شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۵۵
آيين پاياني جشنواره نقد كتاب دوشنبه برگزار مي‌شود

علي اوجبي، دبير هشتمين جشنواره نقد كتاب، با اعلام خبر برگزاری آیین پایانی هشتمین جشنواره نقد در روز دوشنبه، گفت: از بهمن دري، معاون امور فرهنگي وزير ارشاد و غلامعلي حدادعادل، رييس فرهنگستان ادب براي این مراسم دعوت كرده‌ايم.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اوجبي به روند روبه رشد اين جشنواره طي اين هشت دوره اشاره كرد و گفت: مقالات نزديك به 200 مجله و 30 سايت در اين دوره از جشنواره نقد كتاب ارزيابي شده است و از لحاظ كمي با دوره‌هاي پيش تفاوت چشمگيري داشته است؛ از لحاظ كيفي هم، به عنوان يك مخاطب و اهل قلم بر اين باورم كه اين دوره از جشنواره رشد محسوسي داشته است.

وي در ادامه صحبت‌هايش گفت: البته فضاي نقد بايد جدي تر از اين‌ها باشد و نويسندگان همواره بايد متوجه اين باشند كه هميشه چشمان تيزبيني آثار آن‌ها را رصد مي كند تا كارهاي درخور توجه توليد كنند.

دبير جشنواره نقد كتاب اضافه كرد: در سه حوزه دين، ادبيات داستاني و شعر ما بيشتر از اين‌ها به نقد نيازمنديم چون اين سه حوزه به‌ويژه دين و ادبيات داستاني جايگاه خطيرتري دارند. متاسفانه دراين حوزه‌ها شاهد نشر آثار بسيارضعيف هستيم. اين آثار بايد به وسيله منتقدان دانا و متعهد نقد شوند تا هم عرصه براي اين كتاب‌سازان تنگ شود و مخاطبان نيز براحتي بتوانند كتاب‌هاي خوب را از بد بازشناسند.

وي با بيان اين‌كه هدف ما ارتقاي كيفيت اين جشنواره است، گفت: ما در جشنواره نقد كتاب به نقد خود جشنواره هم مي‌پردازيم و اين مهم براي جشنواره نقد كتاب ثمرات فراواني داشته است.

اوجبي در پاسخ به اين سوال كه «در دوه‌هاي آينده اهداف خاصي براي اين جشنواره وجود دارد يا نه؟» گفت: هرچند كه در اين جشنواره همه موضوعات را پوشش مي‌دهيم و از اين جنبه، كم و كاستي نداريم اما دو سال است كه به مقالات الكترونيک هم مي‌پردازيم، ما در اين زمينه ضعف داريم و البته يكي از عوامل آن دسترسي دشوار به مقالات الكترونيك است، يكي ديگر از دلايل آن شايد اطلاع رساني اندک ما باشد. بسياري از وبلاگ‌ها و سايت‌ها كه مقالات نقد كتاب بر روي پايگاه خود دارند، از اين جشنواره بي‌خبرند و ما مي‌خواهيم در آينده از لحاظ فضاي مجازي اين جشنواره را گسترش دهيم و در همين‌جا از رسانه‌ها هم كمك مي‌خواهيم كه به گسترش اطلاع رساني اين جشنواره ياري برسانند.

وي در ادامه به برنامه‌هاي آتي اين جشنواره، اشاره كرد و گفت: از چهار سال پيش بنا را براين گذاشتيم كه علاوه بر روال عادي اين جشنواره يعني داوري و برگزاري مراسم اختتاميه و تقدير ازبرگزيدگان آثاري را در حوزه روش و اخلاق نقد منتشر كنيم. در اين راستا اوجبي به رونمايي از دو كتاب در حوزه نقد اشاره كرد و گفت: كتاب «ارمغان نقد»، از دكتر احد فرامرز قراملكي و «نقد ادبي ( مجموعه مقالات)»،‌ به كوشش دكتر محمود فتوحي، دو كتابي هست كه در مراسم اختتاميه اين دوره از جشنواره نقد كتاب رونمايي خواهيم كزد.

در بخش جنبي اين جشنواره از يک پيشكسوت حوزه نقد و يك نشريه فعال تقدير خواهد شد.

دبير جشنواره نقد كتاب، يكي از نكات برجسته اين جشنواره را نقد خود اين جشنواره و مشاوره پيوسته با صاحب‌نظران عنوان كرد و افزود: ما بازخورد جشنواره را همواره در رسانه‌ها دنبال مي‌كنيم و براساس آن در جهت تغيير و تحول مثبت اين جشنواره به‌ويژه در حوزه داوري مي‌كوشيم.

وي در باره برگزيدگان اين دوره تصريح كرد: در اين دوره در حوزه مقالات مكتوب بر خلاف مقالات الكترونيك در بيشتر شاخه ها از جمله دين و ادبيات عناوين شايسته تقدير داريم اما در بخش مقالات الكترونيك در اكثر حوزه‌ها برگزيده‌اي نداريم.

اوجبي در پايان اشاره‌اي هم به جوايز اين جشنواره كرد و گفت به برگزيدگان 10 سكه و به شايستگان تقدير 5 سكه اهدا مي‌شود اما در بخش الكترونيك اين جوايز به نصف تقليل مي‌يابد.

اين مراسم روز دوشنبه 28آذرماه از ساعت پانزده، در سراي اهل قلم برگزار مي‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها