جمعه ۲۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۰
حسن‌زاده: نوروز با هویت ایرانیان پیوند تنگاتنگ دارد/ کتاب‌هایی که پژوهشگاه میراث فرهنگی برای نوروز منتشر کرد

علیرضا حسن‌زاده، رییس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگردی با اشاره به انتشار کتاب «مردم شناسی نوروز، آیین صلح» و «نوروز و آیین صلح و زندگی» گفت: آیین‌ها همواره یکی از خاستگاه‌های هویتی جوامع کهن مانند ایران هستند و در این میان نوروز پیوند تنگاتنگی با هویت ایرانیان دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، علیرضا حسن‌زاده، رییس پژوهشکده مردم‌شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگردی گفت: تلقی کردن دانش و فرهنگ را بسیار مهم است و تقویت گفتمان علمی و تبدیل آن به یک آگاهی عمومی نیاز امروز جامعه است. 

وی افزود: در دانش مردم‌شناسی همواره معتقدیم که دانش کارشناسی باید به دانش عمومی تبدیل شود و وظیفه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این حوزه همین است. هدف ما این است که این آگاهی‌ها را تبدیل به آگاهی‌های عمومی کنیم.

رییس پژوهشکده مردم‌شناسی گفت: آیین‌ها همواره یکی از خاستگاه‌های هویتی جوامع کهنی مانند ایران محسوب می‌شوند و در این میان نوروز پیوند تنگاتنگی با هویت ایرانیان دارد و ما وظیفه داریم نوروز را از جوانب مختلف علمی در حوزه‌های عمومی تقویت کنیم.

حسن زاده گفت: کتاب‌های «مردم شناسی نوروز، آیین صلح» و «نوروز و آیین صلح و زندگی» توسط انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به چاپ رسیده است .

وی با اشاره به موفقیت ترکیه در معرفی آیین نوروز و ارتقای صنعت گردشگری خود گفت: ترکیه با تقویت دیپلماسی علمی و فرهنگی از طریق تولید علم و برگزاری کنفرانس‌ها توانسته است به این موفقیت دست یابد.

این مردم‌ شناس با بیان اینکه ما نیز باید به سمت برگزاری کنفرانس‌های علمی رفته و گفتمان علم را تقویت کنیم تا جایگاه ایران در مفهوم صلح و نقش ایران در ارتباطات تمدنی مشخص شود گفت: این کار نیازمند تلاشی بزرگ است و باید گام به گام با تولید فرهنگ و علم به سمت معرفی جایگاه نوروز حرکت کنیم.

نوروز بزرگترین میراث ناملموس ایرانیان

سمیع‌الله مکارم، معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی و رئیس شورای سیاست‌گذاری برنامه‌های نوروز نیز نوروز را یکی از کهن‌ترین عناصر فرهنگ و تمدن ایران و بزرگترین و قویترین میراث ناملموس ایرانیان دانست و گفت: نوروز مهمترین میراث فرهنگی بشر، نماد گذشت، پاکی، وحدت، همدلی، نوپرستی، صلح و امنیت است.

وی افزود: تمامی انسان‌هایی که به فرهنگ نوروز وابسته‌اند از هر قومیتی فارغ از سطح اقتصادی و اجتماعی نوروز را جشن می‌گیرند و در زمان آن کنار هم جمع شده و در انتظار سال نو می‌مانند.

معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه نوروز گستره جغرافیایی گسترده‌ای را در آسیا شامل می‌شود، گفت: نوروز در کشورهای تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، عراق، ازبکستان و... به عنوان آیین ملی و در کشورهای هندو پاکستان به عنوان جشنی بزرگ برگزار می‌شود.

مکارم برگزاری نوروزگاه‌ها، همایش عروسک‌های بومی و نوروزی، همایش ملی نوروز، نمایشگاه عکس، جشنواره عکس مردمی نوروز، تألیف و انتشار کتاب‌های تخصصی نوروز (کتاب‌های گفتگو، نوروز، عروسک‌های نوروزی، مجموعه مقالات همایش ملی نوروز، چکیده مقالات همایش ملی نوروز ، پژوهش‌های مردم شناسی، همایش ملی نوروز) را از برنامه‌های آیین ملی بزرگداشت نوروز سال 95 سازمان میراث، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد.

نمایش عکس‌هایی از برگزاری آیین‌های نوروزی کاخ گلستان

فرهاد نظری، مدیرکل ثبت آثار تاریخی از برگزاری نمایشگاه عکسی از آلبوم خانه کاخ گلستان حاوی 27 عکس از نحوه برگزاری نوروز در سال‌های گذشته خبر داد و گفت: نمایشگاه نوروز و ملل بر پایه پرونده ثبت آیین نوروز در یونسکو در ایام نوروز برگزار می‌شود که شامل عکس‌هایی از جلوه‌های نوروز در 12 کشوری است که این آیین را برگزار می‌کنند. 

وی با بیان اینکه پیام نوروز دوستی با طبیعت است، تصریح کرد : با برگزاری برنامه‌های نوروزی در تلاش هستیم زندگی مردم را به سمت حفظ ماهیت نوروز سوق دهیم. هر یک از شهرهای ایران آیین‌های خاص نوروز را دارند که یک دست نبوده و قابل تأمل هستند.

نظری افزود: در قالب برگزاری نوروزگاه‌ها بیش از 30 آیین نوروزی را در استان‌های کشور شناسایی کرده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها