پنجشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
معیارهای خرید کتابخوان/ ابزارهای جانبی و رقابت شرکت‌ها

بسیاری از کاربران کتابخوان‌های الکترونیک معیارهای مختلفی برای خرید این نوع دستگاه‌ها دارند. در اینجا پنج نمونه از مهمترین آنها را بر اساس نظرسنجی از کاربران سایت گودایریدر آورده شده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گودایریدر، از خرید یا به‌روزرسانی یک کتاب‌خوان الکترونیکی چه اهدافی را دنبال می‌کنیم؟ این سؤالی است که طی یک نظرسنجی از کاربران سایت گودریدر این نتیجه مطرح شده است که شاخص‌های مختلفی در این مسئله دخیل است. عمده دلایل کسانی که کتابخوان را به خواندن سنتی کتاب ترجیح می‌دهند دسترسی آسان‌تر به کتاب‌هاست.
 
به عبارتی دسترسی به کتاب از طریق کتابخوان خیلی راحت‌تر از مراجعه به کتابفروشی است. یکی دیگر از نکاتی که باعث شده کتابخوان‌ها نسبت به کتاب‌های چاپی محبوب شود امکانات مختلفی است که در این دستگاه‌ها تعبیه شده که مطالعه را سریع و راحت می‌کند. اینجا پنج معیار مهم اکثر خریداران این نوع دستگاه‌ها آورده شده است که معمولاً مشتری‌ها در خرید کتابخوان به آن توجه می‌کنند:
 
صفحه نمایش
معمولاً شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های کتابخوان در به کار بردن صفحات بزرگ احتیاط به خرج می‌دهند چون بزرگ شدن صفحه موجب کاهش کیفیت وضوح و نمایش کلمات می‌شود ولی با این حال صفحه در انتخاب یک کتابخوان بسیار مهم است. معمولاً کتاب‌‌خوان‌های مجهز به جوهر الکترونیک دارای صفحات قابل قبولی هستند تا کاربران از مطالعه طولانی خسته نشوند. یکی از مهمترین شاخص‌هایی که خریداران دستگاه‌های کتاب‌خوان به آن توجه می‌کنند مطالعه طولانی بدون خسته شدن چشم‌هاست. پس اگر خواستید یکی از این دستگاه‌ها تهیه کنید به ساعت‌هایی که می‌خواهید بدون وقفه کتاب بخوانید توجه داشته باشید.
 
عمر باتری
خب این چیز جدیدی نیست. در خرید تلفن‌های هوشمند نیز باتری و عمر آن در درجه اول قرار دارد. معمولاً کاربران دستگاه‌های دیجیتال ترجیح می‌دهند مدت‌های طولانی از آن استفاده کنند بدون اینکه باتری آن تمام شود. امروزه شرکت‌های تولیدکننده کتاب‌خوان الکترونیک از تکنولوژی‌های جدید در باتری این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. دستگاهی که بتواند با یک شارژ مدت بیشتری نسبت به بقیه کار کند بهتر از بقیه خواهد بود.
 
اندازه و وزن
شاید برای خیلی از کاربران این معیار مهمترین باشد چون نگه داشتن طولانی یک کتابخوان الکترونیک برای مطالعه رمان یا داستان‌های بلند کار بسیار سختی است. هرچه کتاب‌خوان سبک‌تر و دارای اندازه معقول‌تری باشد به همان اندازه برای کاربران مطلوب‌تر خواهد بود.
 
قیمت
پرواضح است که ارزان‌تر بودن کتاب‌خوان الکترونیک در وضعیت اقتصادی این روزهای جهان بسیار اهمیت دارد. در بازار الکترونیک دستگاه های مختلفی براساس ویژگی‌های خود دارای قیمت‌های مختلفی هستند ولی نباید ارزان بودن کتاب‌خوان به بهانه از دست رفتن کیفیت استاندارد آن باشد.
 
ابزارهای جانبی
این مسئله در سال‌های اخیر به یکی از مهمترین شاخص‌های انتخاب کتاب‌خوان در اکثر کشورهای جهان شده است. شرکت‌های مختلف از ابزارهای جانبی برای جلب مشتری‌ استفاده می‌کنند. یکی از این ابزارها تعبیه دکمه‌های تغییر صفحات کتاب است که نیاز به صفحه لمسی را از بین می‌برد. معمولاً کتاب‌خوان‌هایی که دارای امکانات صفحه لمسی هستند باتری زیادی نیز مصرف می‌کنند. به خاطر همین قضیه شرکت‌های تولیدکننده در سال‌های اخیر از لمسی بودن صفحه کتاب‌خوان صرف نظر کرده و به جای آن یک سری دکمه‌‌ها در پایین یا اطراف کتاب‌خوان استفاده می‌کنند تا کاربران بتوانند مدت های بیشتری کتاب مطالعه کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها