دوشنبه ۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۹
سردار خضرایی: کتاب‌های فاخر دفاع مقدس ترجمه و صوتی می‌شود/ برگزاری جشنواره داستان کوتاه پایداری با همکاری باغ‌ موزه

سردار جواد خضرایی، رئیس باغ‌موزه دفاع مقدس گفت: انتشار فراخوان داستان کوتاه کوتاه پایداری و ترجمه و صوتی کردن 10 اثر فاخر حوزه دفاع مقدس بخشی از برنامه‌های باغ‌موزه دفاع مقدس در هفته گرامیداشت دفاع مقدس است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نشست رسانه‌ای تشریح برنامه‌های باغ‌موزه دفاع مقدس در هفته گرامیداشت دفاع مقدس، صبح امروز نهم شهریور 1394 با حضور رئیس این موزه، در محل باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد.

سردار جواد خضرایی در تشریح این برنامه‌ها از انتشار فراخوان «ارسال خاطرات هشت سال دفاع مقدس» به عنوان یکی از برنامه‌ها در این هفته یاد کرد و گفت: این فراخوان با هدف زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و تولید محتوی مرتبط با فرهنگ ایثار و مقاومت برگزار می‌شود. به 50 اثر برگزیده جوایز نفیسی اهدا و آثار برگزیده در کتابی با همین عنوان به چاپ می‌رسد. البته آثار ارسالی باید حداکثر هزار کلمه باشد.

انتشار فراخوان‌ داستان کوتاه کوتاه پایداری
وی افزود: همچنین امسال با مشارکت انتشارات هزاره ققنوس، «فراخوان ارسال داستان کوتاه پایداری» را منتشر می‌کنیم. داستان‌های ارسالی باید حداکثر در 250 کلمه باشد که به 50 اثر جوایزی اهدا خواهد شد. به سه اثر اول تا سوم به ترتیب 700، 600 و 500 هزار تومان اهدا و آثار منتخب و برتر در کتابی با همین عنوان منتشر می‌شود.

رئیس باغ‌موزه دفاع مقدس انتشار فراخوان «ارسال نامه به والدین شهدا» را دیگر برنامه‌ای دانست که با مدیریت باغ‌موزه دفاع مقدس انجام خواهد شد. وی گفت: در این فراخوان به اثر برتر یک دستگاه خودروی پراید سواری تولید کشور و 10 هزینه سفر به عتبات عالیات، 10 هزینه سفر به مشهد مقدس و 30 کارت هدیه اهدا می‌شود. هدف ما این است که ذهن نگارندگان نامه با دغدغه‌های شهیدان و ایثارگران دوران دفاع مقدس آشنا شود.

خضرایی همچنین از دستور کار بودن ترجمه کتاب‌های دفاع مقدس به زبان‌های انگلیسی، فرانسه و عربی از سوی باغ‌موزه دفاع مقدس خبر داد و گفت: این آثار برای سفارتخانه‌های ایران در سایر کشورها و سفارتخانه‌های دیگر کشور‌ها در ایران ارسال خواهد شد. تاکید ما بر ترجمه آثار فاخر حوزه دفاع مقدس است و 10 عنوان کتاب را در دست ترجمه داریم. همچنین، صوتی کردن کتاب‌های فاخر دفاع مقدس، چاپ کتاب داستانک‌های دفاع مقدس و چاپ طرح‌های تحقیقاتی تولید شده با عنوان برنامه‌های ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت در قالب کتاب دیگر برنامه‌های ماست که در این هفته انجام می‌شود.

رونمایی از «کتاب عکس فرماندهان دفاع مقدس»
وی ادامه داد: در برنامه گرامیداشت سالروز شکست حصر آبادان که یکشنبه پنجم مهرماه برگزار می‌شود از «کتاب عکس فرماندهان دفاع مقدس» رونمایی خواهد شد. همچنین، «ششمین همایش بانوان و دفاع مقدس» با رویکرد تجلیل از مولفان و ناشران پنجشنبه 9 مهرماه برپا خواهد شد. در این برنامه از بانوان ناشر و مولف در حوزه دفاع مقدس تجلیل و از 8 عنوان کتاب تازه منتشر شده از سوی موزه دفاع مقدس در حوزه ترجمه زبان‌های فرانسه، انگلیسی و آثاری در ژانر زندگی‌نامه، خاطره و نگارگری مرتبط با دفاع مقدس رونمایی می‌شود.

خضرایی ارسال کتاب‌های چاپ شده در حوزه دفاع مقدس برای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و کتابخانه‌های ایثار بنیاد شهید کشور در هفته دفاع مقدس را از برنامه‌های در دستور کار باغ‌ موزه در هفته گرامیداشت دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: برگزاری اولین نمایشگاه اسناد جنگ با مشارکت وزارت امور خارجه و چاپ آثار نگارگری با موضوع ایثار و مقاومت از جمله برنامه‌های ما در این هفته خواهد بود.

گزینه پوسیده نظامی علیه ایران اجرایی نیست
وی در بخش دیگری از سخنانش هدف نهایی دشمنان را غلبه بر جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: بخشی از این تهدید‌ها با توجه به سیاست‌ها و تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی برطرف می‌شود. بخشی دیگر از تهدیدات را رشادت و شهادت رزمندگان ما در دوران دفاع قدس برطرف کردند و دشمن با تحلیل آن مقاومت‌ها نمی‌تواند گزینه پوسیده و امتحان پس داده نظامی را در دستور کار خود قرار دهد. البته معتقدم که بخش دیگری از تهدید‌ها هم با تدابیر و سیاست‌ورزی دولت خدمتگزار برطرف شده است و امیدوارم این کوشش‌های ارزشمند به توانمندی اقتصادی کشورمان بینجامد.

خضرایی با تاکید بر این که دولت قدرتمند لزوما متکی بر قدرت نظامی نیست، گفت: در واقع این قدرت اقتصادی است که با پشتوانه قدرت نظامی می‌تواند در عرصه بین‌المللی فعالیتی جدی را از خود به نمایش بگذارد. دولت‌های متخاصم در سه دهه اخیر تلاش خود را معطوف به تجهیز و توسعه گروه‌هایی کرده‌اند که به ناامنی در کشورمان منجر شود. راه‌های مقابله با کارکرد‌های دشمن متفاوت است. ایجاد وحدت و انسجام ملی، فقط با فعالیت سیاسی امکان‌پذیر نیست. باید فعالیت‌های گسترده فرهنگی داشت و نیازمندی جامعه را تامین کرد.

لزوم توجه جنگی که اخلاقیات را رشد داد
رئیس باغ‌موزه دفاع مقدس افزود: به تنهایی نمی‌توان در این عرصه موفق بود و تمام دستگاه‌های فرهنگی باید دقت کنند که توجه به ارزش‌های فرهنگی دفاع مقدس می‌تواند راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان باشد.

وی تاکید کرد: نباید فقط بعد نظامی دفاع مقدس را تشریح کرد. بنا به بررسی‌های انجام شده، علاوه بر توجه به توفیقات نظامی در این دوران باید به اخلاق‌ها و رفتارهایی که در رزمندگان دوران دفاع مقدس توجه داشت. به عنوان پژوهشگر این حوزه معتقدم که فقط یک جنگ در دوران معاصر وجود داشت که برعکس تمام نبرد‌ها، اخلاقیات را رشد داده است و آن جنگ تحمیلی بود. این در حالی است که همه جنگ‌ها مظهر بداخلاقی و نفرت است.

به گفته خضرایی، بخشی از اقدام‌های فرهنگی بازدارنده مبتنی بر ارزش‌های دفاع مقدس است و باید آن را درست به جامعه معرفی کرد. احترام به خیل عظیمی که جان خود را به دلیل حفظ میهنمان از دست داده‌اند، بر ضرورت معرفی درست فرهنگ دفاع مقدس می‌افزاید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها