یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴
استقبال مردم مشهد از طرح پائیزه کتاب

مدیر شهرکتاب مشهد با اشاره به ویژگی‌‌های طرح پائیزه کتاب،‌ گفت:‌ در مدت ده روز از برگزاری دومین دوره طرح پائیزه کتاب، شاهد استقبال خوبی از سوی مردم مشهد بودیم و بیشترین فروش کتاب‌ها به آثار حوزه کودک و نوجوان و ادبیات اختصاص داشته است.

ابراهیم بالاپژوه در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به اثرات برگزاری طرح‌های فصلی کتاب در علاقه‌مندی مردم به کتابخوانی، عنوان کرد:‌ در برخورد با مردم متوجه شده‌ام که رشد و توسعه کتابفروشی‌ از مطالبات جدی آن‌ها است و اجرای طرح‌های حمایتی و فصلی زمینه‌ای برای رشد کتابفروشی‌ها است.

وی افزود:‌ در ده روز نخست برگزاری طرح پائیزه کتاب، با استقبال خوبی از سوی مردم روبرو شدیم و با توجه به اینکه آغاز این دوره با روز کتابگردی همزمان بود، مرد حضور پررنگ در کتابفروشی داشتند.
 
بالاپژوه با اشاره به مراجعه روزانه حدود 30 تا 50 نفر مشتری به شهرکتاب مشهد، گفت: در نیمه نخست اجرای این طرح تا امروز 800 نفر خریدار داشتیم که بخش عمده آن‌ها مشتری کتاب‌های کودک و نوجوان و آثار ادبیات مثل رمان و شعر،‌ روان‌شناسی و جامعه‌شناسی بودند.

وی همچنین درباره تاثیرات اجرای این طرح بر فعالیت کتابفروشان، یادآور شد:‌ موجی که طرح فصلی کتاب در مدت 20 روز در کتابفروشی‌ها و صنعت نشر کشور ایجاد می‌کند بسیار خوب و مثبت است، زیرا دست‌اندرکاران این حوزه از جمله فعالان صنعت نشر کشور هستند که به حمایت بیشتری برای ادامه حیات خود نیاز دارند.
 
مدیر شهرکتاب مشهد با بیان اینکه سال آینده نیز در این طرح مشارکت می‌کند، تاکید کرد: طرح‌های فصلی کتاب سه بار در سال اتفاق می‌افتد و این 60 روز فرصتی است تا کتابفروشان بتوانند مشکلات نقدینگی‌ و خرید و فروش کتاب‌ها را سر و سامان دهند و رونق خوبی در کتابفروشی‌ها ایجاد شود.
 
بالاپژوه درباره لزوم حمایت مسئولان فرهنگی از کتابفروشان، گفت:‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند با طرح‌های تخفیفی متنوع از کتابفروشان حمایت کند، به عنوان مثال الان سقف خرید هر نفر 100 هزار تومان است،‌ می‌توان تمهیدی اندیشید که این سقف افزایش پیدا کند،‌ زیرا ما با مراجعه‌‌کنندگانی روبرو هستیم که تعداد کتاب بیشتری می‌خواهند.
 

وی یادآور شد:‌ امیدواریم شرایطی پیش‌بینی شود که اعتبار کتابفروشی‌ها افزایش پیدا کند، از آنجایی که اعتبار هر کتابفروشی به میزان متراژ آن است و اگر اعتبار آن‌ها به پایان برسد نمی‌توانند کتاب بیشتری بفروشند، گاهی در مراجعه مشتریان به مشکل برمی‌خوریم و نمی‌دانیم باید چه جوابی به او بدهیم.
 
شهرکتاب مشهد از سال 1395 فعالیت خود را در چهارراه ابوطالب شهر مشهد آغاز کرده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط