دوشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷
حسین‌زادگان: حق نشر نویسندگان خارجی را می‌پردازیم

امیرحسین‌زادگان، مدیر نشرققنوس معتقد است که برخلاف آنچه گفته می‌شود، ناشران ایرانی حق نشر کتاب‌های خارجی را نمی‌پردازند، از دهه هشتاد تاکنون برای خرید حق نشر آثار خارجی اقدام کرده و نشرققنوس با برخی از ناشران اروپایی قرارداد دارد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سایت رصد به نشانی Rasad.fidibo.com با شعار«من دزد کتاب نیستم» و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب، به تازگی فعالیت خود را در فضای اینترنت آغاز کرده است.
 
در این راستا امیرحسین‌زادگان، مدیر نشرققنوس درباره پدیده دانلود غیرقانونی کتاب اظهار کرد: از سال ۱۳۸۰ با برخی ناشران خارجی قرارداد بستیم و طی این سال‌ها سعی کرده‌ایم که قانون جهانی کپی‌رایت را رعایت کنیم. البته این شامل همه ناشران خارجی نمی‌شود چراکه ناشران آمریکایی معمولا با ما قرارداد نمی‌بستند، اما با ناشران اروپایی از جمله گالیمار و راتلج، قرارداد همکاری داریم و حداقل برای 30 تا 40 عنوان از کتاب‌ها حق کپی‌رایت پرداخت شده است.
 
وی  افزود: از جمله نویسندگانی که حق‌التالیف آن‌ها رعایت شده، مارگارت اتوود، شاعر و رمان‌نویس مشهور کانادایی است که نشر ققنوس کتاب‌های وی را با پرداخت حق‌التالیف و کسب اجازه از پدیدآورنده منتشر کرده است.
 
حسین‌زادگان در ادامه گفت: برخی از افرادی که کتاب‌ها را به‌صورت غیرقانونی دانلود یا افست می‌کنند، معتقدند از آنجایی که ناشران ایرانی خود را ملزم به قانون کپی‌رایت نمی‌دانند، بنابراین ما نیز خود را تابع چنین قوانینی نمی‌دانیم.
 
مدیر نشر ققنوس با یادآوری یک تجربه خوب در زمینه دانلود غیرقانونی ادامه داد: هنگامی‌که برخی سایت‌ها نسخه غیرقانونی کتاب‌های نشر ققنوس را بارگذاری می‌کنند، به آن‌ها تذکر داده تا آن‌را بردارند. یک مورد جالب هم داشتیم که سایتی چند کتاب از مجموعه تاریخ جهان را به‌صورت پی‌دی‌اف در سایت خود قرار داده بود که به مدیر سایت تذکر دادیم که وی بیان کرد نمی‌دانسته این‌کار غیرقانونی است و کتاب‌ها را از سایت خود برداشت. این شخص روزی به دفتر نشر ققنوس آمد و گفت که به کار نشر علاقه‌مند است. از آن تاریخ با او قراردادی را امضا کردیم و هم اکنون وی به تولید کتاب‌های صوتی از ناشران مشغول است. شعار «من دزد کتاب نیستم» در این مورد کاملا صدق می‌کند، چراکه هم اکنون مدیر سایت مذکور به‌صورت کاملا قانونی به تولید کتاب‌های صوتی مشغول است.
 
حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست
طبق قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است و مدت حمایت از اثر 50 سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده و ناشر می‌شود.
 
سایت رصد به نشانی Rasad.fidibo.com درنظر دارد با مدیران سایت‌هایی که نسخه غیرقانونی دانلود کتاب را در سایت خود قرار می‌دهند، وارد گفت‌وگو شود. اهل فرهنگ و علاقه‌مندان به کتاب نیز می‌توانند سایت رصد را در جریان تخلف سایت‌هایی که نسخه غیرقانونی کتاب‌ها را در سایت خود قرار می‌دهند، بگذارند.
 
تاکنون چهره‌هایی مانند محمود دولت‌آبادی، رضا امیرخانی، مهدی غبرایی، احسان شریعتی، علی دهباشی، عباس مخبر، اسدلله امرایی، تکین حمزه لو، پوریا عالمی، بهاره رهنما و بلقیس سلیمانی به این کمپین پیوسته‌ و از کاربران اینترنت درخواست کرده‌اند که کتاب‌ها را در اینترنت به‌صورت غیرقانونی دانلود نکنند.
 
کانال فیدیبو در سایت آپارات
گفتگوی فیدیبو با رضا امیر خانی نویسنده
گفتگوی فیدیبو با مهدی غبرایی مترجم
گفتگوی فیدیبو با محمود دولت آبادی نویسنده
گفتگوی فیدیبو با بهاره رهنما نویسنده و بازیگر ایرانی
گفتگوی فیدیبو با بلقیس سلیمانی نویسنده
گفتگوی فیدیبو با علی دهباشی نویسنده و سردبیر مجله بخارا
گفتگوی فیدیبو با احسان شریعتی پسر دکتر علی شریعتی
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها