چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۷
دمیرچی: پیشکسوتان حوزه چاپ، سرمایه‌های پنهان این صنعت هستند

اسماعیل دمیرچی، پیشکسوت صنعت چاپ گفت: در حال حاضر کمک‌های فکری پیشکسوتان می‌تواند بسیاری از مشکلات صنعت چاپ را برطرف کند زیرا بهترین پیشنهاد را فردی می‌تواند ارایه دهد که عمر خود را برای این صنعت گذاشته و موهایش را در صنعت چاپ سفید کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)  دمیرچی، پیشکسوت صنعت چاپ اظهار کرد: پیشکسوتان صنعت چاپ سرمایه‌های پنهان این صنعت هستند. هر پیشکسوت مانند صدها کتاب است که مطالب مهم و ارزشمندی را در خود ذخیره کرده و می‌تواند به کمک کسانی بیاید که تازه به این صنف آمده‌اند.

نویسنده کتاب «قبیله چاپ» افزود: تشکیل اتاق‌های فکر با حضور نخبگان، پیشکسوتان و سرمایه‌گذاران می‌تواند باعث تحولی عظیم در این صنعت شود. امروز چاپ از نخستین روز زندگی تا آخرین روز همراه ماست و ما نمی‌توانیم نقش آن را انکار کنیم. نمی‌دانم با این وجود چرا برخی این نقش پُررنگ را مشاهده نکرده و اقدامی برای توسعه و حمایت از آن نمی‌کنند. 

دمیرچی با ضروری دانستن ارایه تسهیلات به اهالی چاپ گفت: در سال‌های اخیر افراد باتجربه صنعت چاپ با مشکل بی‌پولی مواجه بودند و عده زیادی بدون داشتن تجربه و دانش کافی و صرفا تنها به دلیل داشتن سرمایه وارد این صنف شدند. این اتفاق خوبی نبود. اگر تسهیلات لازم به اهالی صنعت چاپ داده شود می‌توانیم بازدهی چند برابر داشته باشیم.

این پیشکسوت صنعت چاپ با اشاره به ضرورت ثبات مدیریت در صنعت چاپ گفت: در حال حاضر اهالی صنعت چاپ بیش از هر زمانی نیاز به مدیریتی واحد برای صنف خود دارند زیرا پراکندگی صنفی مشکلات را دوچندان می‌کند.

وی ادامه داد: این مدیریت علاوه بر بخش صنفی، بخش دولتی را نیز شامل می‌شود و امیدواریم که با ثبات مدیریت در حوزه چاپ شاهد پیشرفت این صنعت باشیم. دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز نیازمند ثبات مدیریتی است زیرا تغییر مدیریت در دولت‌های گذشته سرعت حرکت این صنعت را کند کرده است. 

دمیرچی با اشاره به برگزاری چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ گفت: بدون شک برگزاری جشن صنعت چاپ بسیار مفید است زیرا کوچک‌ترین حُسن برگزاری چنین جشنواره‌هایی این است که نشان می‌دهد هنوز صنعت چاپ زنده است و نفس می‌کشد.

اتحادیه چاپخانه داران خوزستان به زودی راه اندازی می‌شود
همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان، صنعت چاپ را یکی از صنایع مهم و تاثیرگذار در اقتصاد و فرهنگ دانست و اظهار کرد: امروز تمام صنایع به صنعت چاپ نیاز دارند و باید به آن توجه ویژه داشت. در همین راستا به‌زودی اتحادیه چاپخانه‌داران استان خوزستان راه‌اندازی خواهد شد. 

وی افزود: همچنین با توجه به نقش مهم و استراتژیک صنعت چاپ برای مسئولان استان به‌زودی دوره‌های آموزش اپراتوری صنعت چاپ استان را برگزار خواهیم کرد. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان با اشاره به برنامه‌های این اداره کل برای صنعت چاپ گفت: از جمله برنامه‌های ما ارایه تسهیلات به چاپخانه‌داران است زیرا اعتقاد داریم که صنعت چاپ برای پیشرفت نیاز به نوسازی دارد. 

قنواتی در بخش پایانی صحبت‌هایش اظهار کرد: امیدوارم که با تشکیل اتحادیه چاپخانه‌داران استان خوزستان بتوانیم کمک شایانی به اهالی صنعت چاپ داشته باشیم.

* در این باره بخوانید:
(1) رئیس بخش مسابقات علمی جشنواره صنعت چاپ معرفی شد (اینجا)
(2) برازش: نمایشگاه دایمی آثار چاپی در وزارت ارشاد برپا می‌شود/ایران عقیده: کیفیت باید اولویت صنعت چاپ باشد (اینجا)
(3) آمادگی آذربایجان شرقی برای برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ» (اینجا)
(4) طرح بانک اطلاعات چاپخانه‌‌های کشور اجرا می‌شود/ انتصاب رئیس بخش تقدیر از پیشکشوتان و کارآفرینان صنعت چاپ (اینجا)
(5) استقبال استان‌های کشور از برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ»/ صنعت چاپ باید به فکر صادرات باشد (اینجا)
(6) انتصاب رییس بخش مسابقات تخصصی آثار چاپی جشنواره صنعت چاپ/ سوری: صنعت چاپ در سکوی پرتاب قرار دارد (اینجا)
(7) حمایت مجلس از صنعت چاپ کشور/ آمادگی 10 استان برای برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ» (اینجا)
(8) آثار شرکت کننده در جشنواره صنعت چاپ از راه رسیدند (اینجا)
(9) نتایج مسابقات علمی چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ آذرماه اعلام می‌شود. (اینجا)
(10) آمادگی استان همدان برای برگزاری جشنواره صنعت چاپ/دولت یازدهم با تدبیر خود امید را به صنعت چاپ برگرداند. (اینجا)
(11) نخستین نشست انتخاب پیشکسوتان برتر چاپ، فردا برگزار می‌شود /باید تحرک را به صنعت چاپ بازگرداند. (اینجا)
(12) پوستر چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ طراحی شد (اینجا)
(13) تور یک‌روزه خبرنگاران فرهنگ و کتاب برای دیدار از چاپخانه‌ها (اینجا)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط