دوشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۵
نخستين جلسه رييس جديد كتابخانه ملي با معاونان

نخستين نشست مشترك دكتر اسحاق صلاحي، رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با معاونان، مشاوران، مديران كل و مديران مراكز استاني اين سازمان 12 تير در كتابخانه ملي ايران برگزار شد.\

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، در ابتداي اين نشست كه با هدف بررسي و ترسيم چشم­انداز آينده فعاليت­هاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در سطح ملي و بين­المللي برگزار شد، معاونان اسناد ملي، كتابخانه ملي و مديران مراكز استاني اين سازمان به تشريح وضعيت فعلي اين سازمان در حوزه­هاي مربوط پرداختند. 

اسحاق صلاحي نيز در سخناني با اشاره به ركودي كه در طول پنج ماه گذشته در فعاليت­هاي اين سازمان ايجاد شده خواستار توجه بيشتر به شأن و جايگاه واقعي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در منظومه دستگاه­هاي فرهنگي كشور شد و افزود: بايد فعاليت­هاي اين سازمان بر اساس مأموريتي كه در اساسنامه تشكيل آن ذكر شده و به صورتي تأثيرگذار در فضاي فرهنگي داخلي و منطقه­اي طرح­ريزي شود. 

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در ادامه با اشاره به فعاليت­هاي حوزه ايران­شناسي و اسلام­شناسي در سازمان تحت مديريت خود خواستار خروج از استراتژي دفاعي در اين حوزه شد و گفت: نبايد كار ما فقط اين باشد كه بنشينيم و پاسخگوي شبهاتي باشيم كه از دنياي بيرون و در حوزه مسايل اصلي مرتبط با مذهبمان و كشورمان به ما وارد مي­شود، بلكه مركز ايران­شناسي و اسلام­شناسي كتابخانه ملي بايد به گونه­اي عمل كند كه مراكز فكري در كشورهاي ديگر به فكر پاسخ دادن به انديشه و افكاري شوند كه توسط اين مركز توليد مي­شود.
 
وي در بخش ديگري از سخنان خود از معاونان سازمان درخواست كرد فهرستي از اساتيد و بزرگان مرتبط با حوزه­هاي فعاليت­هاي سازمان را تهيه كنند و در كوتاه­ترين مدت ممكن جلساتي منظم و متداول با حضور اين نخبگان در سازمان اسناد و كتابخانه ملي طرح­ريزي و برگزار شود. 

صلاحي در ادامه با تأكيد بر لزوم رعايت انسان محوري در تمام سطوح خواستار رعايت كامل دستورات رييس جمهور درباره نيروهاي شركتي و رفع تبعيضات موجود در زمينه امور معيشتي اين دسته از نيروها شد. 

رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با اشاره به لزوم خدمات­دهي اين سازمان در حوزه­هاي تخصصي خود در تمام سطوح جامعه گفت: برخي از خدمات تخصصي در اين سازمان قابل ارايه است كه دانش و فناوري ارايه آن خدمات با استانداردهاي بالا و قابل رقابت در عرصه جهاني در اين سازمان موجود است. بايد اين خدمات در سطح ملي و دستگاه‌هاي دولتي و اداري كشورمان تعميم يابد. 

همچنين صلاحي اطلاع­رساني و فرهنگ‌سازي استفاده از اسناد را از اولويت­هاي آرشيو ملي كشور دانست و گفت: رويكرد آرشيو ملي بايد در جهتي باشد كه احساس نياز به مراجعه به اسناد در اولويت همه كارهاي پژوهشي و تحقيقاتي كشور وجود داشته باشد. 

وي در پايان با تأكيد بر اينكه كتابخانه ملي بايد كاملاً در فضاي كاري ناشران كشور باشد بر لزوم كاهش روزهاي مورد انتظار ناشران براي صدور فيپا تأكيد كرد و گفت: در مرحله اول دوره فعاليت­هاي جديد سعي خواهيم كرد با اتخاذ ساز و كاري مناسب، علمي و برون­سپاري فهرست­نويسي پيش از انتشار، زمان صدور فيپا را به نصف مدت زمان فعلي كاهش دهيم و همزمان باعث اشتغال بخشي از دانش­آموختگان نخبه رشته كتابداري نيز در اين بخش شويم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها