چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۸
لاریجانی: ما یک کتاب، یک پیامبر و یک قبله داریم

رئیس مجلس شورای اسلامی در آئین افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، اختلافات میان جوامع اسلامی و وجود جریان تروریستی را یکی از مصائب جهان اسلام دانست و اظهار کرد: امروز برخی کشورهای اسلامی با آمریکا و رژیم صهیونیستی توافق می‌کنند که به جان مسلمانان بیفتند؛ این بزرگترین درد امروز جهان اسلام است. ما یک کتاب، یک پیامبر و یک قبله داریم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 30 فروردین‌ماه) در آئین افتتاحیه سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در مصلای بزرگ امام خمینی (ره)، گفت: این سنت حسنه‌ و این مجمع نورانی و پرفیضی را که سازمان اوقاف در سال‌های گذشته در کشور تاسیس کرده، از برکات انقلاب اسلامی می‌دانم. عنایت و خواست مقام معظم رهبری نیز بر تداوم این حرکت است.
 
وی افزود: این توفیقی برای شما حاملان قرآن است که عمرتان را صرف بهترین کارها یعنی تامل و توجه به قرآن می‌کنید. رسول خدا، حاملان قرآن را عرفای اهل‌الجنة معرفی کرده است. حاملان قرآن در پیشگاه الهی منزلت بالایی دارند. یکی از ارکان منزلت انسانی در سنت دینی ما، آشنایی و مؤانست با قرآن است. کسانی که قرآن را در زندگی برگزیده‌اند، بهترین سلوک را انتخاب کرده‌اند.
 
لاریجانی در ادامه تصریح کرد: در کتاب «کافی» حدیثی است که می‌فرماید: «قرآن راهنمایی است که به بهترین‌ راه‌ها، رهنمون می‌کند و کتابی است که در آن تفسیر و جداسازی امور و روشنگری و دستیابی و تحصیل است. قرآن فصل‌الخطاب و سخن قاطعی است که در آن مزاح و سست‌گویی وجود ندارد. ظاهری دارد و باطنی؛ ظاهر آن احکام روشنگر و شرح وظایف زندگی و باطنش، دانش و معرفت است.» امام علی (ع) فرمودند: «بدانید کسی که با قرآن است، نیاز به امر دیگری ندارد و بی قرآن، بی‌نیاز نباشد.»
 
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کسانی که در مسیر انس با قرآن و حامل قرآن بودن هستند، بهترین راه را انتخاب کرده‌اند. در تکامل فردی و زیست اجتماعی باید به قرآن رجوع کنیم، زیرا خداوند آن‌را به‌عنوان شفا برای جامعه به‌ویژه در مواقع گرفتاری قرار داده است. پیامبر اسلام (ص) نیز در شرایط سخت و تاریک همه را به رجوع به سمت قرآن سوق داده است.
 
وی در ادامه اختلافات و بحران‌زدگی را یکی از مصائب جهان اسلام دانست و افزود: اختلافات میان جوامع اسلامی و وجود جریان تروریستی، شرایط کشورهای اسلامی را آشفته کرده و فضای تنفسی را برای رژیم صهیونیستی و زمینه حضور را برای کشورهای استکباری فراهم کرده است. به بهانه اختلافات مذهبی، جنگ و درگیری راه انداخته‌اند. پیامبر (ص) فرمودند که امت اسلام یک تن محسوب می‌شوند، ولی امروز معکوس عمل می‌شود و برخی کشورهای اسلامی با آمریکا و رژیم صهیونیستی توافق می‌کنند که به جان مسلمانان بیفتند؛ این بزرگترین درد امروز جهان اسلام است. ما یک کتاب، یک پیامبر و یک قبله داریم. علامه طباطبایی در تفسیر خود می‌گوید که بین همه فرق اسلامی در اصول هیچ تفاوتی نیست و در فروع ضروری هم تفاوتی نیست.
 
لاریجانی همچنین با نقل جملاتی از امام خمینی (ره) عنوان کرد: «خودخواهان و طاغوتیان قرآن کریم را وسیله‌ای کردند برای حکومت‌های ضد قرآن، مع‌الاسف آنچه باید وسیله جمع مسلمانان و بشریت و کتاب زندگی آنان باشد، وسیله تفرقه و اختلاف گردید و یا به کلی از صحنه خارج شد و مع‌الاسف به دست دشمنان توطئه‌گر و دوستان جاهل، قرآن این کتاب سرنوشت‌ساز، نقشی جز گورستان و مجالس مردگان ندارد. هرچه این بنیان کج جلو رود، کجی‌ها و انحرافات افزون می‌شود.» این سخنان امام، گوهر تابناکی است.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز گرفتار دیوانگی بزرگ در منطقه شده‌ایم و فتنه‌گران پشت کتاب خدا و سنت نبوی مخفی شده‌اند، در حالی‌که قرآن باید کتاب وحدت امت اسلامی باشد. آئین اسلام، آئین تکامل‌بخش و رهایی‌بخش است. امیدواریم به برکت این آئین و مجلس روحانی و حضور کشورهای مختلف اسلامی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، شرایط کشورهای اسلامی به سوی وحدت و سربلندی پیش روند.
 
حجت‌لاسلام والمسلمین محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در این آئین اظهار کرد: این توفیق را داریم که در سایه نظام اسلامی و تعالیم قرآن، اینچنین رویداد مهم بین‌المللی را برگزار کنیم. این توفیق با تمسک به قرآن و عمل به دستورات آن میسر است.
 
وی ادامه داد: سی‌وچهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با شعار «یک کتاب، یک امت» با حضور نمایندگان 83 کشور جهان در 5 بخش برگزار می‌شود. برای نخستین‌بار در جهان اسلام اینچنین جشنواره قرآنی در بخش‌های مختلف به‌صورت همزمان انجام می‌شود و این هم به لحاظ مدیریت و هم سرمابه قرآنی از ظزفیت‌های قرآنی جمهوری اسلامی است.
 
محمدی گفت: در حاشیه این مسابقات برنامه‌های دیگری نیز انجام می‌شود که دهمین همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی با عنوان «قرآن و فرهنگ انقلاب» با الهام از فرمایشات رهبری از آن‌جمله است؛ بیش از 400 مقاله از ایران و 20 کشور به دبیرخانه این همایش ارسال شده است. برپایی نمایشگاه قرآنی با 18 محور از جمله مباحث خانواده و معضلات اجتماعی، وحدت امت اسلامی، استکبارستیزی؛ سبک زندگی قرآنی و شهدای قرآنی (شهدای منا) نیز از دیگر برنامه‌های حاشیه‌ای این دوره از مسابقات است.
 
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: خدا را شاکریم در سایه نظام اسلامی در کمال امنیت و آرامش این رویداد بزرگ بین‌المللی را برگزار می‌کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها