سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۱۱
نخستين جشنواره هنرهای تجسمی «آيینه مطهر» برگزار مي‌شود

نخستین جشنواره هنرهای تجسمی «آيینه مطهر» با هدف متجلي كردن بخشی از دیدگاه‌های استاد مرتضی مطهری در قالب آثار هنری برگزار مي‌شود. آثار برگزیده جشنواره در قالب کتاب منتشر خواهند شد.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اين جشنواره در دو بخش گرافیک و خوشنویسی، از سوی معاونت فرهنگی بنیاد علمی و فرهنگی شهید مطهری و با همکاری و مشارکت نهادهای فرهنگی برگزار می‌شود.

محسن سلیمانی، دبیر نخستین جشنواره آیینه مطهر، در اين باره گفت: با این‌که اندیشه‌های استاد مرتضی مطهری در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش به‌سزایی داشتند اما متاسفانه اندیشه‌های وی در قالب آثار هنری منعکس نشده‌اند.

وي افزود: اهداف عمده برپایی جشنواره آیینه مطهر، فراهم کردن امکان جدیدی برای تجلی اندیشه‌های استاد مطهری در قالب آثار هنری و آشنایی هنرمندان با آثار استاد مطهری و ایجاد زمینه‌های تعامل میان هنرمندان خلاق و فعال در عرصه هنرهای تجسمی است.

سليماني گفت: با این‌که در سه دهه اخیر بارها مسابقات کتابخوانی بر اساس آثار استاد مطهری برگزار و آثار او بارها تجدید چاپ شده‌اند اما بسیاری افراد هنوز از شخصيت ادبي وی اطلاع چنداني ندارند. از این رو اشعار شهيد مطهري نيز روی سایت جشنواره به نشاني www.motahari.ir قرار گرفته است تا هنرمندان برای استفاده از اشعار وی دچار مشکل نشوند.

به گفته دبیر نخستین جشنواره «آیینه مطهر» آیت‌الله مطهری کتاب‌های متعددی دارد که در چند دهه اخیر، بارها تجدید چاپ شده‌اند. ازاین رو، تاکنون آثار گرافیکی متعددی در قالب طرح روی جلد و پوستر بر اساس کتاب‌های وی طراحی و منتشر شده‌اند و با توجه به این‌که برای نخستین بار است که جشنواره تجسمی بر اساس اندیشه‌ها و دیدگاه‌های این شهید برپا می‌شود، تمامي آثاری که تاكنون در این حوزه طراحی شده‌اند، در صورت ارسال به دبیرخانه جشنواره، داوری خواهند شد.

وی با اشاره به بخش خوشنویسی که در چهار بخش نستعلیق، شکسته نستعلیق، ثلث و نسخ برپا می‌شود، گفت: شرکت‌کنندگان در این بخش مي‌توانند آثارشان را در ابعاد 70 در 100 و دست‌كم در ابعاد 50 در 35 (بدون قاب) به نشانی دبیرخانه ارسال کنند. آثار دریافتی پس از برگزاری جشنواره به شرکت‌کنندگان عودت داده خواهند شد. نقاشی‌خط و هنرهای نوین تجسمی در اين دوره از جشنواره «آيينه مطهر» داوري نمي‌شوند اما امیدواریم در سال‌های آتی شاهد افزوده شدن این هنرها به جشنواره باشیم.

به گفته سلیمانی، تمامی شرکت‌کنندگان در این جشنواره می‌توانند حداکثر سه اثر را از طريق پست الکترونیک جشنواره يا در قالب لوح فشرده و به صورت حضوری يا پستی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. آخرین مهلت ارسال اين آثار، 10 اسفندماه سال جاری است. آثار برگزیده جشنواره «آيينه مطهر» علاوه بر اين‌كه در قالب يك کتاب منتشر خواهند شد، به مدت یک هفته از 8 تا 15 اردیبهشت‌ماه سال 91 درگالری‌های حوزه هنری به نمایش درخواهند آمد. مراسم اختتامیه این جشنواره  8 اردیبهشت‌ماه سال 91 برگزار خواهد شد.

عبدالصمد صمدی، مجتبی ملک‌زاده، ناصر نوروزی‌منش، اسفندیار ستارپور، محمد دارایی، احسان پارسا، رضا صفری، داوود یاراحمدی و محسن سلیمانی، هیات برنامه‌ریزی جشنواره هنرهای تجسمی آیینه مطهر را تشکیل می‌دهند. اسامي هیات داوران جشنواره «آيينه مطهر» به زودي اعلام خواهد شد و همچنین به زودی دبیرخانه دايمي این جشنواره در بنیاد علمی و فرهنگی آیت‌الله مطهری برپا مي‌شود.

به برگزیدگان جشنواره «آيينه مطهر» جوايزي به اين شرح اهدا مي‌شود: 
نفر اول: تندیس جشنواره و مبلغ 2 میلیون تومان 
نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون و 500 هزار تومان 
نفر سوم: لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون تومان
همچنين لوح تقدیر و مبلغ 300 هزار تومان به 15 نفر از كساني كه آثار برجسته‌ای ارايه كرده‌اند، اهدا خواهد شد.

نشست خبري نخستين جشنواره تجسمي «آيينه مطهر» با حضور محسن سليماني، دبير اين جشنواره، هم‌اكنون (سه‌شنبه، 27‌دي‌ماه) در بنياد آيت‌الله مرتضي مطهري، واقع در نشاني بلوار میرداماد (مسير شرق به غرب)، بعد از ایستگاه مترو، پلاک 183، طبقه پنجم آغاز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط