چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵
«عدالت؛ کار درست برای انجام دادن چیست؟» ترجمه شد

عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری‌، درباره دلیل ترجمه کتاب «عدالت؛ کار درست برای انجام دادن چیست؟» گفت: همیشه به بینش اقتصاد‌دان‌‌ها و فلاسفه درباره مقوله عدالت علاقه‌مند بودم.

محمدرضا فرهادی‌پور،‌ در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، درباره ترجمه تازه‌ترین اثرش با عنوان «عدالت؛ کار درست برای انجام دادن چیست؟» اظهار کرد: این اثر به قلم مایکل سندل، استاد دانشگاه هاروارد تالیف و در هشت ماه به فارسی برگردانده شده و به احتمال زیاد تا ماه آینده به بازار نشر عرضه می‌شود.

وی با بیان این مطلب که کتاب درباره مسایل واقعی زندگی بشر است، افزود: سندل، در این کتاب تلاش دارد به این پرسش پاسخ دهد که نسبت تصمیماتمان در زندگی با عدالت و بی‌عدالتی چیست؟ آیا اخلاقی‌اند یا نه؟ این کتاب در این مسیر با استناد به نظریات حوزه‌های اقتصادی و بازاریابی مثل فایده‌گرایی، به عدالت به مثابه انصاف، نگاه ویژه‌ای داشته است.

فرهادی‌پور،‌ در تشریح یکی از مثال‌های این کتاب گفت: سندل،‌ در بخشی از کتاب می‌آورد، تصور کنید جز چهار نفره گروه شناسایی سربازان آمریکایی در افعانستان هستید. این گروه برای حمله به منطقه شناسایی شده آماده می‌شوند که ناگهان با یک چوپان برخورد می‌کنند. نویسنده، براساس این برخورد اتفاقی این پرسش را مطرح می‌کند که آیا سربازان باید این چوپان را از بین ببرند یا نه؟ از یک طرف این چوپان هیچ دخالتی در جنگ ندارد و از طرفی دیگر امکان لو رفتن عملیات وجود دارد، رفتار عادلانه در این موقعیت چیست؟ نویسنده، در تمام کتاب با طرح مثال‌هایی از این دست می‌کوشد مبحث عدالت و بی‌عدالتی را به چالش بکشد.

مترجم کتاب «اقتصاد چگونه کار می‌کند؟» با اشاره به این مطلب که یک فعال دانشگاهی درحوزه اقتصادی هستم، درباره علت انتخاب این کتاب برای ترجمه، عنوان کرد: همیشه به بینش فلاسفه و اقتصاد‌دان‌ها درباره مقوله عدالت به‌ویژه به دیدگاه‌‌های انتقادی علاقه‌مند بودم.

وی در معرفی ویژگی‌های این اثر گفت: کتاب «عدالت؛ کار درست برای انجام دادن چیست؟» حاصل تجارب کسب شده در مدت 20 سال تدریس نویسنده در دانشگاه‌های مختلف است اما با این وجود از تازه‌ترین مباحث و مثال‌ها در کتابش بهره‌ گرفته است. مایکل سندل، در حال حاضر‌ صاحب کرسی عدالت در دانشگاه هاروارد  است.

محمدرضا فرهادی‌پور، مترجم کتاب «عدالت؛ کار درست برای انجام دادن چیست؟» عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری است. وی در مدت 6 سال فعالیت در زمینه ترجمه، کتاب‌هایی مانند «چرا کشور‌ها شکست می‌خورند؟»، «اقتصاد چگونه کار می‌کند»، «پیش رفتن با جمع»،‌ «رفاه» و «بحران در علم اقتصاد» را به بازار نشر عرضه کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها