دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۳
برگزاری دوره آموزشی «آشنايي با روش تصحيح متون» در کتابخانه و موزه ملی ملک

دوره آموزشی «آشنايي با روش تصحيح متون» با تدریس دکتر سيدمحمدمنصور طباطبایی، نسخه‌شناس و استاد دانشگاه تهران با آغاز فصل زمستان 1393 در هشت جلسه در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می‌شود.

خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه آستان قدس رضوی- تماشای کتابی خطی متعلق چند صد سال پیش که اکنون به دست ما رسیده است، چه در مجموعه‌های خانوادگی و شخصی چه در کتابخانه‌ها، لذت‌بخش است؛ این که کاغذ آن دست‌کم صد یا دویست یا شاید هفتصد سال پیشینه دارد، به خط یک کاتب یا خوش‌نویس بزرگ کتابت شده است یا دانشمند، حکیم یا ادیبی برجسته آن را تالیف کرده تا از پسِ روزگاران پرحادثه به دست آیندگان برسد، موضوعاتی جذاب به شمار می‌آیند.
 
همه این‌ها به کنار، تصحیح این کتاب‌ها و نسخه‌ها برای پژوهشگران امروزی، موضوعی جذاب‌تر و لذت‌بخش‌تر است. با بهره‌گیری از دستاورد کوشش همین‌ها است که می‌توان از دروازه پیچیدگی‌ها و ظرایف نسخه‌های خطی و متون کهن گذشت و با علوم و فنون ایرانیان در سده‌های گذشته آشنا شد. موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با همین هدف، یک دوره آموزشی آشنايي با شیوه تصحيح متون برگزار می‌کند.
 
موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است که 78 سال پیش بر آستان قدس رضوی وقف شده است. این گنجینه منحصربه‌فرد در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر میدان مشق، خیابان ملل متحد» جای گرفته است.
 
دوستداران آشنایی با روش‌های تصحیح متون می‌توانند به بخش پژوهش و آموزش کتابخانه و موزه ملی ملک مراجعه کنند.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها