سه‌شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۰
نگاهی جامع به آیه شریفه اسراء و آیات اسرائی در یک قاب

کتاب «سبحان الذی أسری بعبده» تالیف غلامرضا صادقی‌فرد با بررسی تحلیلی آیات اسرائی، به تبیین جایگاه پیامبر (ص) و خندان ایشان می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) «آیه اسراء»، اولین آیه از «سوره مبارکه اسراء» بعد از «بِسْمِ ٱللهِ ٱلرَّحْمَانِ ٱلرَّحِیمِ» است. کتاب «سبحان الذی أسری بعبده» با بررسی تحلیلی این آیه شریفه و آیات دیگری از «سوره مبارکه نجم » و «سوره مبارکه تکویر» که با عنوان «آیات اسرائی» از آن‌ها یاد می‌شود، به تبیین گوشه‌ای از آن جایگاه می‌پردازد که «آیات اسرائی» و به‌ویژه خودِ «آیه اسراء»، برای پیامبر رحمت (ص) و خاندانِ ایشان تبیین می‌کند.
 
کتاب حاضر در 25 فصل تدوین شده است. نویسنده در این فصل‌ها به مواردی همچون «مروری بر اسراء پیامبر رحمت (ص)»، «مروری بر آیات و بر روایات اسراء پیامبر رحمت (ص)»، «کلمه ها و ترکیبهای آیۀ شریفۀ اسراء»، «بررسی آیات اسرائیِ سورۀ مبارکۀ نجم»، «بررسی آیات اسرائیِ سورۀ مبارکۀ تکویر»، «بسم‌الله الرحمن الرحیم»، «عروجها، نزولها و اسراء پیامبر رحمت (ص)، همگی شبانه و در ضمن یک شب»، «سلطان پیامبر رحمت (ص) برای نفوذ به اقطار آسمانها و زمین»، «اسراء پیامبر رحمت (ص) و استوا بر زمان و مکان»، «ملائکه و ارتباط آنها با خلیفة الله»، «حضرت جبریل (ع) فردی از امت خاتم پیامبران (ص) و دانش آموختۀ آن حضرت» و «ذکر، بخش تبلیغ شدنیِ اسراء پیامبر رحمت (ص)» می‌پردازد.
 
بهره‌مندی از ذکر برای آنانی که بخواهند مستقیم باشند»، «فَأیْنَ تذْهَبونَ وأنَّی تُؤْفَکونَ؟!»، «تحلیلی از آیۀ شریفۀ اسراء»، «جعل الهیِ آیه، تعریف مسؤولیتی برای هدایت»، «قدرت نگاه خاتم پیامبران (ص)»، «ذکر صفاتی چند از صفات اسرائی پیامبر رحمت (ص)»، «آیات کبرای خداوند (جل جلاله) و ارائه و ایتاء و اعطا آنها به پیامبر رحمت (ص)، «اهل‌البیت (ع)، «آیات کبرای خداوند (جل جلاله)»، «آیات کبرای خداوند (جل جلاله)»، «غیب آسمانها و زمین»، «آیات کبرای خداوند (جل جلاله)، جنب الله هستند»، «اعطای حضرت صدیقه مطهره سها در اسراء»، «نزول آیات کبرای خداوند(جل جلاله)» و «خاتم الأوصیاء (عج) آخرین آیۀ کبرای خداوند (جل جلاله)، آیه‌ای که حتما نازل می‌شود» دیگر فصل‌های کتاب حاضر را شامل می‌شوند.
 
در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «بررسی تحلیلی «آیه اسراء» و «آیات اسرائیِ کتاب خدا» به خوبی نشان می‌دهد که آنچه تاکنون درباره «اسراء پیامبر رحمت (ص)» در میان مسلمانان شایع شده با آنچه از «اسراء» در این آیات تصویر شده، فاصله‌ای بسیار دارد؛ فاصله‌ای که ممکن است به اندازه فاصله میان حق و باطل باشد.»
 
نخستین چاپ کتاب «سبحان الذی أسری بعبده» در یک‌هزار و 200 نسخه با شمارگان دو هزار و 500 نسخه به بهای 90 هزار تومان به همت غلامرضا صادقی‌فرد با همکاری مؤسسه پژوهش و مطالعات عاشورا منتشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها