‌های ممتاز برگزیده می‌شوند.
وی ادامه داد: در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ۱۰ روستا برگزیده و ۱۰روستا نیز مورد تقدیر قرار می‌گیرند و به هر یک از روستاها و آبادی‌های عشایری دوستدار کتاب جوایزی تا سقف۵۰۰ میلیون ریال اهدا می‌شود.
 
این جشنواره توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد شده است.
 
این رقابت با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، یونسکو و نهادهای دیگر همکار برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها