چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
برگزاری عیدانه کتاب با بودجه مضاعف/ در حمایت از ناشران کوتاهی نمی‌کنیم

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به افزایش اعتبار عیدانه کتاب با تعیین سازوکار‌هایی اشاره کرد و گفت: با همه کتاب‌فروشی‌ها کشور تا پایان هفته آینده تسویه حساب خواهد شد.

محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، درباره برگزاری «عیدانه کتاب» بیان کرد: با توجه به تعویق زمان برگزاری سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و همچنین با نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد تا عیدانه کتاب برگزار شود. 

وی با اشاره به اعتبار «عیدانه کتاب» افزود: موسسه خانه کتاب به‌عنوان مجری طرح‌های حمایتی از نهادهای غیر‌دولتی مانند شهرداری تهران و مشهد برای برگزاری این رویداد به تامین اعتبار اقدام می‌کند و معاونت امور فرهنگی همانند دوره‌های قبل اعتبار این طرح را تخصیص خواهد داد؛ علاوه‌براین می‌توان با ایجاد سازوکاری حتی با اعتباری بیشتر فرصت بهتری را در قالب این طرح برای کتاب‌فروشان ایجاد کنیم و به دست مردم برسانیم.  

تسویه‌حساب با کتاب‌فروشان طرح پاییزه  
جوادی، درباره افزایش سقف اعتبار خرید عیدانه کتاب با توجه به افزایش قیمت کتاب، بیان کرد: تلاش می‌کنیم عیدانه با بودجه بیشتری نسبت به طرح‌های قبلی برگزار شود و با توجه به جذب حمایت از نهاد‌های مختلف، سقف اعتبار خرید نیز افزایش پیدا کند.

وی گفت: به‌جز شهرداری تهران، شهرداری مشهد با کتاب‌فروشان مشارکت‌کننده در «پاییزه کتاب» تسویه‌حساب کرده است؛ علاوه‌براین با همه کتاب‌فروشی‌ها کشور تا پایان هفته آینده تسویه حساب خواهد شد.      

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارائه خدمات سفارش تلفنی کتاب در قالب عیدانه کتاب با توجه به شیوع ویروس کرونا ادامه داد: اگر موسسه خانه کتاب به‌عنوان مجری طرح برای اجرای این ایده امادگی داشته باشد، معاونت امور فرهنگی مشکلی نخواهد داشت؛ علاوه‌براین نباید فراموش کنیم دست‌های واسطه در این جریان ایجاد و به حذف کتاب‌فروشی‌ها منجر نشود.

به گفته جوادی، هدف اصلی؛ حمایت از کتاب‌فروشی‌هاست و البته با افزایش زمان برگزاری طرح می‌توان جریان خرید را برای مراجعه‌کنندگان تسهیل کند.
                 
وی افزود: اگر سفارش تلفنی کتاب، مانع ارتباط بین مخاطب و کتاب‌فروشی‌ نشود این موضوع از نظر فنی از سوی موسسه خانه کتاب قابل اجراست.   
 
پرداخت بدهی ناشران با 90 درصد اعتبار معاونت  
جوادی، درباره پرداخت معوقات ناشران گفت: 90 درصد اعتبار تزریق شده به معاونت امور فرهنگی به پرداخت بدهی‌ها، اختصاص پیدا کرده است. 95 درصد معوقات ناشران تا ‌سه‌چهار روز آینده پرداخت خواهد شد و بدهی مابقی ناشران که به دلیل برخی مشکلات از‌جمله نقص مدارک پرداخت نشده نیز متعاقبا واریز می‌شود.

وی افزود: امید‌واریم بدون بدهی سال جدید را آغاز کنیم و مابقی بدهی‌ را با پرداخت آخرین بخش بودجه تا 15 فرورین‌‌ماه، تسویه کنیم. خوشبختانه با کمترین بدهی وارد سال آینده خواهیم شد.    

زمان برگزاری نمایشگاه با نظر شورای سیاست‌گذاری تعیین می‌شود  
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره زمان برگزاری سی‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: تعیین زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران جزو اختیارات شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه تعیین و اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: مولفه‌های مختلفی از‌جمله وضعیت سلامت جامعه با توجه به شیوع ویروس کرونا، تقارن با نمایشگاه‌های بین‌المللی، امتحان دانشگاه‌ها و مدارس همچنین شرایط بازار نشر کتاب در تعیین این زمان موثر است. به‌احتمال زیاد هفته آینده درباره زمان برگزاری این رویداد در شورای سیاست‌گذاری تصمیم‌گیری خواهد شد.
 
جوادی درباره حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشران در سال  آینده افزود: مشکلات ایجاد شده خاص حوزه نشر نیست و  کل کشور درگیر شده است؛ با‌ توجه به توانایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تدابیر قابل‌توجهی به‌ویژه در نمایشگاه کتاب برای حمایت از فعالان حوزه نشر اتخاذ شده است.

وی توضیح داد: به‌عنوان مثال مبلغ بن کارت‌های دانشجویی افزایش پیدا کرده است؛ البته یادآور می‌شوم، کمترین افزایش ریالی حتی 30 هزار تومان برای هر دانشجو به معنای افزایش چهار‌پنج میلیاردی است.

تعویق نمایشگاه خواست ناشران هم بود
وی با بیان این مطلب که تعویق زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خواست  ناشران نیز بود، ادامه داد: برای افزایش حمایت‌ از ناشران در نمایشگاه، تدابیر مختلفی اندیشیده شده بود، از‌جمله جذب حامی، صرفه‌‌جویی در بخش‌های مختلف و همچنین خرید قابل توجه از ناشران نمایشگاه برای تجهیز کتابخانه‌ها.
 
جوادی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از ناشران کوتاهی نمی‌کند.  دلیل اصلی تاخیر در پرداخت بدهی به سیاست‌های کلی دولت مربوط می‌شود و تزریق بودجه از اولویت‌‌بندی‌ها متاثر است. مجموع عوامل از تامین تا تخصیص بودجه مانع از پرداخت به‌موقع بدهی ناشران شد اما به محض تخصیص بودجه تا چند روز آینده تسویه خواهد شد.  

وی با ابزار امید‌واری برای افزایش اعتبار بن‌کارت‌های دانشجویی بیان کرد: با توجه به فاصله‌ای که تا برگزاری زمان نمایشگاه داریم امید‌واریم با جذب حمایت بیشتر بتوانیم اعتبار بن‌کارت‌های دانشجویی را افزایش بدهیم. 

فاصله بین تامین تا تخصیص بودجه فرهنگی زیاد است
جوادی درباره ردیف بودجه فرهنگی کشور برای سال اینده ادامه داد: رقم بودجه فرهنگی در مجموع کاهش داشته اما بودجه حوزه نشر تغییر پیدا نکرده است. مشکل در تعیین رقم بودجه نیست، مشکل در تخصیص بودجه و ناتوانایی دولت در این مرحله است.

وی گفت: اگر همان میزان تعیین شده تخصیص پیدا کند از شرایط فعلی جلوتر خواهیم بود اما معمولا رقم‌های بودجه تخصیص پیدا نمی‌‌کند. تخصیص کامل بودجه در برخی سال‌ها، استثنائی بوده است.

جوادی درباره وضعیت صنعت نشر و بیم و امیدهایی که نسبت به آینده این صنعت وجود دارد خاطرنشان کرد: کتاب مشتری‌های خود را دارد و درباره فروش کتاب در نمایشگاه کتاب نگران و مایوس نیستم.    
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها