دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۹
جایزه «بلوط طلائی» برگزار می‌شود

نخستین جایزه ادبی ایلام با عنوان «بلوط طلائی» با هدف تاکید بر نقش مردم ایلام در هشت سال دفاع مقدس به همت حوزه هنری این استان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، نخستین جایزه ادبی ایلام با عنوان «بلوط طلائی» در چهار بخش «خاطرات دفاع ‌مقدس»، «رمان دینی»، «شعر آئینی به زبان کردی» و «شعر دینی به زبان فارسی» برگزار می‌‌شود.  
   
به گفته محمدعلی قاسمی، رئیس حوزه هنری ایلام و دبیر نخستین جایزه «بلوط طلائی» آثار این جشنواره باید به‌صورت کتاب در سال 94 منتشر یا در آستانه انتشار باشند. اولویت در داوری با کتاب‌های در آستانه انتشار است.    

هدف اصلی در برگزاری نخستین جایزه ادبی «بلوط طلائی» ایجاد انگیزه و جریان ادبی پایدار در نویسندگان، پژوهشگران و شاعران طراز اول نسبت به موضوعات دینی و آئینی است. ایده اصلی برگزاری نخستین جایزه ادبی «بلوط طلائی» به گفته دبیر این رویداد فرهنگی، برپایه تغییر نگرش مردم نسبت به نقش حاشیه‌ای استان ایلام در جنگ هشت شکل گرفته؛ چراکه این استان در دوران جنگ تحمیلی همواره به‌عنوان جبهه میانی جلوه‌گر حوادث و وقایع مهمی بوده است.  

در مجموع 115 عنوان كتاب به دبیرخانه جایزه ادبی بلوط طلائی ارسال شده است. بنابراین در بخش «شعر آئینی و دینی فارسی» هفت اثر، شامل كتاب‌های «حسین‌آباد»، «غزالیات»، «مفاتیح الغزل»، «زائر بارانی»، «تكیه»، «شمر عاشق و منم كه روایت می‌كنم» و در بخش «شعر آئینی كردی جنوبی» 6 اثر «پهلوان سرافراز»، «همسفر زینب»، «ماه نو»، «هاله ماه»، «زیتون مرجان و گازه» به نخستین جایزه ادبی «بلوط طلائی» ارسال شده است.

«ملكوت كلمات»، «نام‌آوران گمنام»، «با دست خالی»، «جنگ خاكریزها»، «روزگار اسارت»، «در امتداد زخم»، «غیور ایل من»، «پله پله تا ملكوت» در  بخش «خاطرات دفاع‌ مقدس» حضور دارند.

نویسندگان «رمان دینی» نیز 6 اثر شامل «كدامین گل»، «هفت جن»، «عشق در برابر عشق»، «عقل سرخ»، «به نام یونس و سنگی كه نیفتاد» را به دبیرخانه ارسال کرده‌اند.

مدیر حوزه هنری استان ایلام همچنین از ایجاد بخش جنبی با حضور پیشكسوتان حوزه‌های شعر و داستان‌نویسی و از انتشار آثار با همکاری حوزه هنری خبر داد.  

نخستین جایزه ادبی «بلوط طلائی» با مشاركت موسسه فرهنگی و هنری «سپهر سوره هنر»، حوزه هنری ایلام و اداره كل فرهنگ وارشاد اسلامی ایلام  با هدف حمایت از تولید آثار فاخر دینی و آئینی و مطرح كردن رشادت‌ها و دلاورمردی‌های سرداران شهید و رزمندگان رشید اسلام و شناساندن سهم عظیم ایلام در دفاع‌ مقدس و مقاومت بی‌نظیر مردم قهرمان و همیشه در صحنه این استان، برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها