سه‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۴
کتاب ​«روزنامه اتحاد» پس از 100 سال منتشر شد

کتاب «روزنامه اتحاد» منتشر شد. اتحاد از روزنامه‌هایی است که در دوران نشر خود به اتحاد و اتفاق مجاهدین صدر مشروطیت یاری کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «روزنامه اتحاد» شامل 82 شماره به علاوه سه شماره فوق العاده این روزنامه از تاریخ 29 جمادی‌الثانی 1332 تا 3 رجب المرجب 1333 و 16 صفحه دست نویس به خط میرزا محمد کاظم اذکائی است.
 
این روزنامه در تاریخ 29 جمادی الثانی1332 هـ.ق به صاحب امتیازی و مدیریت شیخ موسی دستجردی(نثری همدانی) رییس فرهنگ همدان هفته‌ای دوبار انتشار یافت که پس از انتشار 24 شماره، امتیاز روزنامه به سید محمد یوسف‌زاده (غمام همدانی) واگذار شد.
 
روزنامه اتحاد در دوران نشر خود به اتحاد و اتفاق مجاهدین صدر مشروطیت یاری کرد و از طرفی چون مدیران آن بر وقایع جنگ جهانی اول در خطه غرب ایران واقف بودند مطالب خواندنی و ارزنده‌ای در آن به چاپ رساندند که حتی امروزه جزو مطالب خواندنی محسوب می‌شود.
 
از دیگر مشخصه‌های این روزنامه می‌توان به جمله «این روزنامه طرفدار آزادی و استقلال ایران و مسلکش دعوت به اتحاد و اتفاق است» که به عنوان تیتر ثابت صفحه در پایین نشانه «اتحاد» درج می‌شد اشاره کرد که این جمله از شماره سوم به «روزنامه آزاد ملی است» خلاصه شد.
 
کتاب «روزنامه اتحاد» به اهتمام مهدی به خیال و با مقدمه پرویز اذکائی در 467 از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چاپ رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها