پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۷
«کیهان در پوست گردو» را بخوانید/ هیج چیز نمی‌تواند تندتر از نور حرکت کند

کتاب «کیهان در پوست گردو» اثر پیشنهادی محمد قصاع برای مطالعه آخر هفته مخاطبان کتاب‌های علمی است.

محمد قصاع، مترجم کتاب‌های علمی و خالق اثر جدید پژوهشی در ادبیات و اندیشه علمی تخیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب «کیهان در پوست گردو» نوشته استیون هاوکینگ را برای مطالعه آخر هفته برای خوانندگان کتاب‌های علمی پیشنهاد داد.

کیهان در پوست گردو
«کیهان در پوست گردو» یکی از آثار استیون هاوکینگ در زمینه فیزیک نظری است که برای مخاطب عام نوشته شده است. این کتاب تاریخچه و اصول فیزیک نوین را بیان می‌کند و به مطالب گوناگونی در ارتباط با مکانیک کوانتومی و نظریه ریسمان می‌پردازد. از دیدگاه عمومی، کتاب کیهان در پوست گردو دنباله به‌روز شده کتاب پرفروش تاریخچه مختصر زمان محسوب می‌شود.


هاوکینگ در این کتاب به مهمترین رویدادهایی که پس از کتاب تاریخچه زمان رخ داده، پرداخته است. او ما را به پیشروترین بخش‌های فیزیک نظری می‌برد. جایی که واقعیت اغلب از تخیل شگفت‌آور است و به زبانی ساده اصولی را که بر جهان حکمرانی می‌کنند بازگو کرده است. پروفسور هاوکینگ، همچون بسیاری از دانشمندان دیگر در جامعه علمی بین‌المللی در طلب جام جم دانش، یعنی نظریه همه چیز است.
 
برگی از کتاب
«یک برآمد بسیار مهم نسبیت رابطه بین جرم و انرژی است. ادعای آلبرت اینشتین که سرعت نور باید برای تمام ناظران یکسان باشد ایجاب می‌کند که هیج چیز نمی‌تواند تندتر از نور حرکت کند. در نتیجه استفاده از انرژی برای شتاب دادن هر چیز چه ذره باشد و چه سفینه فضائی، بر جرمش می‌افزاید و کار بیشتر را سخت‌تر می‌کنند. شتاب دادن یک ذره تا سرعت نور ناممکن خواهد بود. زیرا مقدار بی‌نهایت انرژی لازم خواهد داشت. جرم و انرژی معادل هستند. آن طور که در فرمول معروف اینشتین خلاصه شده است: E=MC ۲ می‌توان گفت این معادله در فیزیک، تنها معادله‌ای است که زبانزد خاص و عام است. در میان برآمدهای آن، درک این بود که اگر هسته یک اتم اورانیوم شکافته و به دو هسته با جرم‌های تقریباً کمتر تقسیم شود، انرژی بی اندازهٔ زیادی تولید خواهد کرد.»

کتاب «کیهان درپوست گردو» در 328 صفحه، با شمارگان یک‌هزار نسخه از سوی انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها