پنجشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۴
سارق جنجالی کتاب «شكسپير» در زندان درگذشت

مردي كه برای سرقت قدیمی ترین نسخه نمايش‌نامه‌هاي شكسپير محكوم به هشت سال حبس شده بود، ‌در زندان درگذشت._

به گزارش خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا) به نقل از آسوشتیدپرس، «ريموند اسكات» 55 ساله که از آگوست 2010 به تحمل 8 سال زندان محکوم شده بود، برای سرقت کتابی از نمایشنامه های شکسپیر از دانشگاه دورهام که 10 سال پیش اتفاق افتاده بود، در زندان به سر می برد. 

سخنگوي زندان با اعلام این که جسد اسكات صبح چهارشنبه در سلولش پيدا شد، مرگ او را اعلام کرد. 

اسکات که سیگارهای برگ کوباییمصرف مي كردادعا داشت یک اتومبیل فراری زرد دارد، در جریان محاکمه اش به سوژه ای جنجالی برای مطبوعات بدل شده بود. او ادعا می کرد یک تاجر بین المللی است، اما بعدها روشن شد در طول زندگی اش هرگز کاری نداشته و بیش از 90 هزار پوند بدهی اعتباری داشته است. 

اسكات مدعی بود این کتاب را در کوبا خریداری کرده است و فروشنده این اثر آن را در سال 1998 از كتابخانه به سرقت برده است. اسكات در حالی دستگیر شد که قصد داشت این کتاب را به قیمت 5/1 میلیون پوند به كتابخانه آثار شكسپير در واشنگتن بفروشد. 

او سعي كرده بود با ضربه زدن و خراب كردن شكل ظاهري كتاب القا كند كه اين نسخه همان نسخه به سرقت رفته از دانشگاه دورهام نيست. اما كارمندان كتابخانه«فولگر شكسپير» كتاب را شناسايي كردند و به اف. بي. اي، سفارت و پليس انگلستان اطلاع دادند.

كتاب «دفتر اول» شكسپير كه قدمتي387 ساله دارد مجموعه اي از 36 نمايشنامه شكسپير است كه همراه مجموعه‌اي از كتاب‌هاي قديمي و دست نوشته هاي قرن هفتم در سال 1988 از دانشگاه دورهام به سرقت رفت. متخصصان اين كتاب را از مهم‌ترين كتاب‌هاي چاپي به زبان انگليسي مي دانند. ارزش اين كتاب معادل 3 ميليون ليره برآورد شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها