شنبه ۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
بیست و هفتمین یادداشت دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور منتشر شد

علیرضا مختارپور در آخرین یادداشت خود ضمن اشاره به برگزاری موفق مدرسه تابستانی خواندن و مراسم قدردانی از ایثارگران نهاد، جزئیاتی از دیدار خود و معاونانش با اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را تشریح كرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، علیرضا مختارپور دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور شنبه نهم آبان، ضمن انتشار بیست و هفتمین یادداشت‌ خود، با اشاره به برگزاری مدرسه تابستانی خواندن و مراسم تقدیر از ایثارگران نهاد كتابخانه‏‌های عمومی كشور، گزارشی از دیدار روز سه‌شنبه پنجم آبانماهِ خود و معاونانش با اعضای كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را نیز  به كتابداران و همكاران نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور ارائه داد.
 
متن كامل یادداشت بیست و هفتم دبیركل نهاد كتابخانه‌های عمومی كشور به شرح زیر است:
 
به نام آن كه جان را روشنی داد
كتابداران و همكاران عزیز و گرامی
امیدوارم سوگواری‏‌ها و عزاداری‏‌های شما در ماه محّرم كه یادآور حماسه همواره جاوید نهضت امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش است مورد قبول خدای متعال قرار گیرد و همگی بتوانیم از درس‏‌های ماندگار و حیات‌بخش سیدالشهدا علیه السلام توشه بگیریم و زندگی خود را بر اساس سبك رفتاری معصومان علیهم السلام تنظیم كنیم.

چند نكته درباره امور نهاد
1- خدای را شكر می‏كنم كه در سال جاری فعالیت‌‏های فرهنگی و خصوصاً برنامه‌‏های ترویج كتابخوانی در نهاد در مسیر رشد مناسبی قرار گرفت و به همّت همه همكاران اعم از مدیران و كارشناسان و كتابداران نهضت مطالعه مفید در شكل نشست‌‏های كتاب‏خوان جانی تازه یافت و روز به روز به لطف الهی این حركت فرهنگی پربارتر و عمیق‏تر ادامه می‏‌یابد.

2- از دیگر برنامه‏‌های نهاد در این مدت توسعه قابل ملاحظه برنامه‌‏های تقویت و ارتقای سطح معرفتی ـ فرهنگی و حرفه‌‏ای كتابدارن عزیز بود. برگزاری دو دوره مدرسه تابستانی خواندن و دوره‌‏های مشاوره كتابدار كه با استقبال بسیار خوب شما قرار گرفت نشان داد كه امور پژوهشی و آموزشی در نهاد نیز در مسیر صحیح و رو به رشد قرار گرفته است.

امـّا خبر خوب این كه به زودی مدرسه مجازی خواندن برای استفاده عموم كتابدارن راه‌‏اندازی می‏‌شود و محتوای دوره‌‏های حضوری و بسیار مطالب آموزنده و كاربردی دیگر از طریق این مدرسه مجازی در اختیار كتابداران و همكاران عزیز قرار خواهد گرفت، و با توجه به محدودیت امكان برگزاری حضوری مدرسه خواندن برای همه كتابداران، این برنامه جبران‌‏كننده نیاز موجود در این زمینه خواهد بود.

همچنین محتوای دوره‌‏های عمومی و تخصصی آموزش كتابداران كودك نیز به زودی در قالب لوح فشرده تصویری در اختیار تمامی كتابداران قرار خواهد گرفت. ان‏شاءاللّه.

3- در هفته دفاع مقدس سال جاری برای اولین بار مراسم تقدیر از ایثارگران نهاد كتابخانه‏های عمومی كشور به صورت شایسته‌‏ای برگزار و از خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران نهاد تقدیر به عمل آمد. قدردانی از این عزیزان می‌‏باید به امری مستمر در نهاد تبدیل شود. معاونت اداری و مالی نهاد نیز در حال بررسی برقراری امتیازهای قانونی مربوط به این عزیزان است.

4- درباره صندوق وام نیز اقدامات مهم و ارزشمندی صورت گرفت از جمله:
الف) تخصیص بیش از هشت میلیارد ریال به صورت كمك به صندوق‌‏های وام 29 استان
ب)  تصویب استرداد حق عضویت همكارانی كه از عضویت صندوق همیاری انصراف می‌‏دهند.
ج)   افزایش سقف وام برای استان‌هایی كه در یك دوره تمام اعضای آن از وام برخوردار شده‌‏اند به مبلغ 50 میلیون ریال در دوره بعدی

5-  بنا بر وعده‌‏ای كه قبلاً داده شد مقدمات ترمیم حقوق همكاران انجمنی و روستایی كه كمتر از میزان متناسب با بیمه كامل دریافتی داشتند مراحل اصلاح قرارداد در حال انجام است و حقوق این عزیزان با رقم جدید محاسبه و از ابتدای مهر ماه سال جاری به این همكاران پرداخت خواهد شد.

6- یكی از برنامه‌‏های مهم نهاد در سال جاری برگزاری آزمون جذب كتابدار است كه نكات زیر در این خصوص قابل توجه است:

الف) جذب كتابدار در آزمون سال جاری صرفاً از میان فارغ‌‏التحصیلان رشته كتابداری صورت گرفت.
ب)    در این آزمون غیر از تعیین منابع، تمامی مراحل آزمون‌‏سازی و برگزاری و تصحیح اوراق منحصراً توسط سازمان سنجش صورت گرفت كه مرجعی قانونی برای برگزاری آزمون‌های استخدامی كشور است.
ج)     قانون مربوط به پذیرش سهمیه خانواده معظم شهداء،‌ رزمندگان و ایثارگران در این آزمون با رعایت تمامی شرایط قانونی اجرا شد.
د)      ضرایب و اطلاعات مربوط به سابقه كار كتابداری از سوی نهاد به سازمان سنجش برای محاسبه اعلام شد.
هـ)    در این آزمون از میان 3013 داوطلب ثبت نام كرده 2634 نفر در آزمون حضور یافتند كه 2173 نفر از این تعداد را زنان و 461 نفر را مردان تشكیل داده‏‌اند. همچنین 2282 نفر از داوطلبان دارای مدرك كارشناسی، 351 نفر دارای مدرك كارشناسی ارشد و یك نفر دارای مدرك دكتری بوده است.

مطابق ضوابط و قوانین استخدامی به ترتیب احراز نمرات و با توجه به ظرفیت‌‏‏های اعلام شده به میزان یك و نیم برابر ظرفیت (در اعداد فرد تقریب به عدد بالاتر) ‌انتخاب و به گزینش معرفی می‏‌شوند تا پس از طی مراحل قانونی گزینش 368 نفر از این تعداد جذب نهاد شوند.

نتیجه آزمون ظرف 48 ساعت آینده از طریق پایگاه اطلاع‌‏رسانی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

7- در ادامه فعالیت‌های نهاد برای بهبود امور فرهنگی، تأمین منابع، تعمیرات، پروژه‌‏های نیمه تمام و امور معیشتی همكاران و كتابداران اینجانب به همراه معاونین و مدیران و مشاوران نهاد در روز سه شنبه 5/8/94 در كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی حاضر شده و در جلسه‌‏ای نزدیك به 2 ساعت مسائل و مشكلات نهاد را با نمایندگان محترم و گرامی كمیسیون فرهنگی در میان گذاشتیم و سپس از نظرات و پیشنهادات آن عزیزان بهره ‏مند شدیم.

در گزارش نهاد این مسائل به اطلاع كمیسیون رسانده شد:
الف) پایین بودن حقوق و مزایای كتابداران (علیرغم اصلاح انجام شده در یكسال اخیر) و عدم هماهنگی میان دریافتی كتابداران با دریافتی سایر مشاغل مشابه در ادارات و سازمان‌های دولتی و عمومی دیگر
ب)    عدم اختصاص حقوق اعضای نهاد در فصل یك و در نتیجه عدم افزایش مناسب بودجه سالانه در مقایسه با دیگر دستگاه‌‏ها
ج)     عدم اختصاص بودجه عمرانی در حالی كه وظیفه احداث و تأسیس و تعمیر كتابخانه‏‌ها طبق قانون تأسیس و بر عهده نهاد است.
د)      عدم كسب نیم‌درصد از بسیاری از شهرها به دلیل پایین بودن درآمد آن شهرها
هـ)    عدم امكان قانونی استفاده از نیم‌درصد درآمد شهرداری‏‌های مراكز استان‌ها به شهرهای محروم آن استان
و)      عدم تأمین بودجه و اعتبارات لازم برای گسترش كتابخانه‏‌های دیجیتال
ز)      مساله آسیب‌‏پذیری كتابخانه‏‌های با قدمت زیاد
ح)     تضعیف موضوع ترویج فرهنگ كتابخوانی در سازمان‏‌های تأثیرگذار بر شكل‏‌گیری شخصیت كودكان و نوجوانان بخصوص وزارت آموزش و پرورش و سازمان صدا و سیما 
و ....

خوشبختانه همچون جلسات قبلی كه افتخار حضور در كمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را داشتم نمایندگان عضو این كمیسیون را افرادی بسیار آگاه، كارشناس و دلسوز نسبت به امور فرهنگی و مسائل كتابخانه‌‏های كشور دیدم و از نظرات سازنده و پیشنهادهای راهگشای آنان بهره گرفتم و امیدوارم خداوند توفیق عملی شدن برنامه‏‌ها و وعده‏‌هایی كه به نهاد دز این جلسه داده شد به ایشان و همه ما عطا فرماید.

8- همكاران و كتابداران عزیز، شما كه اهل مطالعه و اطلاع‌‏رسانی هستید به خوبی از شرایط كشور آگاهی دارید، متأسفانه در اثر تحریم‏‌های غیرانسانی كه سالها از سوی مستكبران بر این كشور تحمیل شد بنیه اقتصادی كشور در شرایط مطلوبی نیست كه امیدواریم با رفع تحریم‌‏ها كه بر اثر مقاومت دولت و ملت ایران به زودی صورت می‏‌گیرد وضع اقتصادی كشور بهبود یابد.

در این شرایط البته حقیر و همكارانم از هرگونه كوششی برای بهبود وضع معیشتی شما عزیزان فروگذار نمی‏كنیم امّا همانطور كه در طول یك سال و نیم اخیر مشاهده شد تلاش، صبوری، یافتن راه‏های قانونی تنها راه رسیدن به وضع مطلوب است و هرگونه افزایش توقعات بدون پیش‏بینی محل تأمین آنها و یا طرح برخی راه‏های غیرعملی نه ‏تنها منجر به نتیجه مطلوب نمی‌‏شود كه شاید در مسیر رو به رشد اصلاح امور نیز وقفه ایجاد كند.

بنابراین از شما استدعا دارم همچون گذشته با بصیرت و دلسوزی و خیرخواهی به خدمت مقدس خود در ترویج فرهنگ كتابخوانی كوشا باشید و خدمتگزارانتان در نهاد را در مسیر اصلاح امور یاری كنید و برای تحقق هرچه سریعتر انتظارات خود ما را از دعای خیر محروم نسازید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها