جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
فوق برنامه آمازون برای حمایت از نویسندگان و شاعران

مشارکت ادبی آمازون یکی از برنامه‌های این شرکت است که از زمان تاسیسش با هزینه‌ای معادل 12میلیون دلار بیش از 150 سازمان و موسسه ادبی را حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، مشارکت ادبی آمازون یکی از برنامه‌های سازمانی زیرمجموعه شرکت فروشگاه‌های آنلاین آمازون است که در سال 2009 میلادی تاسیس شد و از آن سال تا کنون هرساله از موسسات فرهنگی ادبی و حتی نویسندگان حمایت مالی کرده است. طبق آمارهای موجود این سازمان در طول این سال‌ها با هزینه‌ای معادل 12میلیون دلار بیش از 150 سازمان و موسسه ادبی را حمایت کرده است. هدف آمازون از تاسیس این سازمان تنوع بخشیدن به کتاب‌ها و حمایت از نویسندگان با فرهنگ‌های متنوع است.
 
در ایام شیوع ویروس کرونا و قرنطینه برنامه مشارکت ادبی آمازون (Amazon Literary Partnership) یک میلیون دلار به 66 سازمان و موسسه ادبی در آمریکا کمک مالی کرده است و علاوه بر این از صندوق‌ نویسندگان و انجمن قلم آمریکا نیز حمایت کرده است. نیل تامسون مدیر برنامه آمازون می‌گوید این کمک‌ها در ایام کرونا و حمایت از ناشران و نویسندگان همچنان ادامه دارد.
 
بسیاری از ناشران و نویسندگان در ایام شیوع کرونا بخش عمده‌ای از درآمدهای خود را از دست داده‌اند و گزارش‌ها از بازار کتاب آمریکا نشان می‌دهد بسیاری از ناشران و کتابفروشان در معرض تعطیلی قرار دارند. پیش از این آمازون به کتابفروشان بریتانیایی نیز کمک کرده بود.
 

ماه گذشته در خبرها اعلام شده بود که آمازون 250هزار پوند به کتابفروشان بریتانیایی کمک کرده است. مسئولان انگلیسی موسسات خیریه اعلام کردند این مبلغ برای حفظ حیات کتابفروشی‌ها در این کشور اختصاص داده شده است.
 
اتحادیه کتابفروشان بریتانیا اعلام کرد از طریق منبع ناشناسی 250هزار پوند کمک برای کتابفروشان مستقل دریافت کرده است که این مبلغ به واسطه یک موسسه خیریه به نام بوک‌ترید انتقال یافته بود. دیوید هیکس دبیر اجرایی بوک‌ترید گفت: هفته گذشته آمازون به صورت پنهانی این مبلغ را برای کمک به کتابفروشی‌ها اعطاء کرد.
 
آمازون در آمریکا برنامه‌های گسترده‌تری برای کمک به انجمن‌های ادبی و نویسندگا ن و شاعران انجام می‌دهد. این فروشگاه علاوه بر کتابفروشی‌ها به مجلات ادبی، موسسات آموزشی، و حتی نویسندگان و شاعران و مترجمان خارجی جر نیز کمک مالی می‌کند.
 
الیوت فیگمن مدیر اجرایی حامی شاعران و نویسندگان آمریکا در آمازون ضمن اظهار رضایت از برنامه‌های حمایتی شرکت مطبوعش می‌گوید: در زمان خطر و بحران کمک به نویسندگان می‌تواند حیات فرهنگ و آینده را تضمین کند. ما در آمازون برای تولیدکنندگان کتاب‌هایی که ما می‌فروشیم ارزش قائل هستیم و در زمان بحران آنها را تنها نمی‌گذاریم.
 
وی افزود: در آمازون هدف اصلی برنامه مشارکت ادبی تداوم نویسندگی در آمریکا و در صورت امکان دیگر کشورهای جهان است. امسال 10 تا 15 موسسه آکادمی شاعران آمریکا و جامعه ناشران و مجلات ادبی آمریکا (CLMP) شامل کمک‌های اصلی آمازون شدند.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها