سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸
آتش‌پاره وارد شهر شد

رمان «وقتی آتش‌پاره وارد شهر می‌شود» نوشته کاترینا نانِستاد با ترجمه رقیه بهشتی از سوی انتشارات آفرینگان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) نسخه اصلی رمان «وقتی آتش‌پاره وارد شهر می‌شود» نوشته کاترینا نانِستاد، نویسنده استرالیایی، در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار منتشر و در سال ۲۰۱۴ برنده جایزه پاتریشیا رایتسون شد.
 
رمان «وقتی آتش‌پاره وارد شهر می‌شود» به تازگی با ترجمه رقیه بهشتی به عنوان دویست و چهل و دومین عنوان از سوی انتشارات آفرینگان برای گروه سنی نوجوان منتشر شده است.
 
کاترینا نانِستاد این داستان را با الهام از داستان‌های هانس کریستین اندرسن، نویسنده نامدار و شناخته شده دانمارکی و خالق آثار مشهوری چون «جوجه اردک زشت»، «شاهزاده خانم و نخود فرنگی» و «لباس جدید امپراتور» با محوریت زندگی یک دختربچه نوشته است. بیشتر داستان‌های اندرسن درس‌های مهمی از زندگی دارند.
 
داستان رمان «وقتی آتش‌پاره وارد شهر می‌شود» در سال ۱۹۱۱ در بورنهولمِ دانمارک جریان دارد. ماریا دختری 10‌ساله است که بعد از مرگ مادرش به روستایی می‌رود که مادربزرگش در آن‌جا زندگی می‌کند، داستان تضاد ایجاد شده در زندگی دختربچه را نشان می‌دهد. او در شهری مدرن با تمام امکانات، تفریحات و آزادی‌هایش مجبور است روزهایش را در طویله سپری کند و با حیوانات مزرعه سر و کار داشته باشد و وقتی که قرار است به مدرسه برود با رفتارها و آموزش‌هایی روبه‌رو می‌شود که اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد.
 
بورنهولم جایی که داستان کتاب در آن می‌گذرد، جزیره‌ای در دریای بالتیک است. این جزیره بین سوئد و لهستان قرار دارد و در زمان قدیم کاملا پرت و دورافتاده بود. این جزیره که بخشی از پادشاهی دانمارک است، به خاطر روزهای آفتابی‌اش، روستاهای ساحلی زیبا، کلیساهای گرد عجیب و غریب و شاه‌ماهی‌های دودی‌اش معروف است. این ماهی‌ها از دریا صید می‌شوند و پس از آن، ساعت‌ها در ساختمان‌های مخصوص، روی شعله‌های آتش آویزان می‌مانند تا آماده بشوند. آن‌ها خیلی خوشمزه‌اند اما خیلی‌خیلی بوی ماهی می‌دهند.
 
داستان این کتاب در قالب ۲۰ فصل با عنوان‌های «بز سپاسگزار و قاشق‌های سخنگو»، «خرگوش کوچولو، کتاب و اشک‌های شور»،‌ «بز و آلوخشک»، «سطل پرنده»،‌ «آواز بوقلمونی و نقاشی فوق‌العاده»، «حمام وحشیانه»،‌ «گل‌ولای ترسناک»، «دختر بزی و کِلاوس خوشحال»،‌ «خرگوش کوچولوی شجاع»، «قیچی بدجنس»،‌ «ماهی‌های بوگندو»، «کلاس درس رفتارشناسی مادربزرگ»، «ویگو و دزد تخم‌مرغ»،‌ «دختر شکمو و معجزه کیک»، «تارت سیب بالدار»، «اتاق زیرشیروانی مخفی»، «خانواده موش‌های بیچاره»، «شلوارک پفی فراری»، «خوشحالی سفر می‌کند» و «پیک‌نیک جادویی» روایت می‌شود.
 
کاترینا نانِستاد، نویسنده استرالیایی، است که پیش از این نیز کتاب «وروجکی تازه وارد» با ترجمه زهرا ساعدی خامنه از او منتشر شده است.

انتشارات آفرینگان، کتاب «وقتی آتش‌پاره وارد شهر می‌شود» در قالب ۱۹۸ صفحه، با شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه و قیمت ۱۳ هزار تومان منتشر کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها