جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴
بوکر و بوکر بین‌المللی نام‌های جدید جایزه معتبر بریتانیا

بنیاد خیریه کرانکستارت حامی جدید جایزه ادبی بوکر بریتانیا اعلام کرده است طبق وعده گذشته خود اسامی این جوایز را به نفع خود تغییر نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از بوکسلر، بنیاد خیریه کرانکستارت به عنوان حامی جدید جایزه بوکر انگلیس به طور رسمی فعالیت خود را از اول ماه ژوئن سال جاری آغاز می‌کند. پیش از این بنیاد کرانکستارت حمایت خود را از جایزه بوکر به مدت پنج سال اعلام کرده بود.
 
مایکل موریتس میلیاردر بریتانیایی موسس و صاحب شرکت‌های تکنولوژی کرانکستارت به همراه همسرش هریت هیمن به مدت پنج سال حمایت مالی جایزه بوکر انگلیس را بر عهده گرفته بود.
 
چندی پیش گروه «من» حمایت مالی خود را از جایزه بوکر برداشته بود. گروه من 18 سال حامی مالی جایزه بوکر بود. جایزه بوکر معتبرترین جایزه ادبی بریتانیا است که چند سالی است نویسندگان آمریکایی را نیز به جمع خود راه داده است.
 
طبق اعلام بنیاد کرانکستارت جایزه بریتانیایی با نام‌های بوکر و بوکر بین‌المللی فعالیت خود را ادامه خواهند داد. موریتس پیش از این گفته بود که قصد ندارد نام جوایز را تغییر دهد.
 
مجله فوربس در گزارشی سرمایه موریتس را بیش از 3 میلیارد دلار اعلام کرده بود. بنیاد خیریه موریتس و همسرش پیش از این در سال 2012 به دانشگاه انگلیسی آکسفورد 75 میلیون پوند کمک مالی کرده بود. موریتس در ولز به دنیا آمده است ولی هم اکنون ساکن آمریکاست و شرکت‌های تکنولوژی‌اش را در سیلیکون ولی اداره می‌کند.
 
قرار است نامزدهای اولیه جایزه بوکر امسال در تاریخ 24 جولای و نامزدهای نهایی در سوم سپتامبر اعلام شد. برنده طی مراسمی روز چهاردم اکتبر در سالن گیلدهال لندن اعلام خواهد شد. آنا برنز با رمان مرد شیرفروش سال گذشته توانست جایزه من بوکر را کسب کند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها