پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶
پاسگاه پلیس نماد اشغال انگلیس در ایرلند شمالی مرکز هنری «شیموس هینی» می‌شود

مقر پلیس که از سال 1922 تا 2001 به عنوان نمادی از جدایی‌خواهی در دوران مبارزات ایرلند شمالی علیه انگلستان شناخته می‌شد، ماه آینده در بزرگداشت «شیموس هینی»، شاعر ایرلندی برنده جایزه نوبل ادبیات گشایش می‌آبد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از «گاردین»، این مرکز هنری که با هزینه بیش از 4 میلیون پوند بازسازی شده است در دهکده زادگاه «هینی» و در ساختمان بسیار لوکس پیشین پلیس ویژه دوران درگیری‌های ایرلند شمالی گشایش خواهد یافت. ساختمان «هینی» قرار است نمایش دهنده هنر، زندگی و ادبیات این شاعر برنده نوبل ادبیات باشد که در سال 2013 چشم از جهان فرو بسته و در محوطه کلیسایی در همان نزدیکی مدفون است.
 
«مایکل هینی»، پسر این شاعر ایرلندی گفته است مرکز مورد نظر نه تنها می‌تواند جاذبه توریستی باشد بلکه به عنوان نمادی از مرکز پیشین پلیس و از جدایی‌خواهی تا وحدت از اهمیت زیادی برخوردار است.
 
هسته اصلی این مرکز هنری نمایشگاه دائمی خواهد بود از مستندات زندگی و اشعار «هینی» به همراه آثار هنری شخصی او هم‌چون عکس‌های خانواده‌گی.
 
این نمایشگاه هم‌چنین ویدئوهای ضبط شده از دوستان و همسایگان، رهبران جهان و چهره‌های فرهنگی که درباره این شاعر برنده نوبل ادبیات اظهار نظر کرده‌اند را شامل خواهد شد. صدای شاعر که اشعار خود را می‌خواند و نیز ماکتی از حومه زادگاه «هینی» که الهام‌بخش بسیاری از اشعار او بوده است از جمله آثار این مرکز است.
 
«هینی» که پس از «دبلیوبی ییتز» نخستین ایرلندی برنده نوبل ادبیات است در سال 1939 در مزرعه‌ای در منطقه «ماسباون» متولد و در روستای «بلاگی» ایرلند رشد کرد.
 
«مایکل» می‌گوید: «این فقط یک خاطره خشک و خالی نیست. این‌جا محل زندگی بوده است. پدرم این‌جا را ترک کرد اما طی پنجاه سال بعد درباره آن شعر می‌گفت.»
 
«مایکل» خاطره گذران روزهای تعطین در این روستا را بازگو می‌کند و می‌گوید: «خاطرات کودکی زیادی از این‌جا دارم. فکر می‌کردم هنوز گشتی‌های سربازان انگلیسی این اطراف باشند که دیگر نیستند.»
 
«آن ماری کمپل»، مدیر بخش فرهنگ و هنر شورای منطقه می‌گوید که «هینی» برای آن‌ها شخص بسیار مهمی است. «ما نه تنها به عنوان اعضای شورا بلکه هم‌چون دیگر مردم به او افتخار می‌کنیم. همه او را می‌شناسند؛ مرد معمولی که می‌توانست با هر کسی در هر سطحی سخن بگوید.»
 
بخش دیگری از این مرکز هنری شامل کتابخانه‌ای است که میز تحریر «هینی» و کتاب‌های اهدایی از سوی خانواده آن در آن قرار داده شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها