سه‌شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
زنان نویسنده گوی سبقت را در بهترین‌های «کوبو» از مردان ربودند

نویسندگان پرفروش‌ترین‌های سال 2015 فروشگاه‌های کتاب‌های دیجیتال «کوبو» در سال 2015 همگی زن هستند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نشریه «گاردین»، طی یک سال گذشته که زنان نویسنده از فضای ناکافی در معرفی آثارشان گله‌مند بودند و ناشران به تبعیض جنسیتی متهم شدند، فروشگاه کتاب‌های الکترونیک و دیجیتال «کوبو» (Kobo) اعلام کرده است نویسنده‌های 10 کتاب پرفروش سال 2015 این کتاب‌فروشی همگی زن بوده‌اند.
 
مسئولان این فروشگاه گفته‌اند که در صدر 10 کتاب پرفروش سال 2015، «50 سایه گری» نوشته «ال جیمز» قرار دارد. «پاولا هاوکینز» با کتاب «دختری در قطار» جایگاه دوم را در این فهرست به خود اختصاص داده است و «دروغ» اثر «سی‌ال تیلور» در رتبه سوم قرار گرفته است.
 
دو کتاب جنایی «جیغ سکوت» نوشته «آنجلا مارسون» درباره قتل‌های زنجیره‌ای و «دختر از دست رفته» به قلم «گیلیان فلین» در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند تا 5 پرفروش نخست تکمیل شود.
 
این درحالی است «جک ریچر» با رمان «کودکی لی» نخستین مرد نویسنده‌ای که رمان او در فهرست قرار دارد در جایگاه 11 قرار گرفته و هیچ مردی در میان 10 نویسنده برتر «کوبو» دیده نمی‌شود.
 
این فروشگاه اعلام کرده است که در سال 2014 تنها نام 5 زن در میان 10 نویسنده نخست وجود داشت. مسئولان «کوبو» هم‌چنین گفته‌اند که در سال 2015 نه تنها از نظر جنسیت نویسندگان بلکه شخصیت‌های داستانی زن نیز اکثریت شخصیت‌های 10 داستان پرفروش را تشکیل می‌دهند.
 
هم‌چنین بنا بر مرکز تحلیل موسسه «کوبو» روزهای یکشنبه تعداد خرید کتاب دیجیتال بالاتر از بقیه روزهای هفته و ماه آگوست نیز بهترین ماه فروش بوده است.
 
رتبه‌های بعدی در فهرست پرفروش‌ها عبارتند: «الیزابت گم شده است» (اما هیلی)، «نقاش مینیاتور» (جسی برتون)، «تصادف» (سی‌ال تیلور)، «کافه رقص» (آن اولافلین) و «راز خواهر من» (تریس بوچانان).
 
10 کتاب پرفروش سال 2015
 
Grey – EL James
 The Girl on the Train – Paula Hawkins
 The Lie – CL Taylor
 Silent Scream – Angela Marsons
 Gone Girl – Gillian Flynn
 Elizabeth Is Missing – Emma Healey
 The Miniaturist – Jessie Burton
 The Accident – CL Taylor
 The Ballroom Café – Ann O’Loughlin
 My Sister’s Secret – Tracy Buchanan

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها