سه‌شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۲:۵۳
«پلوم جانسون» برنده 2015 جایزه غیر داستانی آر بی سی تیلور کانادا به ارزش 25 هزار دلار

جایزه 25 هزار دلاری امسال آر بی سی تیلور به «پلوم جانسون» برای کتاب «آن‌ها همه چیز ما را ترک کردند» رسید. پلوم نویسنده 68 ساله برای اولین بار است که کتابی منتشر کرده و جایزه می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) برنده 2015 جایزه موسوم به RBC Taylor Prize در حضور جمعیت ادبی در تورنتو با خوشحالی گفت: من احساس می‌کنم در حال غش کردن هستم.

خانم پلوم جانسون در کتابش داستان خود و سه برادر جوان‌ترش را حکایت می‌کند که پس از مرگ مادرشان خانه دوران کودکی خود را در آکویل انتاریو می‌فروشند، خانه‌ای که سراسر برایشان خاطره است و سال‌ها در آن بودند.

نویسنده 68 ساله برای اولین کتاب نوشته و خودش در مصاحبه‌ای پس از مراسم گفت شغل جدیدی پیدا کردم، چراکه تاکنون کتاب ننوشته بودم و از صفر تا 60 را ناگهان طی کردم! و این برایم من کاملاً تکان‌دهنده است.
وی افزود البته این داستان به من انرژی خاصی داده تا به کار نویسندگی ادامه دهم.

امسال 128 کتاب توسط داوران جایزه آر بی سی تیلور مورد قضاوت قرار گرفت و این کتاب برنده نهایی شد.

امسال مارتین لوین از بخش کتاب گلوب اند میل، کوین گارلند مدیر اجرایی سابق باله ملی، و مورخ مشهور اندرو پریستون (و برنده 2013 جایزه تیلور) داوران 2015 بودند که در اعلامیه نهایی کتاب پلوم جانسون را اثری گرمابخش با چاشنی شوخ‌طبعی توصیف کردند.

گفتنی است به هر کدام از فینالیست‌ها 2 هزار دلار جایزه اهدا شد.

جایزه موسوم به RBC Taylor Prize که پیش‌تر به «چارلز تیلور پرایز» معروف بود در سال 2000 باهدف انتخاب برترین آثار غیر داستانی توسط بنیاد چارلز تیلور (نویسنده و مورخ کانادایی) راه‌اندازی شد و تا سال 2004 به صورت دوسالانه بود و سپس به صورت سالانه درآمد و ارزش این جایزه 25 هزار دلار (دلار کانادا) است. در سال 2013 با پشتیبانی مالی کمپانی RBC ، نام این کمپانی به جایزه افزوده شد و قرار شد جایزه 10 هزار دلاری به نویسنده پراستعداد 18 تا 35 سال به انتخاب برنده جایزه اصلی اهدا شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها