دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۵۱
کتاب «اسلام هراسی» از زبان غربی‌ها روانه بازار نشر شد

چاپ نخست کتاب «اسلام هراسی» اثر پیتر گاتشاک و گابریل گرین برگ با ترجمه حسین علی‌زاده از سوی انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد./

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب حاضر ششمین کتاب از مجموعه غرب‌شناسی این انتشارات است. غرب‌شناسی در فرهنگ معاصر موضوعی گسترده و چندبعدی است که برداشت‌های گوناگون از آن صورت می‌گیرد. از همین‌رو مناقشاتی درباره آن مطرح است که از خود طبیعت موضوع ناشی می‌شود.

پس از واقعه 11 سپتامبر در نتیجه نوع خبررسانی و فضای رسانه‌ای ایجاد شده در ذهن بسیاری از آمریکایی‌ها، اسلام مترادف با خاورمیانه، مرد مسلمان مترادف با خشونت، و زن مسلمان مترادف با ستم‌کشی شده است و چنین به نظر می‌رسد که گویا سیاست مبارزه علیه تروریسم همان مبارزه با اسلام است. 

اصطلاح «اسلام‌هراسی» انعکاس تجربه اضطراب بسیاری از آمریکایی‌ها در برابر فرهنگ اسلام و مسلمانان شده‌است. آشنایی مردم آمریکا با مسلمانان آمریکا تا نیم قرن گذشته محدود به یک اقلیت مسلمان کوچک داخلی بوده‌است. اما با فراهم آمدن زمینه بحران در آغاز این قرن میلادی، ترسی به جامعه آمریکایی القا شده‌است که نشانه‌های آن را در بسیاری از رفتارهای فرهنگی از جمله در مقالات و کاریکاتورهایی که در مطبوعات آن کشورها، چاپ می‌شوند می‌توان دید.

نویسندگان این کتاب با مرور بر مجموعه‌ای از کاریکاتورها و دسته‌بندی و تحلیل محتوای آن‌ها، در کنار بازگویی واقعیات زندگی مسلمانان امروز خواسته‌اند بر وضع جاری، که فراتر از سطح احزاب لیبرال یا محافظه‌کار تبدیل به مساله‌ای ملی شده‌است، نقدی علمی داشته باشند.

این اثر در پنج فصل «مروری بر رویارویی دنیای غرب با جهان اسلام»، «نمادهای اسلامی نمادهای قدرت»، «تلقی کلیشه‌ای از مسلمانان و استقرار هنجار آمریکایی»، «مسلمانان افراطی و آمریکایی‌های میانه‌رو» و «برهه‌ها» تدوین شده‌است. 

چاپ نخست این کتاب در 206 صفحه، مصور،به قیمت 9هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقه‌مندان مباحث علوم اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای قرار گرفته‌است. 

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب به فروشگاه مطهری انتشارات سروش به نشانی: خیابان شهید مطهری، نرسیده به خیابان شهید مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن ۸۸۳۱۰۶۱۰-۰۲۱ و یا فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی: خیابان انقلاب اسلامی، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش مراجعه یا با تلفن: 22- ۶۶493620 تماس بگيرند.

مرکز پخش پکتا ( نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، میان خیابان‌های وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن ۶۶۹۷۳۲۰۳ ( ۲۰ خط) آماده عرضه کلی و جزیی این کتاب به علاقه‌مندان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها