شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۴
حفاظت از پلنگ ایرانی در«سایه‌ هیولا»

«سایه‌ هیولا» جدیدترین اثر عباس جهانگیریان، حفاظت از پلنگ در حال انقراض ایرانی را به مخاطبان گوشزد می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌ عمومی و امور ‌بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رمان «سایه‌ هیولا» با تمرکز بر لزوم حفاظت از حیوانات در حال انقراض از سوی کانون منتشر شد.
 
این اثر که در قالب طرح «رمان نوجوان امروز» خلق شده، داستان دختری به نام مارال را روایت می‌کند. مارال همراه برادر خود به پارک ملی گلستان می‌رود. در همین حین فیلمسازی به نام افرا با آن‌ها آشنا می‌شود که از مارال می‌خواهد در فیلمی بازی کند. مارال که در ابتدای داستان مشخص می‌شود با پلنگ این جنگل از سال‌ها قبل دوست است، این پیشنهاد را می‌پذیرد. از این‌جای داستان دو زندگی در کنار هم روایت می‌شود؛ رابطه‌ دوستی مارال با پلنگ و رابطه دوستی لاله با ببر در 50 سال قبل. 

جهانگیریان که فیلمنامه‌نویس است و با ساختارهای سینمایی آشنا، در ادامه،‌ داستان مارال و لاله را به موازات هم برای نوجوانان نقل می‌کند تا آنکه اتفاقاتی زندگی شخصیت‌های اصلی رمان را به چالش می‌کشند.

در بخشی از این رمان می‌خوانیم: «‌به محض این‌که از جاده‌ی فرعی وارد اتوبان آسیایی می‌شوند، چشم‌شان به جسد یک توله پلنگ در کنار جاده می‌افتد. افرا توقف می‌کند تا از توله‌پلنگ فیلم بگیرد. جسد هنوز بو نگرفته و نباید چند ساعتی بیشتر از مرگش گذشته باشد. مارال توله پلنگ را بغل می‌کند. به نظر می‌آید از ناحیه‌ی سر ضربه خورده باشد، اما خونی در سر و تنش به چشم نمی‌آید. چشم‌های باز و معصومش دل مارال را به درد می‌آورد.»

رمان «سایه‌ هیولا» با شمارگان پنج هزار نسخه در 274 صفحه، به بهای 12 هزار و 500 تومان قابل خریداری از تمامی فروشگاه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سراسر کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها