دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۶
«موزون و عقلانی: خوانش مقایسه‌ای» کتابی برای بررسی فنون بلاغت زبان فارسی

کتاب «موزون و عقلانی: خوانش مقایسه‌ای» که رساله دکتری مولف است، فنون بلاغت و صناعات ادبی در زبان فارسی را نقد و بررسی می‌کند. این کتاب در بیست‌وسومین دوره جایزه جهانی کتاب سال برگزیده شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «موزون و عقلانی: خوانش مقایسه‌ای»، نوشته ژوستین لاندو، با موضوع فنون بلاغت و صناعات ادبی در زبان فارسی تألیف شده است. این اثر در اصل رساله دکتری مؤلف در زمینه شعر فارسی است و در حضور هیأت داوری که اعضای آن از استادان زبده ادبیات تطبیقی از جمله ژیلبرت لازار بودند از آن دفاع شده است.
 
این کتاب دارای سه بخش، 9 فصل، نتیجه و کتابشناسی است و به مقایسه دو اثر گران‌بها در زمینه فن شاعری مربوط به قرن هفتم هجری می‌پردازد. اولین اثر، «رسالهٔ معیار الأشعار» در علم عروض و قافیه متعلق به دانشمند، فیلسوف و منطق‌دان ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی است.

دومین اثر، «المعجم فی معائیر اشعار العجم» از شمس قیس رازی، کتابی جامع و مفصل است که نه تنها به مسائل فنی شعر از جمله عروض و قافیه می‌پردازد بلکه جنبه‌های سبک‌شناختی زبان فارسی را نیز موضوع خود قرار می‌دهد.
 
ژوستین لاندو، نویسنده این اثر، تحصیل‌کرده ادبیات فرانسه را از دانشگاه سوربن و استاد دانشگاه هاروارد است. او در دسامبر 2012 از رساله دکتری خود با راهنمایی استاد ادبیات تطبیقی، «یان ریشار» عضو هیأت علمی موسسه مطالعات ایرانی دانشگاه سوربن جدید- پاریس دفاع کرد. این مولف، به زبان و فرهنگ فارسی و کردی آشنایی دارد. چنان‌که خود می‌گوید: «آواهای موزونی که از زبان یک دختربچه ایرانی شنیده، او را به پژوهش درباره شعر فارسی ترغیب کرده است.» وی در حال حاضر پژوهشگر «موسسه مطالعات ایرانی آکادمی علوم اتریش» است.

کتاب «موزون و عقلانی: خوانش مقایسه‌ای»، به عنوان برنده بیست‌ودومین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی شناخته‌شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها