شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۳ - ۰۸:۲۷
آمادگی استان همدان برای برگزاری جشنواره صنعت چاپ/دولت یازدهم با تدبیر خود امید را به صنعت چاپ برگرداند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از آمادگی این استان برای برگزاری جشنواره صنعت چاپ خبر داد. همچنین در آستانه جشن صنعت چاپ یکی از فعالان این صنعت گفت: دولت یازدهم با تدبیر خود امید را به صنعت چاپ برگرداند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) فاضل عبادی، با اشاره به برگزاری جشنواره صنعت چاپ در 10 استان کشور، اظهار کرد: تا سال‌های گذشته جشنواره صنعت چاپ محدود به پایتخت و چندین استان بزرگ بود اما امسال استان‌های زیادی برای برگزاری جشنواره صنعت چاپ در استان‌های خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: خوشبختانه صنعت چاپ استان همدان در وضع مطلوبی به سر می‌برد و از این رو آمادگی خود را برای برگزاری جشنواره صنعت چاپ در همدان اعلام می‌کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان با اشاره به ضرورت برگزاری جشنواره صنعت چاپ گفت: برگزاری جشنواره صنعت چاپ باعث تحرک اهالی این صنعت می‌شود.

شیوه سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای صنعت چاپ نیست
با توجه به نزدیک شدن به روزهای برگزاری جشنواره صنعت چاپ، سعید کلاری، کارشناس صنعت چاپ در توضیح وضعیت صنعت چاپ کشور اظهار کرد: در حال حاضر وضعیت صنعت چاپ کشور چندان مناسب نیست و نیاز به نوسازی دارد. تغییر نگرش مدیران چاپخانه‌ها یکی از راهکارهایی است که می‌تواند به پیشرفت این صنعت کمک کند زیرا هم اکنون دید بیشتر مدیران سنتی است.

وی افزود: درحال حاضر کمتر از 10 درصد چاپخانه‌ها پیشرو و بقیه مقلد آن 10 درصد هستند. امروزه مدیریت چاپخانه‌ها به یک علم تبدیل شده و نیاز به اطلاعات فنی بالایی دارد. اگر اهالی صنعت چاپ خواستار پیشرفت در صنعت چاپ هستند باید به فکر نوسازی و تجهیز چاپخانه‌های خود باشند زیرا شیوه سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای صنعت چاپ نیست.

مدیر چاپخانه «ناب نقش» با اشاره به ضرورت نوسازی تجهیزات صنعت چاپ، اظهار کرد: با بررسی چاپخانه‌های سرشناس به این نکته می‌رسیم که این چاپخانه‌ها شیوه سنتی را کنار گذاشته و با علم روز جلو می‌روند.

این کارشناس چاپ با اشاره به حمایت‌‌های دولت یازدهم از صنعت چاپ گفت: خوشبختانه دولت یازدهم با تدبیر خود امید را به صنعت چاپ برگرداند. اگر قیمت کاغذ را در یک سال گذشته بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که قیمت کاغذ در این دولت به ثبات رسیده است. چنین فضایی بدون شک در پیشرفت صنعت چاپ کشور تاثیرگذار است.

وی با اشاره به تغییرات در دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: بسیار خوشحالیم که پس از سال‌ها فردی از بدنه این صنعت به دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده و سکان هدایت صنعت چاپ کشور را در دست گرفته است. بدون شک حضور نخبگان این صنعت در بخش‌های دولتی می‌تواند به توسعه صنعت چاپ کمک کند زیرا این افراد مشکلات صنعت چاپ را درک کرده‌اند.

کلاری با گلایه از کمرنگ بودن اخبار صنعت چاپ در رسانه‌ها گفت: متاسفانه به اخبار صنعت چاپ چندان توجهی نمی‌شود و تنها جشنواره صنعت چاپ است که برای مدتی کوتاه، اخبار صنعت چاپ را به ویترین خبرهای فرهنگی کشور می‌برد. امیدوارم که این وضعیت در آینده تغییر کند.

مدیر چاپخانه «ناب نقش» با تشکر از تکریم مقام پیشکسوتان در جشنواره صنعت چاپ گفت: پیشکسوتان سرمایه‌های این صنعت هستند و باید از تجربه آنها استفاده کرد. تجلیل از مقام پیشکسوتان صنعت چاپ یکی از مراسمی است که هر ساله در دل جشنواره صنعت چاپ برگزار می‌شود و امیدواریم که ادامه داشته باشد.

این کارشناس صنعت چاپ در بخش پایانی صحبت‌‌هایش اظهار کرد:‌ تجربه به ما نشان داده که در حوزه فرهنگ اگر هنر افراد دیده شود شاهد پیشرفت خواهیم بود. خوشحالیم که جشنواره صنعت چاپ در سال‌های گذشته فرصت دیده شدن را به اهالی فرهنگ داده است.

امروز صنعت چاپ بیش از هر زمانی نیاز به حمایت مسئولان دارد
حمیده ماحوزی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به ضرورت حمایت از صنعت چاپ گفت: امروز صنعت چاپ بیش از هر زمانی نیاز به حمایت مسئولان دارد تا بتواند روی پای خودش بایستد و مستقل شود.

وی درباره نقش مهم و تاثیرگذار صنعت چاپ اظهار کرد: متاسفانه صنعت چاپ با توجه به نقش تاثیرگذارش در جامعه به‌خوبی معرفی نشده و نقش آن کمرنگ دیده می‌شود. بنابراین، برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و همایش‌ها می‌تواند کمک کند تا مردم با نقش پُررنگ صنعت چاپ در اقتصاد و فرهنگ آشنا شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره صنعت چاپ، گفت: خوشبختانه هر ساله مسابقات آثار چاپی در دل جشنواره صنعت چاپ برگزار می‌شود و فضای رقابتی خوبی را میان اهالی صنعت چاپ ایجاد می‌کند، اما باید به این نکته توجه داشت تا زمانی که هدف مشخصی پشت برگزاری این جشنواره نباشد نمی‌توان شاهد پیشرفت خاصی بود.

وی افزود: اگر به پیشرفت صنایع مختلف نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که پیشرفت هر صنعتی با برنامه‌ریزی انجام می‌شود و صنعت چاپ نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیاز به یک برنامه‌ریزی جامع دارد تا پله‌های پیشرفت و توسعه را یکی پس از دیگری طی کند.

ماحوزی با اشاره به قدمت صدساله صنعت چاپ در بوشهر اظهار کرد: استان بوشهر در صنعت چاپ قدمتی صد ساله دارد و این افتخار را داریم که یکی از قدیمی‌ترین چاپخانه‌های کشور در استان بوشهر است. در این راستا امسال اهالی صنعت چاپ بوشهر جشن صدمین سال تاسیس چاپخانه در بوشهر را برگزار کردند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به بهبود فضای کسب و کار صنعت چاپ در دولت یازدهم گفت: در بوشهر تعداد زیادی ناشر وجود دارد که همه نیاز به چاپخانه‌های مجهز دارند. متاسفانه گران شدن کاغذ و مواد چاپی در سال‌های گذشته مشکلات فراوانی را ایجاد کرده بود که در یک سال گذشته به شکل خوبی مدیریت شده است.

جشنواره صنعت چاپ هرساله به مناسب 11 شهریورماه، روز ملی صنعت چاپ از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

* در این باره بخوانید:
(1) رئیس بخش مسابقات علمی جشنواره صنعت چاپ معرفی شد (اینجا)
(2) برازش: نمایشگاه دایمی آثار چاپی، در وزارت ارشاد برپا می‌شود/ایران عقیده: کیفیت باید اولویت صنعت چاپ باشد (اینجا)
(3) آمادگی آذربایجان شرقی برای برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ» (اینجا)
(4) طرح بانک اطلاعات چاپخانه‌‌های کشور اجرا می‌شود/ انتصاب رئیس بخش تقدیر از پیشکشوتان و کارآفرینان صنعت چاپ (اینجا)
(5) استقبال استان‌های کشور از برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ»/ صنعت چاپ باید به فکر صادرات باشد (اینجا)
(6) انتصاب رییس بخش مسابقات تخصصی آثار چاپی جشنواره صنعت چاپ/ سوری: صنعت چاپ در سکوی پرتاب قرار دارد (اینجا)
(7) حمایت مجلس از صنعت چاپ کشور/ آمادگی 10 استان برای برگزاری «جشن خانواده صنعت چاپ» (اینجا)
(8) آثار شرکت کننده در جشنواره صنعت چاپ از راه رسیدند (اینجا)
(9) نتایج مسابقات علمی چهاردهمین جشنواره صنعت چاپ آذرماه اعلام می‌شود. (اینجا)

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط