شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۴
یادی از نویسنده «شیطانی در مه» در سالروز تولدش

لئون گارفیلد نویسنده کودک و نوجوان بریتانیایی، متولد 13 جولای سال 1921 است. این نویسنده در طول دوران زندگی‌ خود بیش از 25 اثر برای بچه‌ها نوشته است. از این نویسنده دو کتاب «اسمیت» و «ساعت طلایی» در ایران منتشر شده‌ است.-

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «لئون گارفیلد»، سیزدهم جولای سال 1921 در شهر برایتون متولد شد. 

وی دوران کودکی و نخستین مقاطع تحصیلی خود را در برایتون گذراند و پس از آن برای تحصیل مقاطع عالی به کالج «رجنت استیریت پلی تکنیک» رفت تا در رشته هنر تحصیل کند، اما تحصیلات او به دلیل نداشتن هزینه کالج و آغاز جنگ جهانی دوم، نیمه تمام ماند. 

گارفیلد برای خدمت به ارتش به سربازان امداد سلطنتی ملحق و پس از مدتی به بلژیک اعزام شد.

پس از این ازدواج و پایان جنگ جهانی، گارفیلد به عنوان یک بیوشیمیدان در بیمارستانی شروع به فعالیت کرد. در سال 1960 او برای نخستین با برای کودکان داستان نوشت.

نخستین اثری که گارفیلد نوشت، رمان دزد دریایی «جک هالبورن» نام داشت. این کتاب در سال 1964 منتشر شد. دومین کتاب او، با عنوان «شیطانی در مه» نخستین جایزه سالانه روزنامه گاردین را به خود اختصاص داد. پس از مدتی کتاب «شیطانی در مه» در قالب مجموعه‌های تلویزیونی تولید شد.

 این نویسنده در سال 1970 زمینه آثار خود را تغییر داد و شروع به نوشتن رمان‌های تخیلی کرد. کتاب «خدای دریا» از آثار این نویسنده در این دوره کاری اوست که مدای طلای جایزه سالانه کارنیج را برای این نویسنده به ارمغان آورد. او نوشتن در این زمینه را ادامه داد و توانست با آثار خود در میان کودکان طرفداران زیادی را پیدا کند. در طی دوران زندگی‌اش گارفیلد علاوه بر نویسندگی در سینما و تلویزیون نیز فعالیت کرد.

سرانجام این نویسنده در سال 1996، در حالی که 74 سال داشت، چشم از جهان فروبست.

از آثار دیگر این نویسنده می‌توان به «بلک جک»،‌ «اسمیت»، «مرد با اعتماد به نفس»، «داستان‌های شکسپیر» و «سایه‌های طلایی» را نام برد. 

کتاب «اسمیت» این نویسنده تاکنون سه بار به فارسی ترجمه شده است. کتاب «ساعت طلایی» این نویسنده نیز با ترجمه محمد علی اخوان در بازار کتاب کشورمان موجود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط