سه‌شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
مردم سنگاپور بیشتر از قبل کتاب می‌خوانند

آمارهای جدید نشان می‌دهد که سنگاپوری‌ها در سال 2018 علاقه بیشتری به مطالعه نسبت به سال‌های گذشته از خود نشان داده‌اند و مطالعه در میان مردم سنگاپور به محبوبیت قابل توجهی رسیده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه استریتس‌تایمز- نتایج مطالعات جدید از نرخ مطالعه در سنگاپور نشان می‌دهد که سنگاپوری‌ها بیشتر از قبل کتاب، مجله و روزنامه در هر دو فرمت کاغذی و الکترونیکی مطالعه می‌کنند.

 هیئت امنای کتابخانه ملی سنگاپور، این روند را تا حدی مرتبط به محبوبیت کتاب‌های الکترونیک در این کشور دانسته به طوری که در گزارش خود آورده که تعداد کتاب‌هایی الکترونیک به امانت گرفته‌شده از کتابخانه‌های سنگاپور در سال 2018 نسبت به سال قبل آن دو برابر شده و از یک‌ میلیون و نیم عنوان در سال 2017 به مرز سه میلیون کتاب در سال 2018 رسیده است.

طبق گزارش هیئت امنای کتابخانه ملی سنگاپور، هر شهروند سنگاپوری که در مترو به صفحه موبایل خود خیره شده، می‌توان حدس زد که به احتمال زیاد مشغول خواندن یک کتاب الکترونیکی است.

آمارهای منتشر شده هم چنین آشکار می‌کند که 88 درصد از افراد بزرگسال و نوجوان بین 13 تا 19 سال سنگاپوری در طی سال گذشته میلادی، در مقابل 80 درصد در سال  2016، بیشتر از یک بار در هفته مطالعه داشته‌اند که شامل خواندن کتاب، مجله، روزنامه و مقاله‌های آنلاین می‌شود.

اطلاعات دیگر نیز حاکی از آن است که سنگاپوری‌ها  بیش از هر چیز، تمایل به خواندن اخبار در هر دو فرمت چاپی و الکترونیک دارند؛ به طوری که 77 درصد از بزرگسالان در پاسخ به این نظرسنجی اعلام کرده‌اند بیش از یک بار در هفته اخبار را مرور می‌کنند و در میان نوجوانان نیز 40 درصد گفته‌اند بیش از یک بار در هفته مقاله‌های خبری را مطالعه می‌کنند. این آمارها در سال 2018  نسبت به سال‌های گذشته تا 9 درصد افزایش یافته است.

کریست شان، معاون بخش جوانان و نوجوانان کتابخانه ملی سنگاپور، علت محبوبیت کتب الکترونیکی را در تغییر فزاینده سبک زندگی نسل جدید و دیجیتالی شدن امور روزمره عنوان کرد که بر ذائقه آنان در انتخاب فرمت کتاب نیز تاثیر گذاشته است.

دولت سنگاپور نیز برنامه‌ها و فعالیت‌های متعددی را به منظور تشویق جوانان به مطالعه در نظر گرفته؛ از جمله اخیرا چالشی را تدارک دیده که افرادی که تا تاریخ 8 سپتامبر از کتابخانه ملی، کتاب به امانت بگیرند، می‌توانند برنده جوایزی مثل تبلت و گوشی همراه شوند و و برنده اول نیز صاحب دو بلیط پرواز به سوی بریزبن، سومین شهر پرجمعیت استرالیا خواهد شد.

ایسواران، وزیر صنعت و تجارت سنگاپور نیز گفت که برنامه‌هایی شبیه به این رویداد، جزو اقدامات بلند مدت مهمی محسوب می‌شوند که می‌تواند مردم به ویژه قشر جوان‌ را به مطالعه و یادگیری تشویق کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها