جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۴
تردید تالیکن درباره ازدواج قهرمانش با یک الف نامیرا

نامه ای که در آن یک نویسنده مشهور انگلیسی به تالکین پیشنهاد داده از درافتادن به وادی احساسات در قسمت نهایی سه گانه مشهور «ارباب حلقه ها» خودداری کند، به زودی در یک حراجی در لندن چوب حراج می خورد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، از نامه ای که توسط تالکین نوشته شده و قبل از این دیده نشده بود، می توان دریافت تالکین و آدن شاعر و نویسنده مشهور انگلیسی، نسبت به موضوع عاشقانه موجود در آخرین قسمت «ارباب حلقه ها» شک داشتند.

دبلیو اچ آدن که به عنوان یکی از مهمترین نویسندگان انگلیسی قرن بیستم شناخته می شود که شهروند آمریکا شد، سعی کرد جی. آر.آر.تالکین را متقاعد کند تا بحث عاشقانه بین شخصیت های آراگورن و آرون را از بخش نهایی «ارباب حلقه ها» بیرون بکشد، و آن را «غیر ضروری و بی مبالات» خوانده بود.

این نامه که سال 1955 نوشته شده است، نگرانی های تالکین درباره مشکلات کامل کردن آخرین قسمت از مجموعه حماسی کتاب هایش با نام «بازگشت پادشاه» را نشان می دهد، که در آن آراگورن و یارانش در نبرد نهایی با افراد سائوران مواجه می شوند و فرودو و سم از افراد هابیت ها نیز به راهشان برای نابودکردن حلقه ادامه می دهند. در نهایت آراگورن به عنوان پادشاه گاندور شناخته می شود و با آرون، دختر الروند ازدواج می کند.

با توجه به این نامه، آدن از داستان بین شخصیت های ایووین و فارامیر حمایت می کند، که در آن ایووین ابتدا به آراگورن علاقه دارد اما در نهایت بعد از اینکه او به علاقه اش پاسخی نمی دهد، فارامیر را انتخاب می کند. با این حال او باور دارد که داستان آراگورن و آرون غیرضروری است و تنها نمادی از امید است.

جین جانسون رمان نویس و ناشر سابق تالکین نیز با نظر او درباره غیرضروری بودن داستان عاشقانه آراگورن و آرون موافقت می کند، داستانی که در آن یک مرد فانی عاشق یک «اِلف» نامیرا می شود که باید میراث ابدی اش را رها کند تا بتواند به دنبال تصمیم قلبش برود، و با این وجود نیز به خاطر اینکه الف ها مدت زمان زیادی زندگی می کنند، در نهایت باید شاهد مرگ همسرش باشد و بقیه سال های زندگی اش را به تنهایی سپری کند.

جانسون می گوید: اینکه آرون انتخاب می کند تا با آراگورن بماند و به دنبال همنوعانش به سرزمین ابدی سفر نمی کند، انتخابی بسیار سخت است و نشان می دهد که آراگورن چه مرد و پادشاه خوبی است.

با این وجود مشخصا به نظر می رسد که آدن در نهایت راضی شد و تصمیم تالکین را پذیرفت. او در نقدش در نیویورک تایمز که سال 1956 به چاپ رسید نوشته بود: همینطور که داستان حماسی ارباب حلقه ها پیشرفت می کند و به جلو می رود، انتظارها نیز از نویسنده بیشتر می شود و نبردها باید جذاب تر شوند، موقعیت ها حساس تر و ماجراجویی ها هیجان انگیزتر، با این وجود می توانم بگویم که آقای تالکین ثابت کرده که می تواند همه را راضی کند.

این نامه قرار است نوزدهم ماه مارس در لندن به حراج گذاشته شود و انتظار می رود به قیمتی بین 6 تا 8 هزار یورو به فروش برسد. این حراج همچنین شامل یک کتاب نسخه اول «هابیت» با قیمت تخمین زده شده بین 10 تا 15 هزار یورو و یک کتاب از چاپ دوم «ارباب حلقه ها» در سه جلد، که هر یک توسط نویسنده امضا شده اند نیز می شود.

آراگورن یکی از شخصیت‌های خیالی کتاب های ‌افسانه «ارباب حلقه ها» نوشته شده توسط تالکین است که در این مجموعه سرانجام با متحد کردن نیروهای مختلف بر بدی غلبه می کند. نقش وی را در سه گانه ای که پیتر جکسون از این کتاب ساخت، ویگو مورتنسن بازی کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها