یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
تالیف و انتشار کتاب «اسلام دین آسان» اقدامی مفید و ضروری است

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قم در نشست نقد و بررسی کتاب «اسلام دین آسان»، تحقیق و تالیف این کتاب را در این برهه از زمان، اقدامی مفید، بجا، ارزشمند و ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم شمس در نشست علمی «سهولت یا صعوبت در دین اسلام» و بررسی کتاب «اسلام دین آسان» که در سالن جلسه‌های موسسه دارالعرفان برگزار شد، اظهار کرد: در دو بخش «موضوع‌شناسی» و «محتوای کتاب» مطالبی قابل توجه برای ارتقا این اثر وجود دارد، ولی آنچه تحسین برانگیز است، موضوع و شاکله کتاب است که مولف و پژوهشگران به خوبی به آن توجه داشته‌اند.

رئیس سابق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قم افزود: موضوع این کتاب یکی از ضروری‌ترین مباحث مورد نیاز است، به دلیل این‌که بُعدی از اسلام که  جوان امروزی نیازمند شناخت نسبت به اسلام هست را  نشان می‌دهد.  این مراحل به اشکال متنوع در بخش احکام و در بخش‌های مربوط به سیره به خوبی نشان داده شده است. از طرف دیگر همین جهت دوم که بخش سهل‌انگاری است و گاهی احیانا بی مبالاتی در دین به جهت گذشت زمان و تفسیرهای شخصی صورت گرفته، به این نکته هم به خوبی پرداخته شده است. اگر موضوع کتاب‌ها، متناسب با شرایط محیط و امر تبلیغ انتخاب شود، بدون تردید آثار و برکات ارزشمندی برجای خواهد گذاشت.

مدیر سابق بوستان کتاب بیان کرد: در موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، اشراف استاد حسین انصاریان به مسائل تبلیغی و اخلاقی کاملا حساب شده بوده و آثار موسسه با چنین کم‌کاری‌هایی مواجه نیست، لذا صاحبان آثار امروز موضوعاتی را که انتخاب می‌کنند باید به‌گونه‌ای باشد که هم مورد اقبال جامعه بوده و به نوعی پاسخگوی نیازهای مخاطبان باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: اگر ما بتوانیم در بحث تبلیغ دین، آن بحث که به موضوع‌شناسی شهرت دارد را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم، به‌طور یقین بسیاری از مسائل و مشکلات فعلی جامعه حل و فصل می‌شود، ولی متاسفانه ما نتوانسته‌ایم در نوع ارتباط با مردم و انتقال مفاهیم دینی به خوبی فعالیت کنیم و تردیدی نیست که سرمنشأ همه این مسائل به عدم موضوع‌شناسی مطلوب ختم برمی‌گردد.

این فعال حوزه کتاب با بیان اینکه اهل هنر و قلم باید در آثار خود « نیاز با مزاق» را با هم تطبق دهند، گفت: گاهی ممکن است بگوییم مباحث مربوط به مسائل اعتقادی، احکام، مسائل اخلاقی، مسائلی مسلم بوده و قطعا همه هم می‌دانیم که چنین است و جزو معارف اصلی دینمان بوده و باید این موارد به جامعه گفته شود، ولی ممکن است بعضی از این موارد مورد استقبال قرار نگیرد، یعنی به یک معنا مزاق جامعه با از این‌گونه مطالب گاهی همراهی نداشته باشد؛ انطباق این دو بر یکدیگر یعنی انطباق نیاز و مزاق، هنری هست که نباید کسانی که در این زمینه کار می‌کنند از آن غفلت کنند.

حجت‌الاسلام شمس تاکید کرد: این اثر در زمره اساسی‌ترین، ضروری‌ترین و بیشترین دغدغه مورد نیاز جامعه است که با درایت برنامه‌ریزان موسسه فرهنگی درالعرفان به جامعه اسلامی ارائه شده است.

این کتاب در دو بخش «سهولت» و «سهل‌انگاری» مطالب ارزشمندی ارائه کرده است. خود اسلام این را خواسته و طبیعتا وقتی که حدود، سقر و محورها بیان شود و با کار بسیار عالی که شده کتاب در دو بخش هم آمده، یعنی بخش سهولت را مطرح کرده و در بخش دوم نیز بحث سهل‌انگاری مطرح شده که باز عدم غفلت از این جهت که خدایی نخواسته این باعث نشود که آن چیزی که در بین مردم مرسوم هست و طبیعتا با آن آشنا هستند و می‌دانند دین اسلام دین سهل است، این را با سهل‌انگاری تطبیق می‌دهند.

مدیر سابق بوستان کتاب ادامه داد: موضوع کتاب بسیار با‌اهمیت و خوب و لازم است و جزو موارد مورد نیاز جامعه بوده که هم دفاع از بیان احکام اسلام و هم دفاع از چهره اسلام است. در مقدمه هم آمده که این مطالب مجموع سخنرانی‌های استاد انصاریان بوده و طبیعی است وقتی می‌خواهیم به کتاب تبدیل کنیم و در اختیار مخاطبان قرار دهیم تردیدی نیست که کار سختی در پیش خواهیم داشت و قطعا باید روحیه مخاطب را درنظر بگیریم، سطح معلومات او را درنظر بگیریم، به نوع استدلالی که بیان می‌شود اشراف داشته باشیم، از اصطلاحات پرهیز کنیم و بیان و عبارت‌ها را رعایت کنیم.
 
وی افزود: ما دو بحث داریم؛ اول اینکه آیا ما می‌خواهیم آثار استاد انصاریان را منتشر کنیم؟  و دوم اینکه آیا می‌خواهیم کتابی منتشر کنیم که برای مخاطب باشد؟ و این دو بحث جداست. اگر ما می‌خواهیم مجموعه آثار منتشر کنیم، یک بحثی به جای خود است، اما اگر بخواهیم کتابی منتشر کنیم که مورد نیاز جامعه  و مخاطب باشد، خب طبیعتا ممکن است این ده جلسه‌ای که می‌خواهیم تبدیل به کتاب کنیم، وقتی که به‌نظر می‌رسد بخشی مورد استفاده نیست و یا به این موضوع ارتباطی ندارد، طبیعتا باید بدون واهمه بتوانیم حذف کنیم، چون اینجا فقط و فقط باید نیاز مخاطب را رنظر داشته باشیم.
 
حجت‌الاسلام شمس در ادامه گفت: فصل‌بندی و دسته بندی کتاب بسیار خوب است، اما به نظرم نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، عمومی بودن مخاطبان است که نیاز به چارچوپ داریم. از بحث‌های جزئی به کلی می‌آییم و محورها و نمونه‌ها را ذکر می‌کنیم تا بعد به‌صورت یک قاعده کلی و تمام آن چهارچوب‌ها در اختیار مخاطب قرار گیرد و کتاب مورد بحث این‌گونه پیش رفته است. شیوه دیگر آنست که قاعده کلی را بیان کنیم، بعد مثالها را بیاوریم.

مدیر سابق بوستان کتاب اظهار کرد: اقدام موسسه علمی فرهنگی دارالعرفان در نشر و گسترش معارف و آموزه‌های دینی قابل ستایش است، چراکه امروز نه تنهای جامعه ایرانی، بلکه عرصه بین‌الملل تشنه معارف حق و آموزه‌های دینی ساختارمند است.

کتاب «اسلام دین آسان» پنجشنبه (21 اردیبهشت‌ماه) در جریان برگزاری سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران رونمایی شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها