چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۶:۲۱
كالسكه و عروسك همراه با كتاب!

كالسكه، عروسك‌هاي رنگ‌ و وارنگ، فرش‌هاي خوش نقش و نگار اتاق كودك، چيزهايي هستند كه به محض ورود به نمايشگاه مادر، نوزاد و كودك به چشم مي‌آيند، اما از آن مهم‌تر، نگاه ويژه اين نمايشگاه به كتاب است و اگر اهل كتاب و كتابخواني باشي، در لابه‌لاي اين همه رنگ و شكل، مي‌تواني سراغ دوست كاغذي‌ات هم بروي و ساعاتي را با او بگذارني.-

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، نمايشگاه «مادر، نوزاد و كودك» سه‌شنبه، 15 شهريورماه در سالن آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري حجاب در تهران گشايش يافت و قرار است تا جمعه، 18 شهريور، ميزبان قدم‌هاي مادران و كودكانشان باشد. 

در ميان كالاهاي رنگارنگي هم‌چون كالسكه، اسباب‌بازي و وسايل خاص مادران و نوزادان كه در اين نمايشگاه عرضه شده، چند غرفه‌ نيز به ارايه‌ كتاب و فعاليت‌هاي ترويجي خاص كتاب و كتابخواني اختصاص يافته است.

غرفه مجله «شهرزاد» يكي از فعال‌ترين غرفه‌هاي عرضه‌كننده كتاب در نمايشگاه مادر، نوزاد و كودك است. در اين غرفه، به كودكان و نوجوانان، كتاب نيز هديه داده مي‌شود.

مسوول غرفه مجله شهرزاد درباره فعاليت‌هاي اين غرفه و آثار عرضه شده در آن توضيح داد: «شهرزاد»، ماهنامه تخصصي مادران و كودكان است. رويكرد اين مجله، تربيتي ـ آموزشي است و طبيعتاً كتاب نيز در اين رويكرد، جايگاهي ويژه دارد. در غرفه شهرزاد، كتاب‌هايي در حوزه مسائل تربيتي و بهداشتي مادران به‌فروش مي‌رسد و در كنار آن كتاب‌هايي نيز به كودكان اهدا مي‌شود.

«آصفه بخارايي» در ادامه كتاب‌هاي مناسب كودكان را كه در اين غرفه عرضه شده است، اين‌گونه معرفي كرد: مجموعه‌اي از آثار مناسب نوجوانان هم‌چون «پينوكيو، قصه يك آدمك»، «3 نمايشنامه‌»، «تاريخ ادبيات ديني براي كودكان و نوجوانان» و آثار خاص كودكان مانند «خودت قصه بگو»، «چه‌جوري مي‌شود بال شكسته را درمان كرد؟» و «روزي كه مادرم برمي‌گردد»، «لوئيس كوچولو برمي‌گردد»، «هدهد سليمان»،‌ «چيستان‌هاي علمي»، «فيل كوچولو دماغت كو؟»، «مهارت‌هاي زندگي براي كودكان» و ... براي فروش و هديه دادن به بازديدكنندگان از غرفه شهرزاد در نظر گرفته شده است.

انجمن بازي‌ها و ورزش كودكان» نيز يكي از انجمن‌هايي است كه با برپايي دو غرفه جداگانه در بخش كتاب اين نمايشگاه فعاليت دارد. يكي از غرفه‌هاي انجمن به عرضه كتاب‌هايي اختصاص يافته است كه اين نهاد با همكاري انتشارات «آريا نگار» براي كودكان و نوجوانان و درباره آنها منتشر مي‌كند.

مدير فروش انتشارات «آريا نگار» درباره آثار ارايه شده در اين غرفه توضيح داد: كتاب‌هاي منتشر شده براي كودكان و نوجوانان شامل داستان‌هاي كلاسيك جهان هستند كه در قالب داستان مصور و چاپ نفيس در غرفه اين نمايشگاه به‌فروش مي‌رسند. «بيست‌هزار فرسنگ زير دريا»، «جزيره اسرار آميز»، «دور دنيا در هشتاد روز»، «جنگ دنياها»، «مرد نامرئي» و «سفرهاي گاليور» 6 اثر اين مجموعه‌اند كه به‌تازگي منتشر شده‌اند. كتاب‌هاي بعدي اين مجموعه 20 جلدي نيز در ماه‌هاي آينده به بازار كتاب ارائه مي‌شود.

«غلامرضا خالقي» كتاب‌هاي آموزشي درباره كودكان را اين‌گونه معرفي كرد: يكي ديگر از آثار منحصر به‌فردي كه در اين غرفه به نمايش درآمده، مجموعه كتاب‌هاي ركعت است. اين آثار به پدر و مادرها كمك مي‌كنند كودك را به رياضي، مطالعه، علوم تجربي و تاريخ علاقه‌مند كنند. اين كتاب‌هاي آموزشي توسط گروه آموزش آمريكا تأليف و براي كودكان ايراني بازنويسي شده است. اين مجموعه شامل كتاب‌هاي «كودك رياضي‌گرا»، «كودك كتاب‌گرا»، «كودك علم‌گرا» و «كودك تاريخ‌گرا» است.

يكي ديگر از غرفه‌هاي انجمن بازي‌ها و ورزش كودكان، كتاب‌هاي موسسه مام(مادران امروز) عرضه شده است. مجموعه‌ كتاب‌هاي «كار» با هدف آسان كردن ارتباط فرزندان و والدين و تعليم مسائل تربيتي، مجموعه كتاب‌هاي «آسان» با هدف آماده‌سازي كودكان براي ورود به مهد كودك و مدرسه و مجموعه‌ كتاب‌هاي «كوچك» شامل كتاب‌هاي آموزشي با موضوعات مختلف هم‌چون تربيت فرزندان، اعتماد به نفس، زلزله و ... در اين غرفه عرضه شده است.

رئيس انجمن بازي‌ها و ورزش كودكان درباره فعاليت‌هاي اين انجمن در حوزه كتاب و كتابخواني توضيح داد: انجمن با هدف نهادينه كردن ورزش از سنين كودكي فعاليت خود را آغاز كرده است؛ اما با توجه به اهميت كتاب و كتابخواني برنامه‌هاي ويژه‌اي را نيز براي ترويج كتاب در دستور كار خود قرار داده است. همكاري با ناشران فعال كتاب‌هاي كودكان و نوجوانان، اهداي كتاب به عنوان جايزه در جشنواره‌هاي ورزشي از جمله مهم‌ترين برنامه‌هاي ترويجي انجمن در حوزه كتاب و كتابخواني محسوب مي‌شود.

«مهدي آذربرزين» افزود: انجمن به عنوان يكي از كليدي‌ترين مراكز توسعه فعاليت‌هاي جسماني كودكان در سطح كشور تلاش مي‌كند حركت‌هايي ماندگار در زمينه كتاب‌ و كتاب‌خواني داشته باشد و كودكان و نوجوانان را تشويق كند همگام با فعاليت‌هاي جسماني به مطالعه نيز توجه داشته باشند.

غرفه فروشگاه اينترنتي «عماد» نيز از ديگر غرفه‌هايي در اين نمايشگاه است كه كتاب‌هايي را براي تمام گروه‌هاي سني به نمايش گذاشته است. «فروزنده عماد»، مدير فروش اين فروشگاه درباره ويژگي آثار عرضه شده در اين غرفه گفت: كتاب‌هاي عرضه شده در اين غرفه، شامل كتاب‌هاي آموزش زبان و مفاهيم مختلف به كودكان است. كتاب‌هايي كه با طراحي شاد به پدر و مادرها كمك مي‌كند آموزش زبان دوم به فرزندانشان را از بدو تولد و به شيوه غيرمستقيم آغاز كنند.

«موسسه‌ مطالعاتي شخصيت‌پردازي كودك» با همكاري انتشارات آوين در اين نمايشگاه حضور دارد. در غرفه اين موسسه كتاب‌هايي با رويكرد استعداديابي كودك ارايه‌ شده است.

نمايشگاه مادر، نوزاد و كودك تا 18 شهريور، از ساعت 10 صبح تا 20 و با حضور 50 شركت داخلي و خارجي، شامل توليدكنندگان و تعداد از ناشران فعال در حوزه‌ كودك برگزار مي‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها