شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
«اقلیت‌های دینی در پارلمان ایران» روی میز منتقدان

کتاب «اقلیت‌های دینی در پارلمان ایران» در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «اقلیت‌های دینی در پارلمان ایران» دوشنبه 20 آبان در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب نقد و بررسی می‌شود.

در این نشست حبیب‌الله اسماعیلی، کارن خانلری، قربانعلی کناررودی و منوچهر نظری حضور دارند و درباره این کتاب گفت‌وگو خواهند کرد.

این نشست دوشنبه 20 آبان‌ماه ساعت 16 تا 18 در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب نقد و بررسی می‌شود.

کتاب «اقلیت‌های دینی در پارلمان ایران» در سه فصل تنظیم شده است. 
 
در فصل اول، اطلاعاتی از حقوق اقلیت‌های دینی در اسناد بین‌المللی، قانون انتخابات و قانون اساسی از دوران مشروطه تاکنون ارائه شده و چون اساس تحقیق، بحث حق رأی بود، به سایر حقوق و مسائل اقلیت‌ها پرداخته نشده است.
 
فصل دوم به زندگی‌نامه نمایندگان اقلیت‌های دینی اعم از آشوری و کلدانی، ارامنه شمال و جنوب، زرتشتیان و یهودیان در مجلس شورای ملی و سنا اختصاص دارد. در این 24 دوره که از اواخر دوره قارجار (1285) تا پایان سلطنت پهلوی (1357) را در برمی‌گیرد، 28 نفر از اقلیت‌ها به مجلس شورای ملی و سنا راه یافتند. (دو نفر سناتور: رستم گیو سناتور انتصابی تهران در دوره چهارم سنا (1342-1346) و فیلیکس آقایان، سناتور انتخابی تهران در دوره پنجم و ششم سنا (1346-1354)).
 
در فصل سوم به زندگی‌نامه و عملکرد نمایندگان اقلیت‌های دینی در 10 دوره مجلس شورای اسلامی یعنی از سال 1359 تا خرداد 1399 پرداخته شده است. در این 10 دوره در مجموع تعداد 25 نفر به عنوان نماینده اقلیت‌های دینی بر کرسی مجلس تکیه زدند.

به گفته مولف کتاب، در عمر 112 ساله مجلس در ایران، فقط یک زن با نام اِما آقایان، نماینده ارامنه شمال در دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی (1354-1357) از سوی پیروان ادیان مسیحی، زرتشتی و یهودی به عنوان نماینده اقلیت‌های دینی به مجلس راه یافت.

سرای اهل قلم در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک 2 واقع شده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها