پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۱
ضعف فناوری و برخوردار نبودن از دانش روز در صنعت چاپ

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد:‌ یکی از مشکلات بزرگ صنعت چاپ کشور، برخوردار نبودن از دانش روز، همچنین ضعف فناوری و صادرات است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) ایرنا نوشت: «علی اکبر ابراهیمی» امروز (پنجشنبه) در آیین ششمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ ایران در محل اتحادیه صنف چاپخانه داران تهران افزود: آموزش نقش مهمی در تحول و توسعه هر صنعتی دارد، هر چند در این زمینه با خلاها و مشکلاتی مواجه ایم اما نگاه وزارت ارشاد برنامه ریزی برای رفع نواقص است.

به گفته این مقام مسوول، وزارت ارشاد در نخستین گام انعقاد تفاهم نامه ای بین اتحادیه ها و انجمن های این حوزه را برنامه ریزی کرد، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا تاکنون این تفاهم نامه ها امضا نشده است.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: هرچند آمارها حاکی از انجام صادرات در این صنعت است، اما به نسبت ظرفیت های موجود اندک است.
وی در زمینه واردات مواد و ملزومات و تجهیزات مورد نیاز نیز گفت: معتقدم با سرمایه گذاری می توان نقصان ها و خلاها را رفع کرد، اما همه اینها منوط به برنامه ریزی بیشتر برای ارتقای آموزش است.

معاون دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه به سرمایه گذاری برخی در زمینه لیبل در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: پس از آن شاهد بودیم در مدت هشت ماه پنج شرکت بزرگ کشور با سرمایه گذار آن قرارداد منعقد کردند و چنین اقداماتی باید توسعه یابد.

وی همچنین از ملاقات با مسئول بخش فرهنگی کشورهای عضو اتحادیه اکو خبر داد و گفت: در آن دیدار مقرر شد تا پژوهشی در حوزه چاپ در کشورهای عضو این اتحادیه انجام شود، کشورهایی که در حوزه چاپ از زیرساخت های خوبی برخوردار نیستند و فعالان صنعت چاپ و بسته بندی کشورمان می توانند به بازار آن کشورها چشم داشته و برای بهره‌مندی از آن برنامه ریزی کنند. 

 در صنعت چاپ به دنبال راه آفرینی اقتصادی باشیم
نماینده سابق مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: در صنعت چاپ و در مواجهه با مشکلات تحریم ها و کرونا، باید به دنبال راه آفرینی اقتصادی باشیم.

«معصومه آقاپور علیشاهی» افزود: در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) با دو چالش اساسی تحریم ها و ویروس کرونا در کشور مواجه بوده و هستیم که موجب آسیب به بسیاری کسب و کارها و مشاغل شده است.

وی خاطرنشان کرد: ‌البته در بسیاری موارد این تهدیدها به فرصت تبدیل شده است.

آقاپور ادامه داد: مطابق پژوهش گروه Trading Economic‌ از اقتصاد ایران در چهار بازه زمانی سه ماهه سوم ۲۰۲۰، سه ماهه چهارم ۲۰۲۰، سه ماهه نخست ۲۰۲۱ و سه ماهه دوم ۲۰۲۱، شاخص رشد تولید ناخالص ملی (GDP) کشورمان در بازه زمانی اول به منفی هفت درصد، بازه دوم به منفی پنج درصد، بازه سوم به مثبت ۳.۵ درصد و بازه چهارم به مثبت هفت درصد خواهد رسید.

وی در توضیح دلایل این رشد، خاطرنشان کرد: در سه ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۰، تطبیق با ویروس کرونا، همچنین اصلاح شیوه ها را شاهد خواهیم بود و «راه آفرینی ها» دقیق خواهد شد.

عضو هیات مدیره گروه مالی و سرمایه گذاری بانک ملت تاکید کرد: در صنعت چاپ نیز باید به دنبال راه آفرینی اقتصادی باشیم، چون در سال های گذشته به اندازه کافی برای توسعه این صنعت در کشور فعالیت انجام گرفته است.

وی اضافه کرد:‌ پیش بینی ها همچنین حاکی از آن است که به دلیل افزایش صادرات غیرنفتی، ارزش افزوده بخش خدمات در سه ماه دوم ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت.

لزوم دانش بنیان شدن صنعت چاپ
آقاپور در ادامه با اشاره به محقق شدن ۱۰۰ درصدی بودجه شرکت های دانش بنیان در سال گذشته، یادآور شد:‌ این حوزه به شدت مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و شخص رئیس جمهوری است و باید از ظرفیت های این بخش از جمله تسهیلاتی که به آنها تعلق می گیرد، استفاده کرد.
وی از مستقر نبودن چاپخانه ها و واحدهای بسته بندی در شهرک های صنعتی انتقاد کرد که موردی ضروری و حیاتی برای واحدهای تولیدی، صنعتی و اقتصادی مستقر در این شهرک هاست و گفت:‌ این در حالی است که سالیانه هزینه های زیادی از سوی این واحدها به ویژه در قسمت حمل و نقل برای انجام عملیات چاپ و بسته بندی انجام می شود؛ در حالی که زنجیره ارزش در این شهرک ها با وجود صنعت چاپ تکمیل می شود.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، خواستار مطالبه گری فعالان صنعت چاپ از وزارت صنعت، معدن و تجارت بخصوص در زمینه ارائه تسهیلات شد.

استفاده از پتانسیل اتحادیه اوراسیا
وی، همچنین به تسهیل قوانین و مقررات توسعه تجارت بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اوراسیا اشاره کرد و افزود: در بازدیدی که از برخی از این کشورها داشتم، خلاهای زیادی در صنعت چاپ آنها شاهد بودم و در این زمینه می توان تبادل اطلاعات علمی و فناوری را تعریف کرد.

آقاپور همچنین راه اندازی سازمان‌های مردم نهاد در موضوع صنعت چاپ برای پیگیری بهتر امور را خواستار شد.

وی در خاتمه با تشویق فعالان این صنعت، خاطرنشان کرد:‌تاب آوری شما صنعتگران یک هنر است و با وجود همه مشکلات و سختی ها در تلاشید تا خود را در تولید، اشتغال و ارائه خدمات ارتقا دهید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها