سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱
بررسی «کلیات خلاق‌المعانی»

جلسه بررسی «کلیات خلاق‌المعانی» با حضور سیدعلی‌محمد سجادی، محمدرضا ترکی، عباسعلی وفایی و سیدمهدی طباطبایی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، اگر شاعران صاحب سبک ادب فارسی را برشماریم، بی‌تردید یکی از آن‌ها کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی است. وی به استادی و مهارت در آوردن معانی دقیق شهرت دارد. وی که در قرن ششم و هفتم می‌زیست، حمله‌ مغول را به چشم خود دید و هراس و آشفتگی ناشی از آن در شعرش نمایان شده است.
به سبب اندیشه‌های دقیق و مضامین تازه در شعرش، به ویژه در غزلیات، او را خلاق‌المعانی خوانده و غزلیات او را تا اندازه‌ای از سرچشمه‌های سبک هندی دانسته‌اند. کمال‌الدین در قالب‌های قصیده، قطعه، غزل، ترکیب‌بند، مثنوی و رباعی شعر سروده است و در میان این قالب‌ها، قصیده جایگاه ویژه‌ای دارد تا آ‌ن‌جا که او را آخرین شاعر بزرگ قصیده‌سرا نامیده‌اند. به تازگی «کلیات خلاق‌المعانی» با تحقیق و تصحیح دکتر سیدمهدی طباطبایی به همت نشر خاموش منتشر شده است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن ساعت ۱۶:۳۰ به نقد و بررسی «کلیات خلاق‌المعانی» اختصاص دارد که با حضور  سیدعلی‌محمد سجادی، محمدرضا ترکی،  عباسعلی وفایی و سیدمهدی طباطبایی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها