جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰
کتاب «شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد» گامی برای شناساندن شهری مذهبی است

کتاب «شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد» تالیف غلامرضا آذری خاکستر تحولات صورت گرفته در جامعه مشهد از اواخر دوره قاجار تا پیش از سال 1357 را دربر می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد» تالیف غلامرضا آذری خاکستر به شناسایی شماری از رویدادها و اشخاصی که نقشی در مسائل و تحولات جدید داشته‌اند، پرداخته است.

مطالب کتاب در پانزده فصل تدوين و نگارش شده که به موضوعاتی مانند «مسائل آموزشی و فرهنگی»، «اولين‌های دانشگاه»، « اولين‌هاي مطبوعات مشهد»، «اولين‌هاي راديو»، «سينما»، «پزشکی»، «دولت‌هاي بيگانه»، «امور ورزشي»، «انقلاب اسلامي »، «شهرداري در زمينه اولين‌ها»، «حرم مطهر»، «امکانات شهري و صنعت» و «اولين‌هاي شهر مشهد در موضوعات متنوع» پرداخته است.

در مقدمه کتاب آمده است: «شهرها به‌عنوان یکی از قلمروهای پژوهش، همواره مورد توجه عموم پژوهشگران مطالعات شهری بوده‌اند، مطالعات شهرشناسی و بررسی ساختار و فضاهای کالبدی، نحوه شکل‌گیری، حتی مهاجرت‌هایی که به شهر انجام‌ شده است از موضوعات قابل‌تأملی‌ باشند که دور از دید محققان نبوده‌اند. بررسی هویت شهری، بخصوص نقش نخبگان شهری می‌تواند ما را به نقش سازنده‌ها در تغییر و تحولات آشنا سازد. به نظر می‌رسد؛ به‌منظور تجلیل و بازشناسی عناصر و نخبگان شهری پژوهش‌های منحصری در این زمینه انجام شود و نقش آن‌ها به‌طور خاص مورد توجه قرار گیرد.»

در رابطه با مطالب کتاب به طور مختصر می‌خوانیم: «در فصل اول به مسائل آموزشی و فرهنگی در محورهايی چون تأسيس اولين مدارس پرداخته شده است. فصل دوم کتاب اختصاص به اولين‌هاي دانشگاه و در فصل سوم در زمينه اولين‌های مطبوعات مشهد مطالبی نوشته شده است. اولين‌های راديو، سينما، پزشکی، دولت‌های بيگانه، امور ورزشی و انقلاب اسلامی مطالب بخش‌های چهارم تا دهم تشکيل می‌دهند. همچنين عملکرد شهرداری در زمينه اولين‌ها، حرم‌مطهر، امکانات شهری و صنعت ديگر فصول کتاب تشکيل را در برمی‌گیرند. در فصل پانزدهم تعدادی از اولين‌های شهر مشهد در موضوعات متنوع تنظيم و نگارش شده‌ است.»

مولف در رابطه با منابع مطالعاتی مورد استفاده در این پژوهش می‌نویسد: «منابع تالیف کتاب را می‌توان چنین تقسیم‌بندی کرد: الف. کتاب‌ها، ب. خاطرات و مدارک تاریخ شفاهی ج. اسناد، د. عکس، ح. روزنامه‌ها و و. وب‌گاه‌ها.»

کتاب «شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد» در 365 صفحه، شمارگان یک‌هزار نسخه و به قیمت 25 هزار تومان از سوی انتشارات مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد منتشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها