یکشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۰۸:۰۰
کتاب، ترس را در کودکان کاهش می دهد

با گسترش دنیای مدرن و ورود به عصرتکنولوژی ، کتاب های چاپی جای خود را به کتاب های الکترونیکی داده اند و تحت تاثیر این موضوع بسیاری از والدین نیزاصرار به استفاده از این کتاب ها به جای نسخه های چاپی دارند و آن را برای آینده فرزندشان بسیار مفیدمي دانند._

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): با گسترش دنیای مدرن و ورود به عصرتکنولوژی ، کتاب های چاپی جای خود را به کتاب های الکترونیکی داده اند و تحت تاثیر این موضوع بسیاری از والدین نیزاصرار به استفاده از این کتاب ها به جای نسخه های چاپی دارند و آن را برای آینده فرزندشان بسیار مفید  مي دانند و اصرار می کنند که این فرزندان که نسل آینده خوانندگان هستند مانند آنها از کتاب های چاپی و قدیمی استفاده نکنند. اما گروهی از والدین نیز معتقدند که کودکان با ورق زدن به صفحات کتاب درباره شکل ها ، رنگ ها و حیوانات تجربه کسب می کنند. 

اگر به فرض محال،برای همیشه نسخه های چاپی نابود شود گروهی هستند که وجود نسخه های چاپی برای آنها ضروری است؛ مانند کودکان نوپا و خردسالان. کودکان آنچه را از نسخه های چاپی می آموزند بیشتر از تجربه ای است که از کامپیوترهای تبلت ياد مي گيرند. 

روانشناسان معتقدند زمانی که کودک با انگشت هایش کتاب را ورق می زند نه تنها تخلیه هیجانی می شود بلکه به بالا رفتن سطح هوشیاری او کمک کرده و یادگیری او را می افزاید. کاری که هرگز صفحه های مانیتور نمی توانند انجام دهند. 

ورق زدن به کتاب نه تنها برای کودک آموزش است بلکه نوعی بازی نیز محسوب می شود و بازی کردن باعث می شود تا کودک بر ترس های خود غلبه کند. کودکانی که از کودکی می آموزند که در کنار ادبیات باشند کودکانی جسور و نترس هستند و از روابط اجتماعی بالایی برخوردارند. آنها راحت تر صحبت می کنند و اعتماد به نفس بیشتری دارند. اما کتاب های الکترونیکی اگرچه به دنیای مدرن نزدیک است اما برای بچه ها بازی محسوب نمی شود. 

در کنار دنیای کتاب های کودکان، کتاب های نوجوانان هر چه سریعتر به سوی دنیای دیجیتال پیش می رود و فروش کتاب های الکترونیکی نشان می دهد کودکان بالای 8 سال تمایل بسیار زیادی به استفاده از کتاب های الکترونیکی دارند. از این آمار تنها 25 درصد از نوجوانان تمایل به خرید کتاب های چاپی دارند که آنها نیز کتاب ها را برای هدیه می خرند. 

آمار انتشارات هارپرکالینز در سال 2010 نشان داد که کتاب ها تنها برای کودکان 3 تا 7 سال خریداری می شود که تنها 38 درصد را در آن سال شامل می شد. اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا می توان از اهمیت کتاب های تصویری بر ذهن و روان کودک نیز غافل شد و آنها را در قالب کتاب الکترونیکی منتشر کرد؟ آیا می توان از خاصیت معجزه آسای پاره کردن کتاب توسط کودک و تاثیر آن بر ذهن و روانش غافل شد؟
 
"جانکو یوکوتا" مدیر مرکز تحقیقاتی کتاب کودکان در دانشگاه ملی شیکاگو معتقد است شکل و سایز کتاب ها اغلب بخشی از تجربه کتاب خواندن ما هستند. برگه های پهن کتاب کودکان برای مناظر عریض و برگه های بلند برای داستان هایی با شكل هاي بزرگ استفاده می شود. 
سایز و شکل کتاب بخشی از تجربه احساسی و ذهنی کتاب خواندن بچه هاست. بچه ها زمانی که کتاب را لمس می کنند با آن ارتباط برقرار می کنند و این ارتباط تاثیرات روانشناختی موثر و مفیدی بر ذهن کودکان دارد. 

کودکان از کتاب می آموزند و هر چند کتاب های الکترونیکی جایگزین نسخه های چاپی شود اما کودکان خردسال از ورق زدن و نگاه کردن به تصاویر کتاب ها لذت می برند و آن را به دنیای مدرن بزرگترها ترجیح می دهند. 

منبع: تایوان نیوز،نویسنده: مت ریچتل
 مترجم: مرجان آقبلاغی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها