دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۰
نویسندگان جوان مایل به نوشتن درباره انقلاب هستند

دبیر علمی دهمین جشنواره داستان انقلاب حوزه هنری معتقد است مسیر حق طلبی که در هر انقلابی نهفته است، باید گسترده ترین موضوعی باشد که بتوان از یک داستان انقلابی توقع داشت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر؛ منیژه آرمین دبیر علمی دهمین جشنواره داستان انقلاب درباره رویکرد این جشنواره ادبی به موضوع انقلاب گفت: به نظرم انقلاب اسلامی ایران کلیتی است که باید شناخته شود. ما باید جایگاه انسان را در این رویداد مشخص کرده و به لایه های وجودی او پی ببریم. در جشنواره داستان انقلاب هم این رویکرد مورد توجه قرار دارد.

وی افزود: تجربه دوره قبلی جشنواره داستان انقلاب نشان داد خوشبختانه داستان انقلاب طیف گسترده تری از سوژه را شامل می شود و تنها محدود و منحصر به سال های 57 و 58 نیست. اگرچه ممکن است روایت تاریخی همچنان در قصه ها وجود داشته باشد، اما دیدیم که در داستان های شرکت کرده در جشنواره سال گذشته زمینه هایی که منجر به انقلاب شده است، نیز مطرح شده بودند. 

آرمین ادامه داد: در واقع دو عنصر زمان و مکان در داستان‌ها توسعه یافته‌اند و این اتفاق باعث شده سوژه‌ها و قصه های بهتری از دل رخداد انقلاب خلق شوند. 

وی در پاسخ به این که با توجه به فاصله گرفتن از سال‌های انقلاب، آیا نسل جدید نویسندگان و جوان‌ترها نیز نظیر نویسندگان قدیمی به موضوع انقلاب در آثار خود توجه دارند یا نه، بیان کرد: بله، به نظرم نویسندگان جوان مایل به داستان نویسی درباره انقلاب هستند. انقلاب بخشی از تاریخ ماست و تاریخ، دغدغه بسیاری از نویسندگان در داستان نویسی است. یک داستان نویس نیز نباید هیچ وقت از فضای جغرافیایی و دوره زمانی که در آن حضور دارد، غافل بماند.

این نویسنده با اشاره به این که انقلاب موضوعی آشنا برای همه نسل ها است، توضیح داد: انقلاب موضوعی نیست که با آن بیگانه باشیم. زیرا تغییرات و تحولاتی را که بر جامعه دارد، در زندگی مان حس کرده ایم و به ایجاد ذهنیتی برای جوانان منجر شده است. حال آن ها می توانند این ذهنیت را با تحقیقات میدانی و کتابخانه ای برای درک بیشتر رویداد دنبال کنند.

نویسنده رمان «شانزده سال» با تاکید بر دسترسی کنونی به منابع و اسناد تاریخی برای پرداخت بهتر به موضوعات انقلاب اسلامی ایران خاطر نشان کرد: امروزه دسترسی به منابع تصویری و مکتوب برای پرداختن به داستان انقلاب زیاد است و این دست نویسندگان جوان را در پرداختن به چنین سوژه هایی باز می گذارد.

وی در پاسخ به این که آیا در دهمین جشنواره داستان انقلاب، شعار یا رویکرد محوری خاصی در ارتباط با انقلاب مطرح است یا نه، بیان کرد: نه، نمی‌خواستیم نویسندگان را محدود به موضوع خاصی کنیم. شاید مسیر حق طلبی که در هر انقلابی نهفته است، گسترده ترین موضوعی باشد که بتوان از یک داستان انقلابی توقع داشت.

گفتنی است دهمین جشنواره داستان انقلاب فروردین 97 همزمان با هفته هنر انقلاب در حوزه هنری برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها