چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳
ساجده کشمیری؛ شاعری دوستدارِ شکستنِ نحو

یدالله شهرجو، شاعر و منتقد ادبی هرمزگانی به‌بهانه انتشار کتابی حاوی گزیده دو دفتر شعر ساجده کشمیری، شاعر فقید خطه جنوب، در یادداشتی برای ایبنا نوشت: شعر کشمیری در میان شاعران هم‌نسل‌اش بسیار متفاوت است و در همان نگاه اول، نحو متفاوت آن آشکار است.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در هرمزگان - یدالله شهرجو: آمدن و بودنش در ادبیات با آن فرم خاص از سرودن و حتی رفتن ناگهانی‌اش، عجیب بود. «ساجده کشمیری» بدون هیچ تردیدی از بهترین‌ شاعران اواخر دهه هفتاد هرمزگان و ایران بود؛ شاعری خودساخته، جسور و پر انرژی.

شعر ساجده کشمیری در میان شاعران هم‌نسل‌اش بسیار متفاوت بود؛ شعری که در نگاه اول، نحو متفاوت آن به چشم می‌آمد. ساجده این شکل از نوشتن را دوست داشت اما محدود به شعرهایش نبود. او در نوشتار عادی خود نیز از همین فرم بهره می‌گرفت؛ نوشتاری که باز هم در شکستن نحو محصور نمی‌شد. او حتی به شکل و چیدمان متفاوت واژه‌‌ها به لحاظ هندسی هم نظر داشت. بهره‌گیری کشمیری از زبان و ظرفیت‌های آن در شعر به دقت نظر و توجه وی برمی‌گردد.

او در عمر کوتاهش دو مجموعه شعر چاپ و منتشر کرد و خوشبختانه پتانسیل موجود در شعر این شاعر نگذاشته او در این سال‌ها فراموش شود؛ اما متاسفانه به‌دلیل موجود نبودن مجموعه‌هایش و چاپ نشدن مجدد آنها، نسل امروز، کمتر شعرهای ساجده کشمیری را دیده و خوانده است.

به‌تازگی اما، گزیده‌ای از دو دفتر شعر ساجده کشمیری در مجموعه‌ای به نام «زن از بلندی درخت‌تر بود» همراه با گوشه‌ای از نقد، نظر و نگاه دیگران به او و شعرهایش به همت نشر «سمت روشن کلمه» منتشر شده است تا مخاطب امروز با دنیای شعری این شاعر متفاوت و صاحب‌اندیشه آشنا و مانوس شود.


شعری از این شاعر فقید در مجموعه شعر «زن از بلندی درخت‌تر بود» را با هم می‌خوانیم:

زن از بلندی درخت‌تر بود
کوتاه بیاید
از در خنده‌هایی که - به بند انداخته سینه - سفید می‌زد
حملش از ماسه‌های ترخیص
به ملک بعد از مدّی
هر این وقت انار بدهد
به عدد وخامت فرهای در آستین - دانه شمار بزن به دیواری - بخوابانم
آهای ملک حشرات آبی
دم دراز داری به شر پا کنی
از به هم ریخت وضع ظاهری
در تقاطع آرنج‌ها
روی تاریکی خواستنی
بازی انگشتانم باش
فکر من می‌کند
روی آن‌ها مزرعه‌ای به تو بدهم
پر از گاوهای نرینه‌سر

یادآوری می‌شود، صفحه‌آرایی و طراحی جلد مجموعه شعر «زن از بلندی درخت‌تر بود» به همت اعظم حسین‌زاده انجام شده است. این اثر در شمارگان پانصد جلد با قیمت 25 هزار تومان ازسوی انتشارات «سمت روشن کلمه» به زیور طبع آراسته شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها