شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۷
بلوم و بلر: «دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» برای مخاطب عام جهان است

«شیلا بلر» و «جاناتان بلوم»، زوج پژوهشگر و هنرشناس برگزیده جایزه بیست‌ویکمین دوره کتاب سال برای نگارش کتاب «دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» ضمن اشاره به ویژگی‌های اثر خود گفتند که این فرهنگ را برای آگاهی مخاطبان عام سراسر جهان از هنر اسلامی نوشته‌اند.

شیلا بلر و جاناتان بلوم در گفت‌وگویی مشترک با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره مهم‌ترین هدف خود از نگارش «دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» گفتند: مهم‌ترین هدف ما این بود که مخاطبان عام که حتی هیچ اطلاعاتی در زمینه هنر اسلامی ندارند، با مطالعه این کتاب تبدیل به یک کارشناس هنر اسلامی شوند. بر این اساس تلاش کردیم تا مطالب و مقاله‌ها از زبان ساده‌ای برخوردار باشند. 

این دو پژوهشگر در ادامه افزودند: پس از کار بر روی بخش هنر اسلامی «فرهنگ جهانی هنر گروو» دانشگاه آکسفورد به ما پیشنهاد داد تا بر اساس آن فرهنگ، یک دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی به روز و کارآمدتر از قبل آماده کنیم. 

این دو هنرشناس همچنین به ویژگی‌های اثر مشترک خود «دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» اشاره کردند:  این کتاب مفصل‌ترین و در عین حال مهم‌ترین و کامل‌ترین کتابی است که در زمینه هنر و معماری اسلامی نوشته شده است و فقط مقاله‌های حرف «A» آن اندازه یک کتاب کامل است. از نظر تنوع موضوعی و پرداختن به انواع هنرها این فرهنگ در نوع خود بی‌سابقه است. 

بلوم و بلر درباره مدت زمان انجام این پروژه گفتند: نزدیک به دو سال نگارش این دایرةالمعارف طول کشید و ما برای به ثمر رسیدن آن از مراکش تا چین، عموم بناهای معماری تاریخی به جای مانده و همچنین عموم آثار هنری را از نزدیک دیدیم. 

این زوج پژوهشگر در ادامه در پاسخ به این سوال که «آیا در مسافرت‌های پژوهشی خود برای به سرانجام رساندن نگارش این فرهنگ، با مشکلات خاصی هم از طرف دولت‌ها مواجه بودید یا خیر؟» بیان کردند: ما در این مسافرت‌ها به دو کشور عربستان سعودی و عراق نتوانستیم برویم. دلیل نرفتن ما به کشور عراق مساله شوم جنگ بود. حکومت عربستان نیز محدودیت‌های بسیاری برای پژوهشگران، به ویژه خارجی‌ها ایجاد می‌کند، به همین دلیل به این کشور نیز نتوانستیم مسافرت کنیم. 

نویسندگان «دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» همچنین به همکاران خود در نگارش این کتاب اشاره کردند: در راستای نگارش این کتاب و مقالات آن در حدود 250 نفر از مهم‌ترین محققان و هنرشناسان حوزه هنر اسلامی به ما کمک کردند. ما اسامی تمامی این نویسندگان را در ابتدای کتاب آورده‌ایم، اما به دلایل برخی نکات علمی و ویراستاری از درج نام آن‌ها در ذیل هر مقاله خودداری کردیم. 

«دایرةالمعارف هنر و معماری اسلامی» اثر مشترک جاناتان بلو و شیلا بلر، در سال 2009 از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد در نیویورک منتشر شده است. 

جاناتان مکس بلوم و شیلا بلر دو هنرشناس شهیر در حوزه تمدنی آسیا و اسلام هستند و تاکنون ده‌ها کتاب و مقاله در این حوزه منتشر کرده‌اند‌ و بیش از نیم قرن است که در دانشگاه‌های آسیا، اروپا و آمریکا به تدریس اشتغال دارند./

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها