یکشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
صنعت نشر دیگر همچون حسن محجوب ندارد

مدیر انتشارات علوم دانشگاهی معتقد است: صنعت نشر نمونه دیگری مانند حسن محجوب ندارد. متاسفانه با رفتن چنین شخصیت‌هایی، جایگاهشان پُر نمی‌شود و باید افسوس نبودشان را خورد.

محمدتقی عرفان‌پور، مدیر انتشارات علوم دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره شخصیت و جایگاه حسن محجوب، از بنیان‌گذاران شرکت سهامی انتشار بیان کرد: او جزء مدیران ارشد نشر بود که بیشترین سابقه مدیرعاملی نشر را داشت. او در سازمان کتاب‌های درسی و در موسسات دیگر هم مسئولیت داشت و به سلامت گفتار، کردار و عمل مشهور بود.
 
وی ادامه داد: افتخار داشتم که در دو مناسبت متفاوت؛ یکی در مسئولیت هیات مدیره انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی و دیگری در زمانی که مسئولیت تقدیر از پیشکسوتان نشر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بودم، مراسم نکوداشتی در زمان حیات این شخصیت بزرگ برگزار کنم؛ البته که آن مراسم درخور شخصیت محجوب نبودند؛ اما تلاش کردیم در حد بضاعت‌مان از او و تلاش‌هایش تجلیل کنیم.
 
به‌گفته مدیر انتشارات علوم دانشگاهی، حسن محجوب، مدیریت شرکتی را برعهده داشت که طولانی‌ترین عمر شراکت را دارد و مشابه آن، شرکت انتشاراتی دیگری به این قدمت وجود ندارد. دلیل استمرار و بقای آن هم، عمدتا به‌دلیل حضور و رفتارهای حسن محجوب بود که جمع شرکا را حفظ می‌کرد.
 
عرفان‌پور با اشاره به اینکه افرادی مثل حسن محجوب، بی‌بدیل هستند، عنوان کرد: صنعت نشر نمونه دیگری مانند حسن محجوب ندارد. متاسفانه با رفتن چنین شخصیت‌هایی، جایگاهشان پُر نمی‌شود و باید افسوس نبودشان را خورد. امیدوارم که بتوانیم قدر چنین گوهرهایی که را در ایام حیاتشان بدانیم.
 
وی اشاره کرد: شرکت سهامی انتشار 62 سال قدمت دارد و در دوره‌هایی، جزء بهترین و تاثیرگذارترین موسسات انتشاراتی بود. امکانات نشر دوران گذشته، مثل امروز نبود که کار راحت باشد؛ بلکه کار نشر از لحاظ لیتوگرافی، چاپ، صحافی روند سختی را طی می‌کرد.
 
مدیر انتشارات علوم دانشگاهی بیان کرد: در آن شرایط سخت کارهای بی‌نظیری صورت گرفت و کتاب‌های حقوقی‌ای چاپ شد که مرجع دانشجویان و اهالی این حوزه بود. به‌نوبه خودم این فقدان را به خانواده حسن محجوب و شرکت سهامی انتشار تسلیت می‌گویم و امیدوارم راه و روش بزرگان چراغ راه ما در پیشبرد کارهایمان باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها